Ekogrillowanie

Ekogrillowanie

2

Podczas wypoczynku letniego przygotowywanie posiłków możemy przenieść w plener. Wspólne siedzenie przy płonącym ogniu i wspólne jedzenie własnoręcznie przygotowanych potraw jest bardzo integrującą okolicznością i okazją do zbliżenia się do natury, za czym w skrytości serca każdy chyba marzy.

 

Pomimo niewątpliwej przyjemności jedzenia pod chmurką, obowiązują nas również zasady zachowania higieny przygotowania i jedzenia przygotowanych posiłków (termotorby czy przenośne lodówki, osobne przybory kuchenne do krojenia surowego i ugrillowanego mięsa itd.). Do grillowania używajmy węgla drzewnego, aby było jak najmniej dymu zawierającego substancje toksyczne. Takie substancje zawiera też sadza, która wydziela się podczas używania podpałki (produktu naftowego). Dlatego namawiamy do przyrządzania potraw na ogniu powoli, delektując się otaczającą przyrodą, rozmową i miłym towarzystwem.

Zasady eko grillowania:

1. Dbajmy o proporcje – jeśli grillujemy mięsa niech towarzyszy im obfitość warzyw – papryka, cukinia, bakłażan, pieczarki, boczniaki, cebula czy bataty.

2. Pyszny grill bezmięsny to oczywiście warzywa, ale też tofu naturalne czy biały ser uprzednio zamarynowane. W Organic Farma Zdrowia mamy gotowe, już przyprawione tofu – z oliwkami, suszonymi pomidorami, bazylią, czosnkiem lub a’la pizza – nadające się od razu na ruszt.

3. Marynatę przygotuj samodzielnie – to bardzo proste, a wiesz co dodajesz i wybierasz do tego produkty wysokiej jakości. My polecamy ekologiczne przyprawy, sos sojowy shoyu i tamari i oliwę najlepszej jakości.

4. Niech na ruszcie będzie różnorodnie – ryby, owoce morza, różne rodzaje drobiu.

5. Grilluj powoli, w niższej temperaturze (ok.180 st.). Im wyższa temperatura – tym więcej powstaje niekorzystnych dla zdrowia substancji.

6. Niech potrawy nie znajdują się bezpośrednio nad ogniem – przed skapywaniem tłuszczu ochroni liść kapusty czy chrzanu ewentualnie gotowe tacki.

7. Pamiętaj o antyoksydantach – to roślinni sprzymierzeńcy naszego zdrowia. Na letnią ucztę w plenerze przygotuj sałatkę ze świeżych warzyw ze znaczącym udziałem koloru zielonego – warto kolorystykę dopasować do otaczającej przyrody.

 

Choć w tym roku druga połowa kwietnia nie zachwyciła nas letnią pogodą, to bez względu na aurę majówka będzie przebiegać pod dobrze znanym hasłem – grillowanie! Grillować będziemy w miastach i na wsiach, na balkonach i piknikach. Jeśli sprawdzą się prognozy będziemy grillować pod parasolami i w ciepłych kurtkach, ale nie zrezygnujemy! W końcu nie na darmo proceder ten określany jest sportem narodowym Polaków. Jak grillować zdrowo, by dania były smaczne, lekkostrawne i pożywne? 

1. Wybór grilla

Nie wszystko co tanie jest opłacalne. Za najzdrowsze uchodzą grille elektryczne, zaraz po nich – węglowe. Wybierając odpowiedni model sprawdź certyfikaty bezpieczeństwa, czy użyte materiały pod wpływem temperatury nie będą wydzielały kancerogennych oparów. Przed pierwszym użyciem dokładnie umyj grill i zawsze zastosuj się do zaleceń producenta odnośnie do jego użytkowania i sposobu konserwowania.

2. Przygotowanie

Przygotowując mięso i ryby pamiętaj o zasadach higieny. Każdy kawałek powinien być starannie opłukany pod bieżącą wodą, a po zamarynowaniu i dodaniu przypraw przechowywany w lodówce. To uchroni mięso przed namnażaniem bakterii. Ważne, by mięso w lodówce przechowywane było odrębnie, bez kontaktu z nabiałem czy owocami.

3. Jakość mięsa

Jeśli chcesz jeść zdrowo unikaj wyrobów „mięsopodobnych”. Naprawdę lepiej sięgnąć po kiełbasę, w której zawartość mięsa to min. 90% niż zadowalać się kawałkiem, który niemal w połowie składa się z konserwantów i wypełniaczy. Sięgaj po mięso chude i świeże. Czytaj składy na opakowaniach! W każdej masarni czy markecie sprzedawca ma obowiązek przedstawić Ci listę składników użytych do wyprodukowania danego wyrobu.

4. Mixy-fixy

Unikaj gotowych mieszanek przypraw! Wiele z nich zawiera glutaminian sodu i inne konserwanty, których nie potrzebujesz do tego, by mięso było pyszne. Znów kłania się czytanie etykiet! Szybkość przygotowania nie jest Twoim sprzymierzeńcem, a fixy nie zawierają niczego co udoskonali efekt finalny grillowania.

5. Przyprawiaj na zdrowie!

Przyprawy zapewnią nie tylko wyśmienity smak i aromat, ale też ułatwią trawienie i zapobiegną wzdęciom. Możesz sięgnąć po czosnek, rozmaryn, tymianek, gorczycę i kolorowy pieprz.  

6. Stosuj marynaty

Dzięki marynacie mięso jest bardziej soczyste i aromatyczne. Absolutnie nie kupuj kawałków mięsa już zamarynowanych, bo idealną bajcę łatwo przygotujesz w domu. Przydadzą się oliwa lub ulubione oleje, cytryna, ostra i słodka papryka, miód, czosnek, cebula, a nawet białe wino!

7. Tacka jest obowiązkowa

Grillując koniecznie używaj tacek. Tłuszcz z mięsa kapiący na rozżarzone węgle może być rakotwórczy.

8. Nie tylko mięso!

Pamiętaj, by grillować również ryby, warzywa, a nawet owoce! Będzie to ciekawym i zdrowym urozmaiceniem grillowego menu.

9. Co z alkoholem?

Jeśli nie wyobrażasz sobie grillowania bez popijania wyskokowych trunków, porzuć piwo na rzecz wina. Wino ułatwi trawienie i nie wzmoże apetytu tak jak piwo, nie dostarczy też tylu pustych kalorii.

10. Dbaj o grill

Nie używaj sztucznych rozpałek. Węgiel powinien rozpalać się naturalnie, a grill po każdym użyciu powinien być myty i odpowiednio przechowywany.