Dary Natury - postawiliśmy na ekologię

 

Rozmawiamy z Mirosławem Angielczykiem założycielem i właścicielem firmy Dary Natury działającej w branży zielarskiej i żywności dla zdrowia

Dary Natury to firma działająca na rynku polskim już od 27 lat. Proszę opowiedzieć historię jej powstania. 

— Firma Dary Natury rozpoczęła swoją działalność w maju 1990 roku, czyli kilka miesięcy po skończeniu przeze mnie studiów na SGGW w Warszawie. W związku z tym, że zioła to była moja pasja, pod koniec nauki często odwiedzałem pobliskie sklepy zielarskie przy ul. Rakowieckiej i al. Niepodległości. Podczas rozmów z właścicielami dowiedziałem się, że są poważne braki w zaopatrzeniu w niektóre zioła. Wszystkie te rośliny, o których rozmawialiśmy, dobrze znałem i wiedziałem, że rosną w mojej okolicy. Wtedy jeszcze pół żartem umówiliśmy się, że ja te zioła będę zbierał, a oni będą je ode mnie kupować. Po kilku miesiącach ten pomysł został zrealizowany. Wiosną, a konkretnie w maju, gdy można już było zbierać surowce zielarskie, zarejestrowałem firmę i zacząłem moją pracę. To była maleńka firma, w której ja sam robiłem wszystko, a zebrane przez siebie zioła pakowałem w prymitywne opakowania i raz w tygodniu woziłem do Warszawy. Były to dwie torby i jeden plecak raz na tydzień. Towar na początku woziłem autobusem. Po roku takiego funkcjonowania zacząłem już korzystać z pracy innych zbieraczy ziół.

 Na czym polega wyjątkowość firmy Dary Natury?

— Firma jest wyjątkowa w kilku aspektach:

  • znajduje się w maleńkiej wiosce, wokół której są dziewicze lasy. Odpowiednio przygotowani ludzie pozyskują z nich dla nas surowce, które bezpośrednio dostarczają do zakładu. Tak samo jest z rolnikami, którzy w okolicy prowadzą gospodarstwa ekologiczne i uprawiają dla nas potrzebne rośliny,
  • wszystkie etapy produkcji od świeżej rośliny do wyrobów gotowych przebiegają u nas na miejscu. Sami szkolimy zbieraczy i kontraktujemy ich pracę, współpracujemy także z rolnikami ekologicznymi. Nie korzystamy z pośredników w zaopatrzeniu w surowce, stąd też możemy wybierać najlepszą jakość. Surowce można najlepiej ocenić w momencie, gdy zioła nie są rozdrobnione, w takiej postaci je właśnie kupujemy, w całości. Firmy, które zajmują się cięciem, sortowaniem i pakowaniem surowców,
  • firma nie jest nastawiona wyłącznie na zysk, to właśnie Dary Natury założyły Podlaski Ogród Botaniczny, w którym można podziwiać wielką kolekcję roślin leczniczych.

Jakie znaczenie ma umiejscowienie firmy w malowniczej miejscowości Koryciny?

— Umiejscowienie firmy w małej wiosce na Podlasiu wśród lasów powoduje, że czyste surowce są przerabiane w odpowiednich warunkach, w idealnie czystym środowisku. Pakowane są przez ludzi, których rodziny często od pokoleń zajmują się zbieraniem ziół, dzięki temu dodają oni do naszych produktów swoje pozytywne emocje.
W najbliższej okolicy surowce pozyskiwane są od bardzo dawna. Kiedy byłem młodym chłopcem, to babcia opowiadała mi często o swoim dzieciństwie. Przytaczała m.in. historie mojej praprababci, która zbierała od dziecka zioła odbierane przez kupców z Warszawy. Byli to głównie Żydzi, którzy następnie rozwozili ten towar po aptekach w Warszawie. Ze względu na dużą odległość od większych miast, a tym samym od lekarzy, okoliczni mieszkańcy dużo częściej korzystali i korzystają również dzisiaj z tego, co daje nam przyroda. Wiedza na temat zbierania ziół jest tutaj dużo większa niż w innych rejonach Polski, a tym samym szacunek do przyrody ma szczególny charakter. Tradycja zielarska w Państwa regionie jest bardzo długa, rdzenni mieszkańcy Podlasia od pokoleń zbierają rośliny lecznicze, ko­rzystając z ich dobrodziejstwa i prozdro­wotnych właściwości.

Czy i jak firma pro­paguje tę wiedzę zielarską?

— W naszym Ogrodzie Botanicznym kładziemy szczególny nacisk na przekazywanie wiedzy o ziołach – tej wiedzy, która jest już często dzisiaj zapomniana. Zależy nam na tym, aby ludzie byli świadomi jak bardzo dużo zawdzięczamy naturze. To właśnie przy ogrodzie znajduje się Ośrodek Edukacji Przyrodniczej, gdzie odbywają się szkolenia z zagadnień związanych z ochroną przyrody i ekologii dla zbieraczy ziół, dzieci, młodzieży szkolnej i studentów. Mimo, że z zasobów natury ciągle korzystamy, naszym celem jest stała ich ochrona. Czynnie chronimy rzadkie i zagrożone gatunki roślin.

Od kiedy i dlaczego wytwarzają Państwo produkty z certyfikatem ekologicznym?

— Firma zajmuje się produkcją ekologiczną od 18 lat. Byliśmy jedną z pierwszych firm, które pracują metodami ekologicznymi i tu nie chodzi tylko o „czystość” produktów i środowisko, w których zbieramy surowce. Równie ważne jest to, że „współpracujemy” z przyrodą, że nie tylko z niej korzystamy, ale również poprzez chociażby edukację próbujemy przyczynić się do jej rozkwitu.

Oferta Darów Natury od niedawna bardzo się rozszerzyła – proszę opowiedzieć o no­ wych ekologicznych produktach

— Stale staramy się analizować rynek, a co za tym idzie obserwujemy panujące na nim trendy. Bardzo wnikliwie słuchamy również naszych klientów, ich oczekiwań oraz pomysłów. Zależy nam, aby nasze produkty były niepowtarzalne i zaskakujące, a jednocześnie wytwarzane z naszych rodzimych surowców. Dzięki nawiązaniu współpracy z najlepszymi dostawcami surowców w Polsce udaje nam się tworzyć nowe produkty na bazie najlepszych ekologicznych warzyw i owoców. Poszukujemy niszy na rynku, którą będziemy mogli wypełnić naszym asortymentem. Dzięki temu udało się nam wprowadzić w minionym roku wiele nowości, m.in. pastę i pesto z jarmużu, mus różano-dyniowy, sok z owoców dzikiej róży, sok z jarmużu oraz czosnku niedźwiedziego. Klientów zachwyciła seria octów z dodatkami, m.in. z kwiatem ślazu czy róży. Niezwykle ważne było dla nas wprowadzenie najwyższej jakości certyfikowanych herbat cejlońskich: białej, czarnej i zielonej w wielu różnych wariantach z tradycyjnymi ziołami i owocami, po które pojechaliśmy specjalnie na Sri Lankę.

Jakie są plany na przyszłość Państwa rmy? Czy Państwa zdaniem postawienie na pro­ dukt ekologiczny było najlepszym wyborem?

— W chwili obecnej realizujemy dwie duże inwestycje. Pierwsza z nich to realizacja budowy nowej przetwórni owoców i warzyw, której zakończenie planujemy na przełomie maja. Zakład zostanie nowocześnie wyposażony w linie przetwórstwa owoców i warzyw. W ramach tego projektu powstanie również druga inwestycja – kompleksowo wyposażone laboratorium. Zakupiliśmy bardzo nowoczesną aparaturę służącą do analizy surowców roślinnych, która z pewnością pozwoli nam na tworzenie wielu nowych produktów. Mamy nadzieję, że dzięki nowocześnie wyposażonej hali uda się nam wprowadzić do naszej oferty żywność specjalistyczną dla dzieci, diabetyków czy sportowców. Bardzo zależy nam na rozwinięciu certy kowanej produkcji spożywczej. Ubiegamy się o środki unijne na budowę magazynów, chłodni oraz przechowalni warzyw tak, aby były one dostępne przez cały rok. Z całą pewnością sporym wyzwaniem w najbliższym czasie będą trwające prace nad wprowadzeniem kolejnych zmian szaty graficznej naszych opakowań. Wierzymy, że zaproponowane przez nas rozwiązania przyczynią się do zwiększenia funkcjonalności produktów z oferty firmy. 28 lat temu postawiliśmy na ekologię i nie widzimy już innej drogi.

 

rozmawiała

Agnieszka Kaniewska

Ekspert ds. zdrowego odżywiania Organic Farma Zdrowia