Miód manuka – najcenniejszy miód na świecie

 

Oryginalny Miód manuka – najcenniejszy miód na świecie

 

Manuka jest dziko rosnącym, kwitnącym drzewem charakterystycznym dla Nowej Zelandii. Wyjątkowe właściwości krzewu manuka znane były na długo przed wyprodukowaniem pierwszej baryłki miodu manuka. Rdzenni mieszkańcy Nowej Zelandii, Maorysi, a także pierwsi osadnicy mieli w zwyczaju żuć młode pędy krzewu manuka i pić napój z jego nasion na dręczące ich dolegliwości pokarmowe. Szerokie spektrum działania miodów manuka na organizm człowieka, czyni je dzisiaj jednymi z najcenniejszymi produktów spożywczych na świecie.

Nowe przepisy w oznakowaniu miodów manuka Ministerstwo Gospodarki Nowej Zelandii ustaliło w tym roku zestaw uniwersalnych standardów i definicji mających na celu poprawę świadomości konsumentów i ujednolicenie oznakowania miodu manuka, które wcześniej wzbudzało wiele wątpliwości i powodowało dezorientację konsumentów. Nowe etykiety miodów manuka mają przedstawić wyłącznie podstawowe właściwości miodu i zapobiegać prezentowania przez producentów oświadczeń zdrowotnych w odniesieniu do poziomu aktywności miodu, dopóki badania naukowew tym zakresie nie zostaną zakończone. Po co te zmiany? Wstępne ustalenia wykazałyznaczną zmienność zawartości Methylglyoxalu(MGO) i nadtlenku wodoru (NPA) w poszczególnych roślinach i genetycznej kompozycji miodu w zależnościod regionu pochodzenia miodu, sezonuprodukcji, jak i różnych warunków środowiska.Czynniki te stwarzają poważnepytania etyczne, co do sposobu prawidłowegoi rzetelnego raportowania poziomu MGO i NPA w materiałach przeznaczonychdla konsumenta.

 

Skąd wiadomo, że to miód manuka?

 

Każdy naturalny miód zawiera pyłki kwiatowe roślin, z której pszczoły zbierały nektar. Pyłki, których jest najwięcej, decydują o rodzaju miodu.W przyrodzie nie spotkamy miodu, w którym występują pyłki tylko jednego gatunku (jednej rośliny). W związku z tym miód uznaje się za jednokwiatowy w przypadku, gdy pyłek określonego gatunku roślin stanowi przeważającą część miodu. Zgodnie z najnowszym rozporządzeniem Ministra Gospodarki Nowej Zelandii, uznaje się, że miodem manuka można nazywać miód, który zawiera minimum 70% pyłku manuka (Leptospermum scoparium). Nie ma jednej oryginalnej marki miodów manuka. Każdy Nowozelandczyk może produkować miód manuka, ważne jest to żeby na etykiecie miodu znalazły się rzetelne informacje o pochodzeniu miodu oraz jego zawartości składnika antybakteryjnego.
Oprócz tego miód manuka sprzedawany w Polsce czy Europie musi spełniać wszystkie kryteria ustawowe zgodne z prawem polskim i europejskim, ale sprawdzenie tego faktu należy do odpowiedzialności importera.

 

Co oznacza symbol MGO na opakowaniach miodu manuka i jakie ma on znaczenie?

 

Różnice pomiędzy poszczególnymi rodzajami miodów manuka zależą od ilości wytworzonego w nich methylglyoxalu (MGO). MGO wytrąca się w wyniku przemian biochemicznych ze związku chemicznego występującego w nektarze kwiatów manuka, dihydroksyacetonu (DHA). Do przekształcenia DHA w MGO dochodzi głównie podczas procesu dojrzewania miodu, jednak proces rozpoczyna się już w organizmie pszczoły i podczas transportu nektaru do ula.

 

Miód manuka to nie tylko MGO

 

Jakość i oryginalność miodów manuka powinna być kojarzona również z innymi parametrami, takimi jak liczba diastazowa oraz współczynnik HMF:

• Liczba diastazowa to parametr określający aktywność enzymów zawartych w miodzie. Zbyt  niska liczba diastazowa może oznaczać, że miód był podgrzewany w temperaturze powyżej 40°C (np. w celu zwiększenia klarowności miodu), co mogło spowodować inaktywację enzymów. Może ona również świadczyć o zafałszowaniu miodu poprzez dodanie sacharozy. Liczba diastazowa w miodzie według skali Schade nie powinna wynosić mniej niż 8.

• HMF (5-hydroksymethylfurfural) jest to substancja powstającą w miodzie na skutek rozkładu węglowodanów w obecności kwasów, szczególnie przy działaniu wysokiej temperatury.Powodem nienaturalnie podwyższonej zawartości HMF w miodzie jest jego przegrzanie i/lub przechowywanie w niewłaściwych warunkach.W Polsce dopuszczalny w miodzie poziom HMF wynosi nie więcej niż 40 ppm (mg/kg). Aby mieć pewność, że miód manuka spełniawszelkie normy jakościowe, warto poprosić dystrybutorao udostępnienie aktualnych certyfikatówi wyników badań potwierdzających ich jakość.

 

Oryginalny miód manuka:

 

  • pochodzi z Nowej Zelandii

  • zawiera 70% pyłku przewodniego (leptospermum

  • scoparium)

  • ma oznaczony składnik antybakteryjny MGO od 30 do 800 na kg/miodu

 

Dlaczego właściwości miodów manuka z Nowej Zelandii są takie wyjątkowe?

 

Pozyskanie jednorodnego miodu jest bardzotrudne. Producenci w tym celu ustawiają ulewraz z pszczołami w bezpośrednim sąsiedztwie terenów porośniętych krzewami Leptospermumscoparium. Często ule są nawet transportowane samochodami terenowymi lub helikopterami w trudnodostępne rejony kwitnienia krzewu manuka. Na wyprodukowanie jednej łyżeczki miodu manuka pszczoła pracuje całe swoje życie, czyli ok. 35–40 dni.

 

Nauka o miodach manuka

 

Badania naukowe wykazały, że stężenie MGO w miodzie manuka może wynosić nawet ponad 600 mg/kg, podczas gdy w innych miodach nieprzekracza 10 mg/kg. MGO jest związkiem, któryw około 90-95% odpowiada za właściwościantybakteryjne miodu manuka. Wg naukowcówgwarancją tego działania są wysokie stężeniamiodu, np. MGO 600 czy MGO 700, któresą sprawdzone przez liczne badania naukowe oraz mają zastosowanie w produktach medycznych.W Polsce miało miejsce badanie miodówmanuka, pod przewodnictwem dr hab. inż. DetyŁuczyckiej, prof. nadzw. Instytutu Inżynierii RolniczejUniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.Tutaj główne wnioski z badania były takie,że w klasach miodów o wyższej deklaracji MGO(powyżej 500 mg/kg) jakość handlowa produktówspada (wartości HMF są zbyt wysokie,a liczba diastazowa jest zbyt niska). Dla konsumentóww świetle tych doniesień, ważne będziewprowadzenie uniwersalnych standardów i definicji(informacje w ramce).

 

Miód manuka - właściwości:

 

Miód manuka jest znany ze swoich właściwości antybakteryjnych dzięki m. in. zawartości enzymu, który produkuje nadtlenek wodoru będący sprawdzonym związkiem o właściwościach antyseptycznych. Właściwości antybakteryjne miodu manuka pozwalają zwalczyć bakterie powodujące infekcje i stany zapalne w obrębie jamy ustnej i układu oddechowego. Pomaga przy dolegliwościach górnych dróg oddechowych (infekcje gardła, kaszel,katar, chrypa) oraz zapaleniu zatok. W tym celu spożywa się 1 łyżeczkę miodu 3 x dziennie.Spożywanie miodu manuka daje pozytywne rezultatyw łagodzeniu dolegliwości związanych zwrzodami żołądka i dwunastnicy. Miód manuka ma zdolność do odżywiania, kojenia i leczenia wrażliwej skóry. Dzieje się tak dzięki antyoksydantom, które neutralizują wolne rodniki odpowiedzialne za uszkodzenia komórek skóry, oraz wspomagają wzrost nowych komórek i regenerację tkanek. Zapobiega utracie wilgoci i utrzymuje naturalny poziom nawilżenia skóry. Jego wysoka aktywność przeciwbakteryjna oraz działanie przeciwzapalne i oczyszczające sprawiają, że jest skuteczny w zwalczaniu dolegliwości skórnych, w tym również trądziku. Przyspiesza także gojenie się ran potrądzikowych oraz zapobiega powstawaniu blizn.