Artykuły

Ochrona skóry latem. Ekologiczne kosmetyki

03-08-2021

Latem ze względu na silniejsze niż w ciągu roku promieniowanie UV oraz większą ekspozycję na promienie słoneczne, powinno się koniecznie używać produktów z ochroną przeciwsłoneczną. Jak dokładnie działają promienie słoneczne na naszą skórę i jak odpowiednio chronić skórę latem?

Latem ze względu na silniejsze niż w ciągu roku promieniowanie UV oraz większą ekspozycję na promienie słoneczne, powinno się koniecznie używać produktów z ochroną przeciwsłoneczną. Jak dokładnie działają promienie słoneczne na naszą skórę i jak odpowiednio chronić skórę latem?

Ochrona skóry latem

Wystawianie skóry na działanie promieniowania w godzinach południowych nie należy do najbezpieczniejszych. Jednak jeśli lubimy aktywność fizyczną w tych godzinach lub zażywanie kąpieli słonecznych, pamiętajmy o zabezpieczeniu skóry filtrem. Ważne jest dokładne oczyszczenie skóry z filtrów wieczorem i intensywne nawilżanie delikatnymi preparatami opartymi na składnikach aktywnych np. aloesie czy kwasie hialuronowym. Nawilżajmy skórę również od środka, pijąc duże ilości wody.

Działanie promieni słonecznych na skórę

Wyróżniamy dwa rodzaje promieniowania słonecznego. Większość tego promieniowania stanowi to nie zatrzymywane przez chmury czyli UVA. Może ono uszkodzić skórę poprzez wnikanie w jej głąb powodując podrażnienia, plamy, przebarwienia, ale przede wszystkim przedwczesne starzenie się i wiotczenie skóry. Promieniowanie UVB stanowi mniejszość całości promieniowania UV, co nie oznacza jednak, że nie jest groźne. To właśnie ono jest odpowiedzialne za piękną opaleniznę, ale też oparzenia słoneczne, podrażnienia i zaczerwienie skóry i niestety za zmiany nowotworowe. Należy szukać takich produktów, które chronią przed obydwoma rodzajami promieniowania.

Rodzaje filtrów

Produkty do ochrony przed promieniowaniem słonecznym dzielą się nie tylko pod względem mocy ochrony, ale również pod względem rodzaju użytych filtrów. Filtry chemiczne to takie, które wnikają w naskórek i w ten sposób pochłaniają promieniowanie słoneczne. Filtry fizyczne, czyli tzw. mineralne, to tlenek tytanu i tlenek cynku. Nie wnikają one w głąb skóry, tylko tworzą na niej film, który bardzo skutecznie odbija promieniowanie. Są bardziej bielące, ale za to przystosowane do skóry dzieci, a więc skóry bardzo wrażliwej i naprawdę bezpieczne.

Używajmy odpowiednich kosmetyków!

Latem, ale nie tylko, używamy produktów z wysokimi filtrami, które najskuteczniej chronią skórę. Z reguły mamy do czynienia z szerokim spektrum ochrony: 15 SPF, 30 i 50 SPF. Powinniśmy wybierać produkty z jak najwyższym faktorem, z filtrami mineralnymi, które są bezpieczne dla skóry i chronią ją wyjątkowo mocno. SPF to wskaźnik ochrony przed UV. Mieści się on w skali od 2 do 50. SPF to liczba przez którą mnożymy bezpieczny czas wystawienia skóry na słońce.

Wyróżnia się 5 stopni ochrony:

• stopień ochrony słaby - SPF 2-6

• stopień ochrony średni - SPF 8-12

• stopień ochrony wysoki - SPF 15-25

• stopień ochrony bardzo wysoki - SPF 30-50

• stopień ochrony ultrawysoki - SPF > 50

Skórę powinniśmy chronić produktami z filtrami przez cały rok. Promieniowanie UVA, które odpowiada za szybsze starzenie się skóry, operuje na nas cały rok, nie tylko w słoneczne dni. Co zrobić, gdy jednak poparzymy skórę na słońcu? Stosujemy łagodzące żele, balsamy, spray’e na bazie aloesu, pantenolu lub innych łagodzących składników. Pamiętajmy również o piciu dużej ilości wody!

Ekologiczne kosmetyki, a konwencjonalne

Każdego roku do naszych oceanów wlewa się 25 000 ton kremu przeciwsłonecznego. Ma to bezpośredni wpływ na faunę i florę morską. Od 2020 władze wyspiarskiego kraju Palau na Pacyfiku, a od 2021 również Hawajów, wprowadziły zakaz stosowania takich kremów, w których występują określone substancje, na przykład wazelina, oksybenzon i oktoksylan. Niszczą one m.in. rafy koralowe. Warto więc o tym pamiętać, jadąc na wakacje i używać ekologicznych kosmetyków, na przykład z certyfikatem ECOCERT, które:

- są w 100% naturalne - składniki naturalne, organiczne, wegańskie są zdecydowanie bardziej przyjazne skórze;

- mają filtry mineralne, które są stabilne; produktu można używać po upływie jednego roku bez utraty jego właściwości;

- nie zawierają cynku, który jest ekotoksyczny dla środowiska; - nie mają nanocząsteczek - nie ma badań na ich wpływ na skórę.

- są tworzone z myślą o skórze wrażliwej (bez kompozycji zapachowych), bez parabenów, silikonów i substancji szkodliwych.

Więcej informacji o naturalnych kosmetykach znajdziesz na stronie Polskiej Izby Żywności Ekologicznej – www.jemyeko.com. Izba zrzesza ponad 100 przedsiębiorców reprezentujących wszystkie segmenty rynku BIO w Polsce: rolników, przetwórców, producentów, dystrybutorów i sklepy, jednostki certyfikujące i branże pokrewne: producentów naturalnych kosmetyków, środków czystości, nawozów czy biokompostowalnych opakowań i naczyń jednorazowych.