Kimchi w kuchni. Co to jest i jako wpływa na nasze zdrowie?

Kimchi w kuchni. Co to jest i jako wpływa na nasze zdrowie?

2
W XXI kuchnia polska znaczy już zupełnie co innego niż 100 lat temu. Tym bardziej, że zawsze byliśmy krajem na styku kultur. Zatem jeśli bliska jest Ci kapusta kiszona to już wiesz jak obchodzić się z KIMCHI w kuchni. Analogicznie. Może stanowić samodzielny składnik jak i dodatek o zdecydowanym intensywnym smaku. Dzięki swojej ostrości, chrupkości i kwasowości świetnie łączy się z ciężkimi daniami. Stanowi coś w rodzaju przecinka, oddechu, kontrapunktu. Dla odmiany w lekkich daniach w zdrowej kuchni także jest nieocenione ze względu na liczne walory odżywcze. Kimchi jest jak wino każdy robi je trochę po swojemu, na całym świecie są dziesiątki odmian o lokalnym charakterze, ma wszechstronne zastosowanie i rzeszę fanów.

Czym jest Kimchi?

Kimchi jest naturalnie fermentowaną warzywna kiszonką znana na całym świecie, pochodzi z Korei i znana jest od ponad 2000 lat. W 2013 kimchi i kimjang, czyli tradycyjna metoda przygotowywania kimchi, zostały wpisane na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Moda na kimchi

Moda na jedzenie kimchi szerzy się na całym świecie, od kilku lat jest też hitem w Europie i Polsce. O sukcesie tej kiszonki dowodzą badania wzrostu jej spożycia.

Globalny rynek kimchi w najbliższych latach będzie rósł o blisko 8 proc. rocznie. Wynika z opublikowanego w ostatnim czasie raportu Global Kimchi Market 2020-2024.

Kimchi a zdrowie

Jest dobrym źródłem witamin (jak A, B, C, K) a zwłaszcza witamin z grupy B i minerałów (manganu, żelaza), błonnika pokarmowego i innych składników odżywczych. Jednak za jego najważniejszy składnik uznaje się pożyteczne bakterie Lactobacillus – należące do grupy bakterii kwasu mlekowego. Wywierają one pozytywny wpływ na zdrowie - wspomagają trawienie i regulują pracę jelit, zwiększają odporność, dodaj energii, poprawiają koncentrację.

Kimchi obniża poziom cholesterolu

Substancje odżywcze zawarte w kimchi, m.in. allicyna i selen, pomagają zmniejszyć poziom cholesterolu LDL w organizmie. jedzenie kimchi wpływa na zmniejszenie ryzyka udaru mózgu i zawału serca.

Kimchi na dobry wzrok

W 100 g kimchi znajdziemy 18 proc. dziennej dawki witaminy A. Witamina A jest silnym przeciwutleniaczem, pomaga zniwelować działanie wolnych rodników, opóźnia starzenie się komórek. Witamina A wpływa również korzystnie na stan naszego wzroku.

Kimchi na promienną skórę i mocne włosy

Selen, a także inne substancje znajdujące się w kimchi sprawia że skóra, włosy i paznokcie są dobrze odżywione. Skóra zyskuje promienny blask, ma mniej zmarszczek i traci mniej wody. Paznokcie stają się mocniejsze i mniej podatne na rozdwajanie, a włosy zyskują piękny blask.

Kimchi to bogactwo przeciwutleniaczy

Z badań przeprowadzonych na Chungnam National University wynika, że kapusta pekińska i białej rzodkwi, które są składnikami kimchi zawierają substancje, które są pomocne w usuwaniu metali ciężkich z wątroby, nerek i jelita cienkiego.

Kimchi opóźnia procesy starzenia

oprócz witaminy A, zawiera mnóstwo innych przeciwutleniaczy, które spowalniają tempo starzenia się komórek. Przeciwutleniacze hamują również zmiany w komórkach związane z tzw, stresem oksydacyjnym, dzięki czemu chronią komórki przed powstawaniem stanu zapalnego.

Kimchi przyśpiesza odchudzanie

W 100 gramach kimchi jest zaledwie 30 kcal. Można się więc nią zajadać bez obaw o sylwetkę. Co więcej, spożywanie kimchi wspomaga proces trawienia węglowodanów. Kapsaicyna zawarta w papryczkach chilli, które są jednymi ze składników kimchi wspomaga pracę układu pokarmowego i pomaga spalić nadmiar energii.

Kimchi na zdrowy żołądek

Kimchi polecana jest też w profilaktyce wrzodów żołądka. Substancje zawarte w kimchi przyczyniają się do niszczenia bakterii z rodzaju Helicobacter pylori, które bytują w żołądku i są odpowiedzialne za powstawanie wrzodów. Kimchi zawiera leuconostoc mesenteroides - bakterie, które przyczyniają się do powstawania dekstryn. Dekstryny z kolei zatrzymują wzrost H.pylori i tym samym nie dopuszczają do pojawienia się wrzodów.