Gluten w produktach spożywczych. O co właściwie chodzi?

 

Jeszcze nie tak dawno o glutenie, czyli rodzaju występującego w niektórych zbożach białka, mało kto słyszał. W krótkim czasie produkty bezglutenowe, jak można odnieść wrażenie, stały się obiektem pewnej mody, która z kolei niektórym wydaje się wręcz zabawna. Tymczasem śmiać się nie ma z czego – są osoby, którym tego rodzaju asortyment naprawdę jest potrzebny, a niedbałość w kompletowaniu własnej diety kosztować je może dużo.

Nie wszystkie zmiany w sposobie produkcji żywności okazały się dobre

Zwłaszcza pszenica, stanowiąca jedną z podstaw diety wielu z nas, na skutek zabiegów zmierzających do uczynienia jej uprawy maksymalnie efektywną, w ciągu kilkudziesięciu lat przeszła istotne przeobrażenia. Niekiedy w tym, a także w ogólnie zwiększonej podatności dużej części populacji na różnego typu alergie, upatruje się problemów z glutenem – białka te, tak jak postać genetyczna zbóż, znacznie się zmieniły. Bez względu na to, jaka jest w rzeczywistości tego przyczyna, problemy z wielu osób z glutenem są faktem. Jakiego mogą być rodzaju?

Jego nietolerancja może mieć postać celiakli. W broniącym się przed glutenem organizmie dochodzi od uszkodzenia kosmków jelitowych, co oczywiście przekłada się na kłopoty z przyswajaniem pokarmów. Przebieg takiej choroby może być bardzo różny. Wielu pacjentów o niej nie wie, usiłując dociec dlaczego brakuje im składników odżywczych, a samopoczucie nie jest najlepsze. Inni zaś zmagają się z bólami brzucha, biegunką, wzdęciami, a nawet anemią czy osteoporoz. Co ważne, problemy takie moją się ujawnić w dowolnym wieku. Podobne objawy towarzyszą alergii na gluten, przy czym oprócz nich mamy przy niej do czynienia także ze zmianami skórnymi lub skurczami oskrzeli, nic nie dzieje się za to z jelitami. Inną uciążliwością może być po prostu nadwrażliwość na gluten.

Ciesz się życiem i każdym posiłkiem dzięki szerokiemu wyborowi produktów

Jak zatem widać, wszechobecny a najrozmaitszych produktach spożywczych gluten może być naprawdę bardzo poważnym kłopotem. Zapotrzebowanie na pozbawione go wyroby nie jest więc z kolei wyłącznie efektem jakiejkolwiek mody. Nawet jeśli taka ma miejsce, to tym lepiej – prowadzi to do zwiększenia dostępności takich artykułów dla tych, którym, jak mogliśmy się przekonać powyżej, są one koniecznie potrzebne. Oferujący różnorodne produkty bezglutenowe sklep Organic24 przygotował bardzo szeroki asortyment, dzięki któremu osoby dotknięte opisanymi problemami nie muszą rezygnować z popularnych dań. Więcej – to znakomite propozycje także dla wszystkich innych! Dla osoby zdrowiej sam gluten jest substancją obojętną, jednak wyłączenie z lub ograniczenie udziału w diecie białej mąki pszennej tak czy inaczej z pewnością przysłuży się jej zdrowiu i sylwetce! Czym prędzej więc sprawdź naszą ofertę i zacznij świadomie dobierać spożywane produkty tak, by było w nich to, czego rzeczywiście potrzebuje Twój organizm. Zapraszamy do zakupów!