Porady ekspertów

Kolagen - na piękną skórę i sprawne stawy

09-09-2021

Dlaczego przyjmuję kolagen?

Jako sportowiec staram się, żeby moja dieta była odpowiednio zrównoważona i bogata w niezbędne składniki pokarmowe, witaminy i minerały, jak również kolagen. Jednak dostarczenie go z dietą nie jest proste, a jako kobieta i sportowiec pragnę zachować jak najdłużej piękną i młodą skórę, ale również zdrowe stawy. Dlatego suplementuję kolagen w proszku, bezzapachowy i bezsmakowy, co ułatwia jego spożywanie bezpośrednio, lub jako dodatek do wody, jogurtu czy koktajli.

Katrin Kargbo - reprezentantka Polski i złota medalistka Mistrzostw Świata (w latach 2014, 2016 i 2018) i Mistrzostw Europy od 2015 roku w Karate tradycyjnym. Trenerka w Healthy Team Anny Lewandowskiej. Wielokrotna zwyciężczyni krajowych i międzynarodowych Mistrzostw w tańcu towarzyskim. Prywatnie miłośniczka zdrowego trybu życia.

Jako sportowiec nie zapominam o kolagenie w codziennej diecie, pamiętaj o nim i Ty!

Kolagen to jedno z najważniejszych białek strukturalnych odgrywające kluczową rolę w organizmie człowieka. Odpowiedzialny jest za sprężystość i jędrność skóry, jej właściwe nawilżenie i ciągłą odnowę jej komórek.

Czym jest kolagen?

Kolagen to białko, które odgrywa kluczową rolę w naszym organizmie. Jest jednym z głównych składników tkanki łącznej, stanowi około 30% wszystkich białek ludzkich. Włókna kolagenowe to fundament dla skóry, włosów i paznokci, ale również kości, stawów, ścięgien, wiązadeł, naczyń krwionośnych i rogówki oka. Kolagen posiada wyjątkowe cechy: jest bardzo elastyczny, a jednak niezwykle wytrzymały. Chroni narządy wewnętrzne: nerki, żołądek czy wątrobę tworząc wokół nich podtrzymującą je w miejscu warstwę ochronną. W układzie odpornościowym pełni rolę obronną, zapobiegając ingerencji drobnoustrojów i toksyn. W skórze zapewnia ciągłość procesu odnowy komórkowej oraz właściwy poziom nawilżenia, które gwarantują jej sprężystość, miękkość i młody wygląd. Kolagen stanowi aż 60% wszystkich białek skóry, dlatego ma decydujący wpływ na jej wygląd i kondycję.

Synteza kolagenu

Kolagen jest naturalnie syntetyzowany i podlega ciągłej wymianie w organizmie młodej i zdrowej osoby. Niestety, wraz z wiekiem, od około 26 roku życia, organizm stopniowo traci zdolność do wytwarzania włókien kolagenowych. Naturalnie więcej komórek kolagenu obumiera niż jest produkowanych przez organizm. Jest to naturalny proces, ale mogą go potęgować szkodliwe czynniki, na które narażona jest większość z nas, takie jak stres, choroby, intensywny wysiłek fizyczny oraz nieodpowiednia dieta. Wyjątkowo szkodliwe dla włókien kolagenowych jest promieniowanie słoneczne, najbardziej niebezpieczne jest UVA – typ promieniowania dominujący w solariach. To dlatego osoby, które dużo opalały się w sztucznym świetle, tak szybko się starzeją. W ich skórze zachodzi proces elastozy - zniszczenia kolagenu.

Objawy niedoboru kolagenu

Wraz z upływem czasu, w organizmie człowieka włókna kolagenowe ulegają degradacji, zmniejsza się produkcja kolagenu, co w konsekwencji prowadzi do jego niedoboru. Obniżenie puli białek kolagenowych w organizmie objawia się m.in. powstawaniem zmarszczek, zmian skórnych, rozstępów, cellulitu, fałdów skórnych i przebarwień. Włosy stają się słabe, matowe, a paznokcie kruche i łamliwe. Oznaką braku kolagenu może być zgarbiona sylwetka, częstsze kontuzje ścięgien, większa podatność na złamania kości, mniejsza ruchliwość oraz zwyrodnienia stawów i bóle reumatyczne. Niedobór kolagenu może również wpływać na pogorszenie wzroku.

Kolagen w żywności

Źródłami kolagenu są przede wszystkim produkty pochodzenia zwierzęcego. W żywności znajdziemy go głównie w produktach takich jak galaretki wołowe, galaretki z kurzych łapek, wywary mięsne, rosół, ryby w galarecie, golonki i salceson, podroby oraz niektóre galaretki owocowe. Niestety, są to produkty, które ze względów smakowych i preferencji żywieniowych nie wszystkim odpowiadają, a ponadto spożywanie wyżej wymienionych produktów w nadmiernych ilościach nie jest zdrowe ze względu na zbyt dużą zawartość tłuszczów. Nadmiar produktów, takich jak tłuste mięsa, galarety i wywary, może powodować wzrost poziomu cholesterolu oraz szybki przyrost masy ciała.

Suplementy kolagenu

Na rynku, poza żywnością, dostępne są różne rodzaje kolagenu w postaci suplementów diety. Możemy je podzielić ze względu na formę: w proszku, w płynie, w tabletkach oraz ze względu na pochodzenie możemy wyróżnić jego trzy podstawowe rodzaje: kolagen wołowy, drobiowy i rybi.

• Kolagen wołowy – przyswajalny przez człowieka słabiej niż kolagen rybi. Łatwo go pozyskać, co wpływa na jego popularność. Powszechnie stosowany w suplementach diety dla sportowców.

• Kolagen z kurczaka – łatwo dostępny, a zatem tani. Dobrze wpływa na poprawę pracy chrząstek i stawów.

• Kolagen rybi – najskuteczniejszy, biologicznie aktywny, o strukturze identycznej do ludzkiego (potrójna helisa). Powoduje to, że jego przyswajalność jest wielokrotnie wyższa, niż kolagenu innego pochodzenia, zatem kuracja nim jest znacznie skuteczniejsza. Poprawia również wygląd skóry i włosów. Jeśli decydujemy się na suplementację kolagenu, warto również zwrócić uwagę na czystość danego produktu oraz jego wagę molekularną. Upewnijmy się, że stosujemy najwyższej jakości produkt.

Dlaczego przyjmuję kolagen?

Jako sportowiec staram się, żeby moja dieta była odpowiednio zrównoważona i bogata w niezbędne składniki pokarmowe, witaminy i minerały, jak również kolagen. Jednak dostarczenie go z dietą nie jest proste, a jako kobieta i sportowiec pragnę zachować jak najdłużej piękną i młodą skórę, ale również zdrowe stawy. Dlatego suplementuję kolagen w proszku, bezzapachowy i bezsmakowy, co ułatwia jego spożywanie bezpośrednio, lub jako dodatek do wody, jogurtu czy koktajli.

 

Komu polecam kolagen?

Wszystkim- kobietom i mężczyznom, sportowcom i osobom aktywnym fizycznie. Kolagen doskonale sprawdzi się u osób starszych, które pragną zwiększyć swój komfort życia związany z prawidłowym ruchem stawów oraz poprawić wygląd skóry, włosów i paznokci jak i u osób młodych, które dbają o swój wygląd, pragną dłużej zachować urodę oraz przeciwdziałać oznakom starzenia się skóry. Właściwości i funkcje kolagenu:

• poprawa elastyczności skóry,

• zmniejszenie widoczności zmarszczek,

• zniwelowanie pierwszych oznak starzenia,

• poprawa kondycji cery,

• wzmocnienie włosów i paznokci,

• poprawa funkcjonowania stawów,

• szybsze gojenie się ran,

• zmniejszenie dolegliwości bólowych,

• zapobieganie osteoporozie,

• łagodzenie bólu mięśni,

• wzmocnienie układu krążenia,

• redukcja obrzęków,

• łagodzenie bólów reumatycznych.