Artykuły

Wizyty profilaktyczne u pediatry

18-11-2019

  W pierwszych dniach, a później miesiącach życia dziecka, rodzice często zgłaszają się do lekarza w celu uzyskania porady na temat jego stanu zdrowia, żywienia, pielęgnacji i  niezbędnych działań prozdrowotnych. Niestety, z biegiem czasu, wizytyprofilaktyczne u pediatry stają się coraz rzadsze, a przecież może to mieć ogromny wpływ na stan zdrowia ich dziecka, teraz i w przyszłości.

 

Lidia Stolarska-Kraszewska
lekarz pediatra, współzałożycielka wielospecjalistycznej
prywatnej przychodni dla dzieci i dorosłych Strefa Pacjenta

 

  W pierwszych dniach, a później miesiącach życia dziecka, rodzice często zgłaszają się do lekarza w celu uzyskania porady na temat jego stanu zdrowia, żywienia, pielęgnacji i  niezbędnych działań prozdrowotnych. Niestety, z biegiem czasu, wizytyprofilaktyczne u pediatry stają się coraz rzadsze, a przecież może to mieć ogromny wpływ na stan zdrowia ich dziecka, teraz i w przyszłości.

 

Bilans zdrowia

  Podczas wizyt profilaktycznych i bilansów zdrowia w poszczególnych latach życia dziecka omawiany jest dotychczasowy stan zdrowia dziecka i analizuje się dokumentację medyczną (konsultacje specjalistyczne, karty wypisu ze szpitala, zapisy w książeczce zdrowia itp.). Pediatrzy przeprowadzając wywiad pytają o ewentualne dolegliwości zgłaszane przez dziecko – przewlekłe bóle brzucha, zmęczenie lub inne objawy niepokojące rodziców, takie jak na przykład nawracające infekcje czy problemy wychowawcze. Na bilansach zdrowia przeprowadzane są dokładne badania dziecka i jeśli zachodzi taka potrzeba, zalecane są badania dodatkowe lub konsultacje specjalistyczne.

 

Nawyki żywieniowe

  Nawyki żywieniowe ukształtowane u dziecka do 3 roku życia mają fundamentalne znaczenie dla jego zdrowia w przyszłości. Dowiedziono, że nieodpowiednie żywienie w tym okresie może doprowadzić do trwałych zmian w procesach metabolicznych i tym samym zwiększać u dziecka predyspozycję do otyłości lub chorób serca. U dzieci starszych dieta też powinna być dostosowana do aktualnego stanu zdrowia i specyfiki danego okresu życia. Wielu pacjentów jest na dietach eliminacyjnych np. hipoalergicznej, wegetariańskiej i dlatego konieczne jest ułożenie indywidualnego zbilansowanego jadłospisu, żeby nie dopuścić do niedoborów. Nauczenie się prawidłowego żywienia jest jedną z najważniejszych umiejętności w procesie dbania o zdrowie i zaczyna się od dzieci. Warto rozważyć wizyty u dietetyka, który nie tylko pomoże w zdobywa-niu rzetelnej wiedzy na temat prawidłowego odżywiania, ale także doradzi, jak zachęcać maluchy do zdrowych zachowań żywieniowych.

Dbanie o zęby

  Nieprawidłowa dieta przyczynia się w istotnym stopniu do rozwijania  się  próchnicy  zębów, a nieleczone choroby zębów do zaburzeń w odżywianiu. W Polsce już trzylatki mają średnio trzy chore zęby. To pokazuje, jak ważne są okresowe wizyty u stomatologa, który uzupełni informacje przekazane przez pediatrę dotyczące diety i hi-gieny jamy ustnej oraz przeprowadzi kontrolę zębów pod względem występowania próchnicy, wad zgryzu, zaproponuje profilaktykę i leczenie. Pierwsza wizyta u stomatologa powinna się odbyć między 6 a 12 miesiącem życia, a następne zwykle co pół roku przez całe życie.

                                                            

Badania wzroku

  Podczas wizyt pediatrycznych zdrowe dzieci powinny mieć wykonywane orientacyjne badania wzroku, a także okresowe kontrole okulistyczne: po urodzeniu, po 1  roku życia, w 4 i 6 roku życia,  a następne co 5 lat. Taka profilaktyka jest niezwykle ważna, ponieważ wady wzroku są u dzieci  dość powszechne, ale również dlatego, że jednym z częściej występujących nowotworów złośliwych u dzieci jest nowotwór oka (siatkówczak). Objawy zaburzeń widzenia bywają dyskretne (mrużenie powiek, łzawienie oczu) lub trudne dla rodzica do powiązania z tą dolegliwością (niechęć do czytania, kolorowania, wychodzenia na dwór, bóle głowy, zmęczenie), dlatego warto przeprowadzać profilaktyczne, okresowe kontrole wzroku.

Badania podstawowe

  Aby zapobiec chorobom, których objawy często manifestują się dopiero w stadium zaawansowanym, powinny być okresowo wykonywane badania dodatkowe, takie jak: badania krwi, moczu, usg i konsultacje specjalistyczne, zależne od wieku dziecka, jego stanu zdrowia i ewentualnie występowania pewnych chorób w rodzinie.

Aktywność fizyczna

  Dzieci powinny codziennie przebywać na dworze, co najmniej przez 2 godziny. Ograniczenia mogą dotyczyć tylko okresu choroby i rekonwalescencji oraz uwarunkowań zewnętrznych: dni zimowych, gdy temperatura odczuwalna spada poniżej minus 10 stopni Celsjusza, podczas upałów (ale tylko w godzinach 11-16) i dni, kiedy zanieczyszczenie powietrza jest intensywne. Jednak wtedy nie rezygnujemy z aktywności fizycznej, ale przenosimy się na przykład na pływalnię czy do hali sportowej. Niektóre dzieci nie chcą wychodzić na dwór, uprawiać sportów, bawić się z rówieśnikami. Przyczyn może być bardzo wiele, np. otyłość, wada wzroku, choroby przewlekłe, wady postawy, zaburzenia napięcia  mięśniowego,  uzależnienia od komputera czy oglądania  telewizji,  problemy w relacjach z rówieśnikami, a także wiele innych. Często do ustalenia przyczyny potrzebna jest specjalistyczna konsultacja lekarska, ale też dietetyczna, fizjoterapeutyczna czy psychologiczna. Warto wykryć taką przyczynę, ponieważ aktywności fizycznej nie da się niczym zastąpić.

 To tylko niektóre działania prozdrowotne, które realizowane są podczas wizyt profilaktycznych i bilansów zdrowia. Warto rozmawiać o zdrowiu z profesjonalistami, uświadamiać dzieciom, jak ważna jest profilaktyka zdrowotna.