Pasta sezamowa - do czego używać? Właściwości i zastosowanie

 

Pasta sezamowa, inaczej zwana tahini, to nic innego jak zmielone ziarna sezamu, najczęściej uprzednio uprażone. Ten prosty, ale bogaty w składniki odżywcze produkt, posiada bardzo wiele zastosowań. Jest powszechnie stosowany w krajach Bliskiego Wschodu, północnej Afryce oraz w kuchni chińskiej, koreańskiej i japońskiej, dlatego wiele przepisów zawierających tahini będzie miało wyraźnie orientalny smak.

Wartości odżywcze

Sezam jest źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych (linolowego i oleinowego), stanowią one ponad 50% jego objętości. Oprócz tego 100 gram tahini zawiera 420 mg wapnia. W jej składzie znajdziemy również magnez, żelazo, miedź, fosfor, potas, kwas foliowy, witaminy A i E. Z powodu tych posiadanych przez pastę sezamową właściwości, nadaje się ona idealnie dla osób unikających nabiału. Wegetarianie i weganie znajdą w sezamie bogate źródło białka złożonego z wysokiej jakości aminokwasów. Wszystkie te składniki pomogą obniżyć cholesterol, zadbać o zdrowie kości i układu krążenia oraz chronić przed cukrzycą. Zawarty w sezamie błonnik, wspomoże pracę naszych jelit. Intensywny smak sprawia, że nie stosujemy na raz zbyt dużej ilości, dlatego nie ma powodu obawiać się zawartych w paście sezamowej kalorii. W 100 gramach produktu jest ich około 550.

Jak stosować tahini?

Najpopularniejszym zastosowaniem pasty sezamowej jest użycie jej do zrobienia hummusu, pochodzącej z Egiptu pasty z gotowanej ciecierzycy, sezamu, czosnku i soku z cytryny. Podawana jest z przyprawami i dużą ilością oliwy. Uniwersalność sezamu sprawia, że nadaje się on równie dobrze do potraw wytrawnych jak i deserów. Najlepiej znaną słodkością z dodatkiem tahini jest chałwa ale możemy ją z powodzeniem dodać do ciasteczek czy lodów, nadając im sezamowy posmak. Świetnie też nadaje się do maczania w niej suszonych daktyli.

Drugim oprócz hummusu popularnym daniem zawierającym pastę sezamową jest baba ghanoush - uwielbiana na Bliskim Wschodzie potrawa z sezamu i bakłażana podawana w formie pasty lub dipu. Tahini znajdzie również zastosowanie jako dodatek do zup, np. z ciecierzycy, marchewki, batatów, soczewicy albo kalafiora. Gdy wymieszamy ją z oliwą i sokiem z cytryny uzyskamy aromatyczny dressing, który możemy dodać do sałatki bądź polać nim pieczone warzywa.

Ciekawostkę stanowi możliwość użycia pasty sezamowej w zabiegach kosmetycznych, przygotowując na jej bazie maskę na twarz.

Gdzie kupić?

Dostępność tahini obecnie nie stanowi większego problemu. Bardzo możliwe, że w najbliższej okolicy znajdziemy pełen pasty sezamowej sklep. Coraz więcej osób jest nią zainteresowanych, ze względu na chęć przygotowywania zdrowych i smacznych posiłków. Gdy już ją kupimy, bez problemu znajdziemy sposób na wykorzystanie pasty sezamowej tahini, do czego zachęcają obecne w dużej ilości w internecie przepisy.

Smak pasty sezamowej, właściwości które posiada i jej szerokie zastosowanie czyni ją coraz popularniejszym produktem, który warto włączyć do codziennej diety. Zastosowanie pasty sezamowej w kuchni wzbogaci smak naszych potraw i sprawi, że będą pełne wartości odżywczych.