Co stosować zamiast cukru? - o tym czym słodzić aby było zdrowo

 

Nie jest bowiem tajemnicą, iż jest on niezdrowy, lecz z drugiej strony pozwala cieszyć się lepszym smakiem napojów i wykorzystuje się go także przy wypiekach oraz wielu daniach, gdzie słodka roślina zamiast cukru nie wydaje się być odpowiednią alternatywą. Czy rzeczywiście tak jest? Co zamiast cukru może posłużyć nam w codziennym życiu?

Słodka roślina zamiast cukru, czyli stewia

Jedno z najbardziej popularnych rozwiązań to stewia zamiast cukru - jest to roślina pochodząca z Ameryki Południowej, a jej słodki smak wydobywa się zarówno z liści, jak i łodygi. Jest słodsza nawet 200-300 razy, więc używa się jej o wiele mniej. Co ciekawe jej słodkie liście zamiast cukru można wykorzystywać zarówno w formie świeżej - surowej, jak i sproszkowanej. Na rynku znaleźć można również specjalne tabletki oraz płyny na jej bazie. Warto wspomnieć o tym, że roślina ta pozostawia też specyficzny gorzkawy posmak, przez co nie każdemu będzie odpowiadała stewia zamiast cukru. Szybko ulega też karmelizacji podczas pieczenia, więc niekoniecznie będzie odpowiednia do wszystkich wypieków. Jej słodkie liście zamiast cukru doskonale sprawdzą się natomiast w napojach - zarówno herbacie, jak i kawie.

Ksylitol

Poszukując dalej odpowiedzi na pytanie czym słodzić zamiast cukru na pewno napotkamy ksylitol, a więc odmianę wytwarzaną z kory brzozy. Posiada o kilkadziesiąt procent mniej kalorii i nie powoduje też nagłych wyrzutów insuliny, stąd zamiast cukru ksylitol stosuje wielu cukrzyków. Wśród jego innych korzyści wymienia się przeciwdziałanie zakwaszaniu organizmu oraz lepsze przyswajanie wapnia i magnezu, a przez to pozytywne oddziaływanie na kości, odporność i mikroflorę jelitową. Z ksylitolu można z powodzeniem korzystać nie tylko przy słodzeniu napojów, ale także podczas gotowania, pieczenia czy mrożenia, bowiem jego słodki posmak utrzymuje się w szerokim przekroju temperatur. 

Fruktoza

Gdy zastanawiamy się co zamiast cukru może posłużyć nam w codziennej diecie, wielu osobom pada zapewne skojarzenie z owocami, zawierającymi fruktozę. Jest ona dwa razy słodsza od sacharozy, więc zastanawiając się ile fruktozy zamiast cukru należy użyć otrzymamy jasną odpowiedź, iż wystarczy połowa. Dodatkowo posiada niższy indeks glikemiczny, zatem wydaje się idealna dla cukrzyków. Fruktozę z powodzeniem przyjmujemy wraz z owocami, gdzie występuje w połączeniu z wieloma składnikami. Pozwala to niejako na naturalne posłodzenie ciast i wypieków.