Artykuły

Nowy początek, nowe rozdanie

23-12-2021

Początek Nowego Roku, to jak nazwa wskazuje, coś innego, świeżego, coś od nowa. Doskonała data na rozpoczęcie realizacji swoich marzeń, przedsięwzięć. I ta wiara, że teraz to na pewno się uda!

Metoda małych kroków

Noworoczne postanowienia to temat znany powszechnie, ale chyba równie popularne jest zdanie, że to tylko chwilowy zryw. Czy musi tak być? W latach 50 – tych XX wieku japońskie wielkie koncerny opracowały zupełnie odmienny od zachodnio – europejskiego model zarzadzania oparty na metodzie małych kroków. Okazało się, ze ta filozofia Kaizen jest uniwersalna i sprawdza się również w rozwoju osobistym.

„Żyj tak, abyś każdego dnia mógł stwierdzić, że jesteś lepszy niż byłeś wczoraj”

Filozofia Kaizen mówi, że zawsze jest czas na zmianę. Każdego dnia, małymi krokami można wprowadzać poprawki, małe ulepszenia. Nie warto spodziewać się, że zmienimy się zupełnie z dnia na dzień. Takie podejście przynosi rozczarowanie i pogłębienie problemu – nic mi się nie udaje, znowu to samo. Zaplanowanie małej rzeczy, realnej do spełnienia i zrobienie tego, przynosi od razu satysfakcję, a suma małych zdarzeń uzbiera się w końcu na widoczną zmianę.

Muszę schudnąć, zaczynam od jutra

Dieta z reguły kojarzy się z liczeniem kalorii, ograniczeniami, z ważeniem każdego produktu czy nawet z karaniem się i wyrzutami sumienia. Czy ktoś zauważył, że nasze ciało nie lubi komunikatu - muszę? Schudnięcie też oznacza jakiś brak i alarm dla organizmu, że chcą mu zabrać zapasy, które trzyma dla nas na złą godzinę! Tak ewolucyjnie jesteśmy zaprogramowani. Odwołanie się do mądrości tkwiącej w dietach populacji, których członkowie dożywają w zdrowiu sędziwego wieku pokazuje zasady, na których warto konstruować właściwą dietę.

Niebieskie sfery

Pojęciem niebieskie sfery określa się miejsca na Ziemi, które charakteryzują się największą liczbą ludzi żyjących 100 i więcej lat. Dieta tych ludzi z całego świata jest podobna: duże spożycie warzyw i owoców, mało czerwonego mięsa, ale dużo ryb, węglowodany złożone oraz źródła dobrych olejów i tłuszczów. Taki schemat to gotowa podpowiedź na pierwszy krok – przeanalizowanie swojego sposobu odżywiania i decyzja jaki produkt mogę dziś wprowadzić do diety, a z jakiego zrezygnować.

Co warto wprowadzić już dziś

Odżywianie ma na celu dobrze wpływać na umysł i ciało. Jedzenie to zdrowie i szczęście, nie kary, nie liczby i nic powiązanego z poczuciem własnej wartości. Wystarczy żeby było zróżnicowane, dostarczało walorów odżywczych i było przygotowane z nieprzetworzonych produktów. Im mniej jest przetworzony dany produkt, tym więcej zawiera składników odżywczych.

Świadome odżywianie

Niezależnie od tego jak bardzo nie zdajemy sobie z tego sprawy, nasze wybory żywieniowe są w centrum zainteresowania całej rzeszy specjalistów. Każda decyzja zakupowa jest pod wpływem wielu zewnętrznych składników: ceny, marki, wyglądu, jakości, dostępności. Świadome odżywianie to swoista broń przeciwko niezdrowym nawykom i nadwadze. Warto do tego dążyć.

Na własnych warunkach

Nawet najdłuższa podróż, choćby miała liczyć tysiąc mil, zaczyna się od jednego kroku – powiedział Konfucjusz. Początek roku to idealny termin na przypomnienie tych słów. Małe kroki, ale wykonywane systematycznie, bez cofania się i z satysfakcją docenienia siebie. Kluczową kwestią jest zachowanie równowagi między jedzeniem dla odżywiania organizmu, a jedzeniem dla przyjemności. Zdecydowanie ekologiczne produkty spełniają ten warunek. W Organic Market kibicujemy wszystkim, którzy codziennie małymi krokami ulepszają swój świat!