Smaki wegan

Smaki wegan

2

VegArt to węgierskie produkty w 100% pochodzenia roślinnego, które doskonale zastępują produkty mleczne. Marka zdobyła nagrodę Innowacja Roku w 2021 i 2022 roku. Produkty roślinne VegArt są doskonałym źródłem białka dla osób stosujących dietę roślinną. 

Jaka jest historia powstania firmy?

Na początku była firma SZEGA Foods, która powstała w 1994 roku. Po wielu latach doświadczeń w handlu detalicznym i hurtowym kilka lat temu rozpoczęliśmy produkcję mleczarską. Tradycyjne i innowacyjne produkty mleczarskie wytwarzamy pod ścisłą kontrolą jakości z certyfikatem IFS. Oprócz naszych lokalnych i międzynarodowych marek obsługujemy międzynarodowych i lokalnych sprzedawców detalicznych z różnymi artykułami marek własnych. Jesteśmy dumni z naszej gamy smakowych serów półtwardych, specjalnych i grillowych. Innowacyjne konwencjonalne i irlandzkie smarowidła maślane oraz różne kremy serowe są również popularne na różnych rynkach zagranicznych. Nasza firma zawsze koncentrowała się na innowacyjnym podejściu. W 2020 roku pod wpływem nowych trendów, zdecydowaliśmy się rozpocząć przygodę z VegArt czyli z naszą w 100% roślinną marką substytutów mlecznych.

Czyli produkcja dla wegan i wegetarian nie była od początku zaplanowana?

Kiedy zaczynaliśmy, nie planowaliśmy marki dla wegan i wegetarian. W ciągu ostatnich kilku lat nastąpił znaczny wzrost popytu na żywność pochodzenia roślinnego. Szybko rozwijający się segment rynku wegańskiego dał nam szansę i stworzyliśmy właśnie VegArt. Zawsze czynnikiem napędzającym naszą działalność i zaspokajającym potrzeby szerszego grona konsumentów były innowacyjne pomysły. To dzięki nim mieliśmy możliwość stworzenia marki VegArt i produkcji alternatyw mlecznych. Każda grupa produktów została stworzona z wielką starannością, zapewniając dobre zamienniki nabiału zarówno pod względem jakości, jak i smaku. Marka VegArt została wprowadzona na rynek produktem Mascarpone i otrzymaliśmy nagrodę Inno d'or w 2021 roku. Teraz możemy powiedzieć, że każdy jeden z naszych produktów jest spełnieniem marzeń.

 

Czy mają Państwo ulubione pod względem smakowym produkty ze swojej oferty?

Jeśli mamy wymienić jeden to jest to VegArt Panna Cotta. Niezwykle trudno jest znaleźć dobrej jakości deser bez nabiału, a dzięki naszej Panna Cotta udało nam się osiągnąć smak i konsystencję, która doskonale naśladuje produkt odzwierzęcy. Ten produkt smakuje bardzo podobnie do produktu na bazie mleka i dzięki niemu każdy może zrobić wysublimowany smakowo deser bez nabiału.

Jaka jest informacja zwrotna od klientów na temat produktów?

Dostajemy pozytywne informacje zwrotne od klientów. Są to pochwały za smak wielu naszych produktów. To oczywiście zawsze jest wielka satysfakcja i wyznacznik dalszych działań. Naszym celem jest to, aby ludzie regularnie kojarzyli nasze produkty z codziennym gotowaniem. Z naszej strony zapewniamy nienaganną jakość i produkcję przyjazną dla środowiska. Wszystkie składniki naszych produktów VegArt są w 100% oparte na roślinach i są odpowiednie nie tylko dla wegan, ale także dla osób z alergiami pokarmowymi.

Czy myślą Państwo, że zapotrzebowanie na produkty wegańskie będzie rosło?

Jesteśmy przekonani, że w ciągu najbliższych kilku lat globalne problemy środowiskowe i gospodarcze spowodują wzrost popytu na produkty wegańskie. Istnieje ciągły wzrost liczby ludności na świecie i rośnie popyt na źródła dostarczające białko do diety. Produkty pochodzące od zwierząt gospodarskich nie są już w stanie zaspokoić tego zapotrzebowania. Trend diety wegańskiej rośnie skokowo każdego roku i podaż jest potrzebna, aby zaspokoić ten popyt. Obserwuje się również wzrost alergii na biała mleka oraz nietolerancji laktozy, co również przyspiesza popyt na alternatywne produkty mleczne.

W jaki sposób firma dba o środowisko?

Jednym z naszych głównych celów jest bycie przyjaznym dla środowiska. W dzisiejszym świecie jednym z palących wymogów jest redukcja emisji dwutlenku węgla pochodzącego z hodowli zwierząt gospodarskich i szukanie alternatywnych rozwiązań. W 100% roślinne składniki w produktach VegArt są uzyskiwane zgodnie z przyjaznymi dla środowiska wymaganiami systemu IPS. Mając na uwadze dobro naszej planety jesteśmy również na bieżąco z wykorzystaniem technologii opakowań pochodzących z recyklingu, przyjaznych środowisku.

Jakie są plany na przyszłość?

Marka VegArt nie osiada na laurach. Im więcej mamy produktów, tym bardziej zdajemy sobie sprawę z rosnącego popytu na alternatywne zamienniki żywności. Chcemy dać konsumentom żywności roślinnej taki sam wybór jaki mają wszyscy konsumenci. Nasze portfolio stale się powiększa i chcielibyśmy zapewnić tym klientom coraz szerszą gamę smaków.

Rozmawiała Agnieszka Kaniewska