Dieta Orientalna – tajemnica długowieczności?

 

Wiele osób i badaczy próbuje zgłębić fenomen długowieczności mieszkańców Dalekiego Wschodu. Wiek osiągany jako sędziwy w Europie jest dopiero drugą młodością dla statystycznego Japończyka, gdzie średnia długość życia potrafi sięgnąć 80-90 lat. W czym tkwi sekret? W tym tygodniu Centrum Dietetyki Consilium Vitalis postara się rozwikłać tę tajemnicę.

Duże spożycie ryb i owoców morza – nie od dzisiaj wiadomo, że ryba wpływa na wszystko. Oprócz popularnego sloganu kryje się za tym naukowa prawda. Najzdrowszą częścią ryby jest bowiem jej tłuszcz. Bogate w kwasy nienasycone z rodziny omega-3 są cennym składnikiem diety, zapewniającym ochronę organizmu przed stanem zapalnym związanym z nadmiarem kwasów z rodziny omega-6, obniżającym ciśnienie krwi u osób z nadciśnieniem, korzystnie wpływając na układ krążenia. Jest zatem wytłumaczeniem dlaczego śmiertelność z tej przyczyny jest wśród mieszkańców dalekiego wschodu bardzo niska. Niestety w Polsce jest to główna przyczyna zgonów wśród osób dorosłych zajmując swoje niechlubne miejsce zaraz przed nowotworami. Oprócz kwasów tłuszczowych w mieszkańcach morza i oceanów znajduje się bogactwo składników mineralnych takich jak cynk, stanowiących składnik naturalnego systemu przeciwutleniaczy, czy jod odpowiadający za prawidłową produkcję hormonów tarczycy i tym samym regulację tempa metabolizmu. W odróżnieniu od diety Zachodniej czerpiącej białko wysokiej jakości głównie z produktów mięsnych, mieszkańcy m.in. kraju kwitnącej wiśni dostarczają je wraz z rybami i owocami morza, z tą zaletą, iż są pozbawione niekorzystnego tłuszczu.

Duże spożycie i urozmaicenie warzyw w diecie – dieta Dalekiego Wschodu jest niezwykle kolorowa i bogata w różnorodne odmiany warzyw, o czym przekonał się każdy kto zawitał do restauracji pozwalającej zgłębić tajniki kuchni Orientu (nie mówiąc o tych, którym dane było tam pojechać). Bogactwo kolorów na talerzu to bogactwo przeciwutleniaczy pełniących role barwników. Antyoksydanty te chronią tkanki przed działaniem wolnych rodników i rozwojem stresu oksydacyjnego, który przyczynia się do starzenia organizmu, rozwoju nowotworów, zmian miażdżycowych. Dzięki tej tendencji mieszkańcy Dalekiego Wschodu mogą tworzyć wielopokoleniowe rodziny. Warzywa to także bogactwo błonnika regulującego pracę jelit, zmniejszającego ryzyko nowotworów przewodu pokarmowego, obniżających poziom cholesterolu.

Węglowodany jako główne źródło energii- jasnym dla każdego jest, że kuchnia Orientu obfituje w ryż w różnych odmianach i formach. Dzięki temu, w odróżnieniu od kuchni Europejskiej energetyczność diety jest pokryta w odpowiednim stosunku przez węglowodany złożone – około 55-65%. Decyduje to o szczupłej sylwetce przeciętnego mieszkańca Azji.

Alkohol w umiarkowanych ilościach – dieta mieszkańców Dalekiego Wschodu przewiduje spożycie alkoholu (głównie wódki ryżowej), jednakże genetyczne uwarunkowania tych nacji sprawiają, iż jego konsumpcja nie jest niezdrowo intensywna, oszczędzając wątrobę i mięśnie. Jest to związane z mniejszą produkcją (względem rasy kaukaskiej) dehydrogenazy alkoholowej, odpowiedzialnej za przekształcanie aldehydu octowego (metabolitu alkoholu) do nietoksycznej postaci wody i dwutlenku węgla.

Tradycja picia herbaty, szczególnie zielonej – mieszkańcy Orientu, szczególnie zaś Japończycy w ciągu stuleci wykształcili obyczaj celebracji herbaty. Nie tylko jest to piękny zwyczaj i element folkloru ale także cenna żywieniowo praktyka, decydująca o podaży polifenoli będących silnymi przeciwutleniaczami.

Kultura jedzenia warzyw strączkowych – popularne w diecie azjatyckiej spożycie soi, soczewicy i innych produktów strączkowych, zgodnie z najnowszymi badaniami korzystnie wpływa na układ krążenia i przeciwdziałanie nowotworom.