Porady ekspertów

Imbir - rozgrzewające kłącze

15-11-2021

Imbir to kłącze rosnące w wilgotnym, gorącym klimacie. W Chinach, Indiach i Japonii jest używany od tysięcy lat jako roślina lecznicza. W Europie w czasie średniowiecza i renesansu imbir był ceniony wyżej niż złoto. Obecnie jest powszechnie dostępny jako kłącze, a także w postaci sproszkowanej.

Jakie właściwości ma imbir?

Imbir zawiera wyjątkową obfitość przeciwutleniaczy. Na przykład za pikantny smak świeżego imbiru odpowiada związek fenolowy – gingerol. Kłącze imbiru ma dużo skrobi, zawiera większość witamin, fitosterole i olejki eteryczne. Market oferuje imbir świeży, w proszku, imbir kandyzowany, imbir marynowany, syrop z imbiru oraz sok z imbiru. 10 g świeżego imbiru odpowiada 1-2 g imbiru w proszku.

Uniwersalne działanie wody imbirowej

Napar z imbiru , zalany wrzątkiem plasterek, to doskonałe remedium gdy przemarzniemy. Po powrocie do domu warto wypić taki napój, można dodać też trochę miodu. Aby imbir na przeziębienie miał pełne działanie, podczas gdy pije się napar z imbiru, można moczyć stopy w ciepłej wodzie z dodatkiem soku z imbiru. Inny sposób to kąpiel z wodą, w której gotował się kawałek świeżego imbiru pocięty na plasterki. W tej imbirowej wodzie można też zamoczyć ręcznik (na środku, końce pozostają suche), wyżąć go i takim kompresem natrzeć całe ciało.

Imbir działanie

Jesienią i zimą warto zaprzyjaźnić się z imbirem. Imbir działanie ma rozgrzewające, lekko napotne, jest doskonałą przyprawą. Wystarczy zetrzeć kawałek świeżego kłacza imbiru na tarce i 2 palcami wycisnąć sok z wiórek. Taki sok z imbiru nadaje charakteru zupie z czerwonej soczewicy, czy dyni, a dzięki pikantnemu smakowi odmienia każde lekko mdłe danie.

Imbir właściwości lecznicze

Olejki eteryczne w imbirze pobudzają przemianę materii i działają uspokajająco na układ pokarmowy. Dlatego imbir jest polecany w przypadku mdłości i znalazł zastosowanie w przypadku choroby lokomocyjnej. Pojawia się pytanie ile imbiru dziennie zapewni takie działanie? Według doniesień naukowych gdy stosowany jest imbir w ciąży to od 0,5 do 1,5 g imbiru w proszku hamuje u nich wymioty i mdłości. A może też imbir na odchudzanie? Tak, pikantny smak imbiru rozgrzewa i pomaga w usuwaniu komórek tłuszczowych z organizmu.

Imbir w kuchni

Imbir należy do nielicznych przypraw, które pasują zarówno do słodkich jak i słonych dań. Imbir mielony używany jest do przyprawiania pieczywa cukierniczego, do zup mięsnych i rybnych, do ketchupów i stanowi jeden z podstawowych składników przypraw typu curry. Orzeźwiający, świeży sok z imbiru doskonale pasuje do smoothies, innych soków i sosów sałatkowych. Soki z zielonych warzyw i owoców, a także z marchwi i jabłek plus sok z imbiru to idealne połączenie.

Jak dużo dziennie można spożywać imbiru?

Dziennie można zjeść do 20 g świeżego imbiru lub 4 g imbiru suszonego. Ostrożność w jedzeniu imbiru zalecana jest osobom z kamicą żółciową, problemami skórnymi, wysoką gorączką i tym zażywającym leki przeciwzapalne, przeciwzakrzepowe czy obniżające ciśnienie.

Jak przechowywać imbir?

Korzeń imbiru to kłącze, pewnego rodzaju zgrubiałe latorośle, które magazynuje pożywienie dla całej rośliny. Kupując imbir warto wybrać ten o gładkiej, twardej skórce, bez fałd i odgnieceń. Świeży nieobrany imbir można przechowywać przez kilka tygodni w chłodnym suchym miejscu. Obrane i pokrojone w poprzeczne talarki kłącze można także zamrozić. Także starty lub posiekany imbir dobrze się mrozi. Imbir w proszku po otwarciu opakowania najlepiej przesypać do hermetycznego naczynia i zużyć możliwie najszybciej, ponieważ szybko traci swój aromat.