Nie tylko oliwą kuchnia stoi

Nie tylko oliwą kuchnia stoi

2

Przyzwyczajenie. Często to nim kierujemy się wybierając produkty spożywcze. Zasada ta dotyczy także produktów tłuszczowych. Zwykle mamy pod ręką jeden olej i wykorzystujemy go do każdego rodzaju dać nie zdając sobie sprawy z popełnianych błędów. Po pierwsze: każdy olej czy oliwa ma inne właściwości zdrowotne, po drugie: nie każdy produkt tego typu nadaje się do obróbki termicznej, a na koniec po trzecie: nie urozmaicając kuchni nawet nie wiemy, jak różnorodne (i łatwo dostępne!) smaki nas omijają. Przyjrzyjmy się, jaki mamy wybór!

Przyzwyczajenie. Często to nim kierujemy się wybierając produkty spożywcze. Zasada ta dotyczy także produktów tłuszczowych. Zwykle mamy pod ręką jeden olej i wykorzystujemy go do każdego rodzaju dać nie zdając sobie sprawy z popełnianych błędów. Po pierwsze: każdy olej czy oliwa ma inne właściwości zdrowotne, po drugie: nie każdy produkt tego typu nadaje się do obróbki termicznej, a na koniec po trzecie: nie urozmaicając kuchni nawet nie wiemy, jak różnorodne (i łatwo dostępne!) smaki nas omijają. Przyjrzyjmy się, jaki mamy wybór:  

 

1) Oliwa z oliwek

Nazywana królową wśród oliw, uznawana za sekret długowieczności mieszkańców basenu Morza Śródziemnego. Czy słusznie?Ta najbardziej wartościowa uzyskiwana jest w procesie pierwszego tłoczenia dojrzałych owoców na zimno, tzw. Extra Virgin.  Oliwa z oliwek ma mnóstwo korzystnych dla zdrowia właściwości. zalety: - stanowi bogate źródło kwasu oleinowego (omega - 9), który ogranicza zachorowalność na astmę i alergiczny nieżyt dróg oddechowych, powinna więc na stałe trafić do jadłospisu alergików - zawiera spore ilości witamin A, D, E, K - zapobiega tworzeniu się wolnych rodników (a więc opóźnia procesy starzenia!), pomaga przy miażdżycy, kamicy żółciowej, reguluje procesy trawienia oraz łagodzi objawy choroby wrzodowej żołądka Uwaga! Na oliwie można smażyć krótko i raczej w niskich temperaturach. Do zaawansowanej obróbki termicznej znacznie lepiej nada się oliwa z drugiego tłoczenia lub z wytłoczyn - nie dość, że jest tańsza to ma wyższy punkt dymienia (odporność na wysokie temperatury) i łagodniejszy smak, przez co nie zdominuje smaku potrawy.

 

2) Olej lniany

 

Produkowany jest poprzez tłoczenie na zimno nasion lnu. Cechują go - coraz częściej doceniane przez konsumentów - walory smakowe, oraz wysoka zawartość kwasów omega 3 i 6. zalety: - olej lniany uznawany jest za produkt ograniczający ryzyko wystąpienia wielu nowotworów dzięki zawartości substancji antyoksydacyjnych - wspomaga funkcjonowanie serca i ogranicza ryzyko zachorowania na choroby układu sercowo-naczyniowego - skutecznie redukuje tkankę tłuszczową, przez co jest wiernym sojusznikiem w walce o wymarzoną sylwetkę - korzystnie wpływa na układ nerwowy, ma udokumentowany, pozytywny wpływ na wspomaganie leczenia osób z chorobą Alzheimera i stwardnieniem rozsianym - znacznie redukuje poziom tzw. złego cholesterolu Uwaga! Olej lniany ma mnóstwo pozytywnych właściwości, ale jest bardzo delikatny i szybko je traci. Nie nadaje się do obróbki termicznej i powinien być spożywany na surowo. Poleca się przechowywanie go w lodówce.

 

 

3) Olej sezamowy

 

Sezam uważany jest za pierwszą roślinę, z której pozyskiwano olej. Jest niezwykle ceniony nie tylko za walory smakowe, ale też łatwość przechowywania (nie jełczeje w cieple).  Warto pamiętać, że - podobnie jak pozostałe szlachetne oleje - nie nadaje się do smażenia w temperaturze powyżej 70 stopni. zalety: - lekko orzechowy, łagodny smak i zapach - nadaje potrawom orientalnego, egzotycznego posmaku, dzięki czemu stanowi świetne urozmaicenie kuchni europejskiej - obniża ciśnienie krwi i ogranicza wchłanianie cholesterolu - ma właściwości oczyszczające i odtruwające, korzystnie wpływa także na gruczoły łojowe przez to powinien być szczególnie lubiany przez osoby z problemami skórnymi - niektóre źródła podają, że olej sezamowy spowalnia siwienie włosów!

 

 

4) Olej migdałowy

 

Szczególnie lubiany przez Włoszki, które stosują go jako środek do nawilżania i pielęgnacji włosów. Główną zaletą z punktu widzenia spożywczego jest bardzo wysoka zawartość kwasu oleinowego. zalety: - przyjemny, słodkawy smak migdałów - znacząco wzmacnia płaszcz lipidowy skóry, przez co powinny na niego zwrócić szczególną uwagę osoby ze schorzeniami dermatologicznymi, np. atopowym zapaleniem skóry - jest źródłem prawdziwego koktajlu witamin z grupy B. - poza kuchnią można go z powodzeniem stosować w kosmetyce jako środek do nawilżania skóry i włosów.