Cornbread – chleb kukurydziany
Chleb kukurydziany to kolejny klasyk kuchni amerykańskiej. Może być pieczony w piecu w formie bochenka, na blasze w kształcie kojarzonym bardziej z ciastami i w foremkach do muffinek, a nawet smażony na patelni. Przepisy na chleb różnią się w zależności od upodobań i rodzinnych tradycji. Bazą jest mąka kukurydziana lub kukurydza grubo zmielona na kaszę. Jako dodatków używa się sera, ziół, papryczek jalapeño czy po prostu całych ziaren kukurydzy, jak w tym przepisie.
Przepis pochodzi z książki Doroty Jaworskiej "Roślinne kuchnie świata".
średnia keksówka (o boku o długości 20–25 cm)
Składniki:
- 1 puszka kukurydzy konserwowej
- 1 szklanka mąki kukurydzianej
- 1 szklanka mąki pszennej + około ½ szklanki mąki do podsypywania ciasta
- 1 opakowanie (5–7 g) drożdży instant
- 1 łyżeczka cukru
- 1 łyżeczka soli
- 5 łyżek oliwy z oliwek lub oleju z awokado
- ¼ szklanki wody
- oliwa z oliwek do wysmarowania formy
Przygotowanie:
1. Odcedź kukurydzę z puszki, połowę przełóż do kielicha blendera i zmiksuj na purée. Drugą część zachowaj w całości.
2. Przesiej obie mąki do miski. Dodaj drożdże, cukier, sól i wymieszaj. Następnie dodaj purée kukurydziane oraz całe ziarna kukurydzy i zacznij wyrabiać ciasto na niskich obrotach miksera, dolewając 5 łyżek oliwy i po trochu wody, aż do połączenia się składników. Wyrabiaj dalej przez 8–10 minut, aż ciasto zacznie odchodzić od ścianek i stanie się gładkie i elastyczne. Jeśli trzeba, podsyp mąką.
3. Gotowe ciasto przełóż do nasmarowanej tłuszczem miski, przykryj i odstaw na 60–90 minut do wyrośnięcia. Średnią keksówkę również nasmaruj oliwą.
4. Wyrośnięte ciasto przełóż na blat posypany mąką i uderz w nie kilka razy dłonią lub wałkiem, żeby usunąć pęcherzyki powietrza. Uformuj okrągły bochenek, a następnie podziel go na cztery równe części. Spłaszcz każdy kawałek na gruby placek i zroluj w ciasny walec. Brzegi walca sklej ze sobą i tak przygotowane cztery ruloniki ułóż ciasno jeden obok drugiego w keksówce łączeniami do dołu. Odstaw ciasto na 20 minut do ponownego wyrośnięcia.
5. W tym czasie rozgrzej piekarnik do 180 stopni Celsjusza. Piecz chleb przez 20 minut, po czym przykryj folią aluminiową, żeby wierzch nie przypiekł się za bardzo, i piecz przez kolejne 15 minut – do suchego patyczka.
6. Na 10 minut przed końcem pieczenia posmaruj wierzch chlebka oliwą. Powtórz to samo 5 minut przed końcem pieczenia.
7. Przestudź lekko bochenek, a następnie wyjmij z go formy na kratkę, by wystygł całkowicie.
Porada:
Jeśli chcesz przygotować chlebek bezglutenowy, zastąp mąkę pszenną mąką kukurydzianą i użyj nieco mniej wody.
Serwowanie:
Używaj jak chleba lub chałki. Świetnie smakuje z masłem.