Regularność żywienia

 

Coraz więcej osób w dzisiejszych czasach zastanawia się co powinno zrobić aby ich styl życia, obejmujący zajęcia powszedniego dnia, aktywność fizyczną i dietę, stał się bardziej zgrany z naturalnymi, biologicznymi potrzebami organizmu. Jednocześnie narasta niebezpieczne i niekorzystne zjawisko życia w biegu, pogoni za pieniędzmi i sukcesem, które w konsekwencji oddala człowieka od owego idealnego stanu równowagi i dobrostanu psychofizycznego. Często można usłyszeć argumenty sugerujące, że zdrowy styl życia przy konieczności utrzymania rodziny w niepewnych ekonomicznie czasach jest zwyczajnie niemożliwy. Jako specjalista z wieloletnim doświadczeniem mogę z całą pewnością zaprzeczyć podobnym tezom i zaproponować szereg sposobów jak w łatwy sposób wejść na zdrowszą drogę życia. Pierwszym krokiem będzie odkrycie dlaczego regularność spożywania posiłków jest taka ważna.

 

Organizm człowieka jest niczym doskonała i perfekcyjnie zaprojektowana maszyna. Jak wiadomo, każda maszyna wymaga dostarczania paliwa aby mogła prawidłowo funkcjonować - w przypadku organizmów żywych jest to jedzenie. Wraz z żywnością dostarczamy bogactwo składników pokarmowych, wśród których można wyróżnić makroskładniki (węglowodany, białka i tłuszcze), mikroskładniki (witaminy, skł. mineralne), a także inne związki odżywcze o różnej naturze chemicznej czy też składniki antyodżywcze.

 

Warto sobie uświadomić, że procesy przetwarzania tych związków w organizmie cechują się ogromną dynamiką, postępują stale niezależnie od pory dnia czy nocy i są wszystkie ze sobą powiązane tworząc nawet najdalsze połączenia i zależności. W najprostszym ujęciu nie wymagającym zgłębiania szczegółów biochemii, głównym substratem energetycznym organizmu są węglowodany i to one stanowią "kręgosłup" wszystkich przemian makroskładników. To właśnie do łańcucha przemian węglowodanów włączają się ciągi biochemiczne przemian tłuszczów oraz białek. Nie trzeba być specjalistą aby wyobrazić sobie co się dzieje gdy dieta nie zawiera w sobie odpowiednich proporcji tych składników - np przy eliminacji węglowodanów w diecie dr Dukana. Dzięki doskonałym mechanizmom regulacyjnym organizmu, nawet znaczne wytrącenie tych przemian biochemicznych z równowagi nie kończy się śmiercią człowieka, jednakże im dalej owo zaburzenie postępuje - tym większe jest ryzyko niekorzystnych zmian zdrowotnych.

 

Ponieważ przemiany te następują stale, organizm wymaga regularnego dostarczania składników pokarmowych w czasie, a więc regularności spożywania posiłków. Temu służą ośrodki głodu i sytości i niezwykle fascynujące i skomplikowane naturalne mechanizmy kontroli łaknienia. Wiele osób bagatelizuje te sygnały, co jest oczywistym błędem.

 

Regularne spożywanie posiłków pozwala ponadto organizmowi łatwiej zarządzać gospodarką węglowodanową i poziomem glukozy we krwi. Długotrwałe przerwy w jedzeniu prowadzą do stanu hipoglikemii, a więc obniżonego poziomu tego cukru prostego. Organizm zaś, poprzez receptory chemiczne w naczyniach krwionośnych rozpoznaje problem i stymuluje organizm do jedzenia. W przypadku robienia długich przerw między posiłkami, mechanizm ten ulega wypaczeniu i prowadzi do stałego uczucia głodu i napadowego objadania się gdy zaistnieje sposobność. Spożywanie posiłków regularnie pozwala uchronić się przed uczuciem głodu i w sposób kontrolowany dostarczać organizmowi niezbędne składniki, przeciwdziałając tym samym rozwojowi nadwagi otyłości i pośrednio cukrzycy typu II.

 

Regularność w spożywaniu posiłków ponadto jest niezbędnym komponentem każdej racjonalnej diety, także odchudzającej. Organizm, "nauczony i zapewniony" o stałości posiłków nie musi uruchamiać mechanizmów mających zapewnić mu przetrwanie w warunkach głodu, co dzieje się w przypadku długotrwałych przerw między posiłkami czy ich nieregularności. Tym samym chętniej wykorzystuje zgromadzone zapasy w formie tkanki tłuszczowej i jednocześnie zatrzymuje odkładanie zapasów co pozwala skutecznie i trwale redukować masę ciała w przypadku jej nadmiernej ilości. Dodatkowo regularne spożywanie posiłków sprawia, iż organizm bezpośrednio przed wyuczoną porą jedzenia uruchamia procesy trawienia (wytwarza soki trawienne, uruchamia procesy transportu składników), co samo w sobie podnosi wydatek energetyczny i sprzyja odchudzaniu.

 

Wszystkie te mechanizmy świadczą niepodważalnie o fakcie, iż pierwszym krokiem na drodze do zdrowej diety powinno być ustanowienie regularnych posiłków (najlepiej 5), spożywanych w tych samych godzinach każdego dnia. Pozwoli to zachować energię i witalność od rana do wieczora, uchroni przed nadwagą i otyłością lub przyspieszy ich leczenie, unormuje gospodarkę węglowodanową i pozwoli żyć w zgodzie ze swoim organizmem na codzień.  

 

dietetyk, dr Filip Kowalczyk