Kombucha. Co to jest? Jakie ma właściwości prozdrowotne?

Kombucha. Co to jest? Jakie ma właściwości prozdrowotne?

2

W połowie lat 90. kombucha stała się modna w Europie, dzięki takim gwiazdom, jak Madonna i Gwyneth Paltrow, które nazywały ten napój płynną siłą natury. Od tego czasu popyt i podaż stale rosną. Wytwarzanie innych współczesnych napojów nie wiąże się z obecnością tylu tajemnic, niejasności i eksperymentowania ze smakiem i dodatkami co napój z kombuchy. Początki tego fermentowanego napoju i sposób, w jaki trafił on do naszych kubków i szklanek w Europie, nie są do końca wyjaśnione. Kombucha jak pić, kombucha ile pić dziennie?

Co to jest kombucha?

Kombucha jest wytwarzaną przez fermentację symbiotycznych kultur bakterii i drożdży (tzw. SCOBY). Ten „twór“ powszechnie nazywany jest grzybem herbacianym i na pewno pochodzi z Azji. Kontynent azjatycki to ogromny obszar, więc trudno się dziwić, że wiedza, gdzie konkretnie zaczęła się historia kombuchy jest tajemnicza. Jedno jest pewne: nasze zamiłowanie do orzeźwiających napojów fermentowanych jest odwieczne. Ponad 2000 lat temu Chińczycy wierzyli, że kombucha jest kluczem do nieśmiertelności, a Japończycy stosowali ją jak lekarstwo. Legenda głosi, że koreański lekarz użył kiedyś samodzielnie zaparzonego napoju herbacianego do leczenia dolegliwości żołądkowych japońskiego cesarza, a nazwa kombucha pochodzi od nazwiska lekarza (Kombu) i japońskiego słowa oznaczającego herbatę ("cha").

Napój z kombuchy źródło cennych probiotyków

Napój z kombuchy kombucha ma właściwości probiotyczne. Grzybek herbaciany to kultury różnych mikroorganizmów, które nawzajem się wspierają. Te kolonie bakterii probiotycznych wytwarzają kwasy organiczne, a drożdże rozkładają cukier i wytwarzają alkohol. Kombucha to nazwa na grzyb herbaciany, ale powstały w wyniku jego działania napój z kombuchy też nazywany jest w skrócie kombucha.


Kombucha cudowny napój

Napój z kombuchy jest znany jako cudowny napój dzięki zawartości probiotyków. Słowo probiotyk jest wzięte z języka greckiego i oznacza „dla życia”. Żywe mikroorganizmy nazywane probiotykami, dostarczane w odpowiedniej ilości wywierają wielokierunkowe, korzystne efekty dla funkcjonowania organizmu człowieka. Działanie probiotyków na organizm jest zarówno miejscowe – tam gdzie są one dostarczane jak i ogólnoustrojowe. To jest odpowiedź na pytanie czy kombucha jest zdrowa.


Czy kombucha jest zdrowa?

Napój z kombuchy zawiera cenne probiotyki, które mają korzystne działanie na organizm człowieka. Wątpliwości czy kombucha jest zdrowa rozwiewa informacja, że probiotyki przede wszystkim hamują wzrost bakterii chorobotwórczych w przewodzie pokarmowym. Z drugiej strony wspomagają odbudowę mikrobiomu korzystnego dla jelit. Podczas antybiotykoterapii to właśnie mikrobiota jelitowa ulega zaburzeniu i niezbędne jest ponowna kolonizacja dobrych drobnoustrojów.


Skąd wziął się napój z kombuchy?

Proces fermentacji to sposób konserwacji żywności od niepamiętnych czasów. W Azji od tysięcy lat poddaje się temu procesowi napary z różnych odmian herbaty. Napój z kombuchy powstawał i powstaje w procesie fermentacji z herbaty zielonej, żółtej, czerwonej i czarnej. Już w II wieku p.n.e. napój z kombuchy był ceniony w Chinach za działanie oczyszczające i dodające energii. Legendarny napój z kombuchy można nazwać eliksirem długowieczności lub eliksirem życia, ze względu na wsparcie dla układu trawiennego.


Jak smakuje napój z kombuchy?

Napój z kombuchy produkowany zgodnie z azjatycką recepturą jest bogaty w naturalne enzymy, lekko gazowany i orzeźwiający. Smak napoju jest lekko kwaskowaty dzięki zawartości kwasów organicznych. Napój z kombucha zawiera takie kwasy organiczne jak: kwas glukonowy, kwas glukoronowy, kwas octowy i kwas mlekowy. Napój z kombuchy powstaje z dodatkiem cukru niezbędnego aby zrobić napój w procesie fermentacji Proces fermentacji sprawia, że cukier jest przekształcany w alkohol etylowy prawie w całości. Maksymalny poziom etanolu w kombuchy to 0,5 %, jednak nawet ta śladowa ilość zabezpiecza napój z kombuchy przed niepożądanymi drobnoustrojami.


Co zawiera napój z kombuchy?

Napój z kombuchy zawiera witaminy z grupy B i witaminę C. Napój z kombuchy zawiera składniki mineralne, w które obfituje herbata czyli potas i mangan. Napój z kombuchy zawiera też różne inne związki o prozdrowotnym oddziaływaniu na organizm jak katechiny i flawonoidy. Napój z kombuchy jest nasycony dwutlenkiem węgla, co razem ze śladową ilością alkoholu zabezpiecza przed niepożądanymi mikroorganizmami.


Napój z kombuchy różne rodzaje

Napój z kombuchy powstaje na bazie różnych rodzajów herbaty. Różne firmy wzbogacają tę bazę w różne dodatki i smaki. Klasyczny napój z kombuchy powstaje na bazie: grzyb herbaciany, czarna herbata i cukier. Stosowane na rynku dodatki z grupy przypraw to na przykład kurkuma, imbir czy kolendra. Owocowe dodatki to cytryna, pigwa, truskawka, limonka i wiśnia. Napój z kombuchy powstaje też z dodatkiem lawendy, jagód acai, aceroli, schisandry, mięty, melisy, a nawet ogórka.

 

Galaretowaty placek jak meduza

Wygląd kombuchy jest o wiele mniej imponujący niż jej reputacja jako cudownego leku. Grzyb herbaciany to biała masa wyglądająca jak galaretowaty placek lub meduza. W zależności od koloru fermentującego płynu ma delikatny szary, różowy lub brązowy połysk. Kombuchę można łatwo zrobić w domu. Osoby, które chciałyby spróbować swoich sił w tej dziedzinie, mogą zamówić dostawę sprawdzonego i certyfikowanego grzyba herbacianego do swojej kuchni i karmić go cukrem i herbatą według własnego uznania. Przy odpowiedniej opiece i odrobinie spokoju mityczna istota rośnie i kwitnie, produkując obfitą kombuchę. Jeśli brzmi to zbyt skomplikowanie lub i zabiera za dużo czasu – oferta kombuchy na rynku zwiększa się regularnie.


Czy kombucha naprawdę żyje?

Kombucha - nieważne czy robiona w domu czy kupna, musi być wytwarzana w tradycyjny sposób. Istnieją jednak różnice w jakości. Uwzględniając wzrost świadomości wymagających konsumentów rośnie oferta kombuchy z certyfikowanych ekologicznych składników. Sam proces wytwarzania kombuchy jest zgodny z prawami biologii, natury. Podczas fermentacji grzyby drożdżowe i bakterie nieustannie metabolizują cukry i rozmnażają się. Innymi słowy: są żywe i nie umierają po rozlaniu do butelek i schłodzeniu. W sklepach tak zwana żywa kombucha jest zawsze przechowywana w lodówkach i ma stosunkowo krótki okres przydatności do spożycia. Znacznie szersza - i równie smaczna - gama nowoczesnych smaków, takich jak limonka z imbirem, wiśnia z miętą czy burak, jest konserwowana poprzez pasteryzację. Chociaż pozytywne skutki zdrowotne kombuchy przypisuje się oryginalnemu, żywemu napojowi, delektowanie się niskokalorycznym, lekko pikantnym napojem orzeźwiającym zawsze wprawia w dobry nastrój.


Napój z kombuchy gdzie kupić

Szeroki asortyment kombuchy naturalnej jak i z dodatkami smakowymi można znaleźc w sklepie internetowym organicmarket.pl jak i sklepach stacjonarnych Organic Market. Napój z kombuchy ekologiczny ma na opakowaniu napis kombucha ekologiczna, eko, bio czy organiczna. Ekologiczny napój z kombuchy ma na opakowaniu znak eko liścia. To obowiązujący w całej Unii Europejskiej symbol rolnictwa ekologicznego. Eko napój z kombuchy powstaje na bazie herbaty i innych składników uprawianych bez agrochemii, bez sztucznych nawozów i pestycydów. Liście tej wysokogatunkowej ekologicznej herbaty są starannie wyselekcjonowane i gwarantują delikatny smak.


Napój z kombuchy w Organic Market

Napój z kombuchy w Organic Market można kupić w sklepach stacjonarnych i zrobić zakupy z dostawą do domu. Napój z kombuchy jest przeważnie pakowany w szklane butelki. Takie opakowanie zachowuje prozdrowotne działanie kombuchy jednak jest dosyć ciężkie. Aby nie dźwigać butelek, a mieć zapewniony dostęp do ekologicznej kombuchy wysokiej jakości, można zrobić zakupy z dostawą do domu. Organic Market oferuje kombuchę w jakości ekologicznej wytwarzaną przez różne firmy takie jak Voelkel, Zakwasownia czy Vigo.


Historia firmy Voelkel producenta ekologicznej kombuchy

Historia firmy Voelkel producenta naturalnych soków rozpoczęła się 100 lat temu. Była to realizacja życiowego marzenia Margret i Karla Voelkel. Ich życiowymi wartościami był szacunek do człowieka i przyrody i właśnie ta filozofia obowiązuje do dzisiaj jako baza firmy. Podczas gdy Margret i Karl podróżowali po najbliższej okolicy z mobilną wyciskarką do soków Mostmax, ich syn Harm Voelkel od połowy lat 40. ubiegłego wieku przekształcał nazwę Voelkel w markę o zasięgu ogólnokrajowym. Do dziś Voelkel jest firmą rodzinną, a różnorodna oferta pysznych soków ekologicznych i soków o jakości Demeter wciąż się powiększa.


Napój kombucha jak pić? Kombucha ile pić dziennie?

Napój z kombuchy najlepiej smakuje gdy jest schłodzony. Dzięki temu, że napój z kombuchy jest fermentowany, a więc lekko musujący, stanowi idealny napój orzeźwiający. Kombucha jak pić? Napój z kombuchy to doskonały zamiennik mocno słodzonych popularnych gazowanych napojów i można go pić zarówno na czczo jak i po posiłkach. Kombucha ile pić dziennie? Rekomendowane jest picie kombuchy nie więcej niż 100 – 150 ml jednorazowo.


Napój z kombuchy właściwości prozdrowotne

Napój z kombuchy jest często nazywany eliksirem długowieczności lub eliksirem życia. Kombucha powstaje w procesie fermentacji i w trakcie tego procesu powstaje dużo związków bioaktywnych. Napój z kombuchy należy do żywności fermentowanej czyli zawiera korzystne dla organizmu bakterie. Jakość flory bakteryjnej ma kluczowe znaczenie dla zdrowia. Żywe kultury bakterii chronią układ pokarmowy i usprawniają trawienie. Mają też znaczenie dla odporności.


Dlaczego warto pić kombuchę?

W Azji mówi się o kombuchy, że odżywia ciało, umysł i duszę. Kombucha wytwarzana zgodnie z azjatycką tradycyjną recepturą jest bogata w naturalne enzymy. W badaniach wykazano, że napój z kombuchy ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Udowodniono też, że kombucha ma działanie ochronne przeciwko działaniu wolnych rodników. Napój z kombuchy jest adaptogenem czyli przywraca równowagę w organizmie i chroni go przed stresogennymi czynnikami w środowisku.


Właściwości kombuchy w medycynie naturalnej

Nurt medycyny naturalnej docenia napój z kombuchy za prozdrowotne działanie. Nieliczne są jak do tej pory badania naukowe przeprowadzone na ludziach pijących kombuchę, które mogłyby potwierdzić ten pozytywny wpływ na zdrowie. Działanie chroniące organizm przed działaniem wolnych rodników, właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, jak również działanie stymulujące na układ odpornościowy potwierdzono w badaniach na zwierzętach. Tak stwierdzono również wpływ na kontrolę glikemii.


Dla kogo napój z kombuchy?

Ze względu na działanie wzmacniające picie kombuchy polecane jest dla osób starszych. Tu istotne jest wzięcie pod uwagę odpowiedzi na pytania kombucha jak pić i kombucha ile pić dziennie. Napój z kombuchy to również dobra propozycja dla diabetyków, którzy unikają nagłego i dużego wzrostu poziomu cukru we krwi. Kombucha ze względów na probiotyczne właściwości korzystnie działa na pracę jelit, więc w zalecanych dawkach powinny ją wypróbować osoby z kłopotami trawiennymi.


Cudowny napój - podsumowanie

Napój z kombucha jest w 100% roślinnym, niepasteryzowanym i żywym napojem. Zawiera cenne probiotyki i różne związki bioaktywne. Do powstających podczas procesu fermentacji cennych związków należą kwasy organiczne, witaminy, związki polifenolowe i składniki mineralne. Powstają również niewielkie ilości kwasu octowego i kwasu mlekowego. Rekomendowane jest picie kombuchy nie więcej niż 100 – 150 ml jednorazowo.