Jak gotować oraz jeść amarantus, jakie ma właściwości lecznicze?

 

Amarantus zyskał popularność stosunkowo niedawno, wraz z modą na super żywność. W jaki sposób można go przygotować, z czym jeść i jakie korzyści dla zdrowia może przynieść? 

Właściwości odżywcze amarantusa

Mimo tego, że amarantus znany był już od wieków, dopiero w ostatnich latach zyskuje popularność jako niezwykle wartościowe i bezglutenowe zboże. Amarantus posiada bogate właściwości odżywcze, czyniące go jednym z najzdrowszych zbóż. Zawiera dużą ilość lekko przyswajalnego białka, dzięki czemu jest szczególnie polecany osobom będącym na diecie wegetariańskiej. Jest źródłem błonnika, żelaza, magnezu oraz wapnia, a także aminokwasy egzogenne, w tym lizynę, tryptofan i metioninę. 

Amarantus- właściwości lecznicze

Dzięki temu, że zboże to zawiera mnóstwo składników odżywczych, bardzo pozytywnie wpływa na zdrowie. Znane są też liczne właściwości lecznicze amarantusa. Zaleca się, aby włączyły go do swojej diety osoby, które mają problemy z podwyższonym cholesterolem. Badania wykazały, że skwalen, który znajduje się w oleju z amarantusa, ma skuteczne działanie obniżające poziom cholesterolu. Ponadto, skwalen pomaga opóźnić procesy starzenia się komórek - ma więc działanie przeciwstarzeniowe! Składnik ten jest nazywany naturalnym antybiotykiem, ponieważ wspiera układ odpornościowy i zapobiega rozwijaniu się drobnoustrojów w organizmie. 

Amarantus zawiera dużą ilość żelaza, magnezu oraz wapnia, dlatego jego spożywanie jest zalecane osobom borykającym się z anemią, a także kobietom w ciąży. Jest produktem bezglutenowym, dzięki czemu bez obaw mogą go jeść chorzy na celiakię. Regularne spożywanie amarantusa pomaga też zapobiegać chorobom układu krążenia, a dzięki wysokiej zawartości błonnika, ułatwia odchudzanie i zapobiega problemom z nadwagą. 

Liczne właściwości amarantusa czynią go niezwykle wartościowym składnikiem, który warto włączyć do codziennej diety. 

Amarantus - jak przygotować? 

W Polsce dostępnych jest wiele produktów z amarantusa, które można zastosować w kuchni. Do najpopularniejszych z nich należą nasiona, mąka, płatki oraz olej. Amarantus zastosowanie w kuchni może mieć bardzo szerokie i może stanowić zarówno składnik obiadu, jak i zdrowego deseru. 

Jak przyrządzić potrawę z nasion amarantusa? Gotowanie ich jest bardzo proste i nie różni się od przygotowywania tradycyjnej kaszy. Nasiona gotuje się we wrzącej wodzie przez około 15 minut. Gotowy amarantus z powodzeniem może zastąpić kaszę i stanowić wartościowy dodatek do posiłku, ale można też zrobić z niego np. smażone placki lub wegetariańskie kotlety! 

Szerokie zastosowanie w kuchni ma także mąka z amarantusa. Można ją wykorzystać do zrobienia pysznych naleśników, babeczek, ciasteczek i nie tylko! 

Również olej z amarantusa może być stosowany podczas przygotowywania posiłków, ale nie można używać go do smażenia, ponieważ w wysokiej temperaturze traci swoje cenne wartości odżywcze! 

Warto dowiedzieć się,  jak przyrządzić amarantusa na różne sposoby. Regularne spożywanie tej niezwykłej rośliny może przynieść ogromne korzyści dla zdrowia! 

Amarantus zastosowanie znajduje nie tylko w kuchni, ale również w kosmetyce. Najbardziej wartościowy jest olej, który świetnie nawilża o odżywia skórę oraz włosy!