Porady ekspertów

Jak przyrządzić tofu?

15-11-2021

Jak przyrządzić tofu?

Tofu to rodzaj twarożku otrzymanego poprzez ścięcie napoju sojowego za pomocą koagulantów. Tofu ekologiczne jest wytwarzane z eko napoju sojowego za pomocą soli nigari i naturalnego siarczanu wapniowego lub soku z cytryny.

Z czego jest tofu?

Konwencjonalne tofu powstaje z konwencjonalnie uprawianej soi z dodatkami niskiej jakości: ocet, ałun, rafinowany siarczan wapnia. Uprawy soi są często modyfikowane genetycznie i pytanie z czego jest tofu ma istotne znaczenie. Tofu bio jest wytwarzane z ekologicznej soi i nigari - bogatej w minerały, a zwłaszcza w magnez, pozostałości po ekstrakcji soli z wody morskiej. Innym wartościowym naturalnym koagulantem jest nierafinowany siarczan wapniowy, uzyskiwany z górskiego gipsu.

Tofu jako substytut mięsa

Dieta zachodnia zawiera bardzo dużo produktów odzwierzęcych. Mięso często jest jedzone nawet 3 razy dziennie. Takie odżywianie niesie ze sobą za dużo nasyconych kwasów tłuszczowych i cholesterolu w diecie. Tofu bio jest wysokobiałkowym, zdrowszym zamiennikiem mięsa. Gdy w daniu połączymy tofu z produktami zbożowymi i warzywami, otrzymamy pełnowartościowy posiłek.

Jak przygotować tofu w kuchni?

Naturalne świeże tofu występuje w 2 postaciach: miękkiej i twardej. Co zrobić z tofu? Jak przyrządzić tofu? Gotowanie sprawia, że tofu staje się lżej strawne. Jeśli używa się naturalne tofu do sałatki, powinno się je zanurzyć na kilka minut we wrzącej wodzie. Gdy tofu parę minut podsmaży się na patelni to traci wilgoć i jego smak się poprawia. Smak słodki wzmaga chłodzące działanie tofu, a naturalnie słony, jak miso czy sos sojowy, daje naturalną równowagę.

Przepisy z tofu – smakowite inspiracje

Naturalne tofu ma mdły smak, natomiast doskonale pasuje do innych artykułów spożywczych przejmując ich smak i aromat. Miękkie tofu stosuje się głównie jako dodatek do zupy miso pokrojone w kostkę i generalnie stosuje się je do krótkiego gotowania. Tofu twarde najlepiej nadaje się do smażenia, gotowania, piklowania, fermentowania – tam gdzie przyrządzanie potrawy trwa dłużej. Tofu można gotować z ziarnami i warzywami. Zblanszowane i zamarynowane naturalne tofu jest doskonałym dodatkiem do sałatek. Tofu może być przetwarzane na sosy i pasty. Gdy twardą kostkę naturalnego tofu posmaruje się pastą misą i zostawi w lodówce na całą noc, powstanie wspaniały serek, który można stosować jak pełny smaku umami zamiennik mięsa.

Jak przyrządzić tofu na szybko?

Przepisy z tofu uwzględniają tofu naturalne i gotowe tofu np. wędzone czy ziołowe. Co zrobić z tofu jedwabistego? Można na tłuszczu podsmażyć cebulkę, pociętą marchew, a tofu rozgnieść w rękach i kilka minut smażyć. Całość wymieszać z posiekaną zieleniną i przyprawić sosem sojowym. Tofu jedwabiste jest też doskonałym dodatkiem do zup, w tym do zupy miso. Wystarczy pociąć je w kostkę i włożyć do talerza gorącej zupy. Jak przygotować tofu na szybko? Najłatwiej jest użyć gotowego, już przyprawionego tofu, które można podgrzać i dodać do kaszy, ryżu czy makaronu.

Żeby ugotować zupę miso z tofu potrzebne są:

• 2 szklanki wody

• Kawałek suszonego glonu wakame

• 1 łyżka pasty miso

• 1 marchew

• 1 cebula

• Miękkie tofu

• 1 łyżka drobno posiekanego szczypiorku lub zielonej części pora

Sporządzić wywar z warzyw: cebulę, marchew gotuje się w 2 szklankach wody przez 20 minut, z kawałkiem glonu wakame. Po ugotowaniu wlać rozprowadzone w małej ilości zimnej wody miso. Zostawić w wywarze 2 minuty nie dopuszczając do wrzenia. Posypać szczypiorkiem lub pokrojonym drobno porem. Miękkie tofu pociąć na małe kostki i wrzucić do zupy pod koniec gotowania. Kawałki tofu opadają na dno, a gdy wypłyną dodajemy przyprawy i chwilę dogotowujemy. Zbyt długo gotowane tofu staje się twarde i gumowate.

Podobne artykuły