Właściwości i zastosowania mąki orkiszowej w kuchni

Właściwości i zastosowania mąki orkiszowej w kuchni

2

Ostatnimi czasy coraz więcej ludzi interesuje się nie tylko jedzeniem smacznym, ale też zdrowym, bazującym na pewnych składnikach. Z tego powodu rosnącą popularnością cieszy się mąka orkiszowa, która  może wydawać się czymś wręcz egzotycznym, a tak naprawdę znana jest na terenach Europy od tysięcy lat. Czy mąka orkiszowa jest zdrowa, jakie są jej właściwości i jak ją wykorzystać?

Orkisz to dawny gatunek pszenicy, który w ostatnich latach stał się bardzo popularny. Powstała wręcz "orkiszowa moda". Zasłużenie, ponieważ produkty z pszenicy orkisz mają pozytywny wpływ na organizm. Mąka orkiszowa znana jest na terenach Europy od tysięcy lat jednak w miarę wprowadzania nowoczesnych odmian zbóż, orkisz stopniowo popadał w zapomnienie. Czy mąka orkiszowa jest zdrowa, jakie są jej właściwości i jak ją wykorzystać?

Orkisz to dawny gatunek pszenicy, który w ostatnich latach stał się bardzo popularny. Powstała wręcz "orkiszowa moda". Zasłużenie, ponieważ produkty orkiszowe mają pozytywny wpływ na organizm. Mąka orkiszowa znana jest na terenach Europy od tysięcy lat jednak w miarę wprowadzania nowoczesnych odmian zbóż orkisz stopniowo popadał w zapomnienie. Czy mąka orkiszowa jest zdrowa, jakie są jej właściwości i jak ją wykorzystać?

Kiedy zaczęła się era orkiszowa?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że orkisz i powstająca z niego mąka orkiszowa były znane na terenach dzisiejszej Europy już tysiące lat temu. Dowodem na to są archeologiczne odkrycia dotyczące społeczeństw żyjących jeszcze w epoce brązu! Orkisz był znany także starożytnym Rzymianom i Izraelitom. Roślina ta jest silnie spokrewniona z powszechnie używaną dzisiaj pszenicą. Jak to się jednak stało, że na przestrzeni lat coraz rzadziej korzystano z mąki orkiszowej?

Dlaczego mąka orkiszowa przegrała historycznie na rzecz mąki pszennej?

Z czego jest mąka orkiszowa, a z czego otrzymuje się mąkę pszenną? Mąka z orkiszu i mąka pszenna powstają w takim samym procesie produkcji mąki znanym od lat. Ziarna orkiszu są jednak znacznie większe od pszenicy, a do tego mają twardsze łuski, a więc ich przetwarzanie wymaga większego trudu i czasu. Istotne jest z czego mąka orkiszowa powstaje, ponieważ orkisz jest rośliną o wiele bardziej wytrzymałą i może bezpiecznie wzrastać nawet w stosunkowo chłodnym klimacie. W odróżnieniu od pszenicy nie dotknęły go różne modyfikacje, co wpływa na prozdrowotne właściwości. Ma orkisz właściwości odżywcze przeważające nad pszenicą.


Jak powstaje mąka?

Zgodnie z ludowym przysłowiem jakie kto zboże do młyna zawiezie, taką też mąkę do domu przywiezie. W procesie otrzymywania mąki to z czego jest mąka orkiszowa czyli jakość ziaren jest rzeczywiście kluczowa. Mąka orkiszowa powstaje wskutek rozdrobnienia ziaren orkiszu. Stopień przemiału decyduje o tym jaki kolor i typ będzie miała mąka orkiszowa. Jeśli mielony będzie ekologiczny orkisz powstanie eko orkisz mąka oznakowana na opakowaniu zielonym listkiem.

Mąka orkiszowa – właściwości

Wiele osób zastanawia się, czy orkisz jest zdrowy, a przynajmniej zdrowszy od pszenicy? Otóż orkisz właściwości posiada w wielu aspektach bardziej korzystne dla ludzkiego organizmu niż pszenica. Jest to związane przede wszystkim z faktem, że jest rośliną bogatą w białko i błonnik, a także pierwiastki, takie jak żelazo, cynk, wapń i magnez. Dochodzą do tego witaminy, szczególnie z grupy B (a zwłaszcza witamina B1, B2 i B6). Okazuje się także, że orkiszowa mąka posiada znacznie mniej glutenu, niż pszeniczna, jednak na tyle dużo, by wyrabiane ciasta były odpowiednio sprężyste. Osoby na diecie bezglutenowej nie mogą jeść produktów, w których składzie jest orkisz mąka orkiszowa.

Mąka orkiszowa – wartości odżywcze

W stu gramach mąka orkiszowa kcal zawiera ok. 330. Orkisz jest lekkostrawny i łatwo przyswajalny. Mąka orkiszowa pełnoziarnista zawiera wysokowartościowe białko i znaczną ilość błonnika pokarmowego. Orkiszowa mąka łatwo się rozpuszcza, dzięki czemu nie jest trudna w trawieniu. I wszystkie orkisz wartości odżywcze, które posiada, przyswajają się stosunkowo szybko. Mąka z orkiszu ma przy tym bardzo przyjemny smak, który jest delikatnie orzechowm, pozbawiony goryczki, a przy tym słodkawy.

Orkiszowa mąka - wpływ na zdrowie

Produkty orkiszowe, w tym orkisz mąka i produkty z mąki orkiszowej, są bazą diet przy leczeniu dolegliosci skórnych, w niestrawnościach oraz problemach z przemianą materii. Orkiszowa mąka dobrze wpływa na metabolizm, dlatego jest dobrym rozwiązaniem dla osób na diecie odchudzającej. Mąka orkiszowa razowa czyli mąka orkiszowa typ 2000 ma najwyższą ilość błonnika. Ze względu na obecność błonnika taką mąkę orkiszową poleca się osobom chcącym obniżyć swoje ciśnienie krwi i zmniejszyć poziom złego cholesterolu. Orkisz zaleca się przy przemęczeniu, chorobach wątroby i nerek. Zapobiega też powstawaniu kamieni żółciowych. Witaminy z grupy B natomiast regulują gospodarkę hormonalną. Ze względu na odżywcze właściwości produkty mające jak bazę mąkę orkiszową polecane są dzieciom.

Jak można wykorzystać mąkę orkiszową w kuchni?

W większości przypadków orkiszowa mąka może stać się zamiennikiem mąki pszennej. Co prawda uzyskane z niej ciasto nie będzie w tak dużym stopniu elastyczne, jednak o wiele prościej w jej przypadku zapobiec powstawaniu zakalców. Z tego powodu mąka orkiszowa jest często polecana do wypieku chleba i pieczenia ciast. Zaleca się korzystanie z pewnych, wysoko jakościowych produktów, dlatego zapraszamy do skorzystania z produktów sklepu Organic24.pl. Orkiszowa uczta zapewniona!

Orkiszowa piekarnia

Chleb w diecie ma duże znaczenie. Sztuczne dodatki dodawane do chleba nazywane jako ulepszacze czy polepszacze niestety sprawiają, że chleb z ich dodatkiem obciąża układ pokarmowy i zakłóca prawidłowe procesy trawienia. Ekologiczna profilaktyka zdrowotna uważa za najzdrowszy chleb żytni wypiekany na naturalnym zakwasie. Chleb pszenny i chleb orkiszowy potrzebują do wypieku drożdży. Ważne jest też mąka orkiszowa z czego jest czyli ekologiczne pochodzenie ziarna orkiszu. To jakie orkisz wartości odżywcze ma sprawia, że chleb orkiszowy jest prozdrowotnym składnikiem diety. Dieta orkiszowa polecana jest zwłaszcza dla osób starszych, dzieci i rekonwalescentów. Jedzenie naturalnego pieczywa sprawia, że organizm prawidłowo funkcjonuje.


Orkiszowa ściema - mąka orkiszowa z czego

Panuje orkiszowa moda ze względu na to, że orkisz wartości odżywcze ma takie wyróżniające się na tle zbóż współczesnych odmian. Czy wszyscy zastanawiają się mąka orkiszowa z czego powstaje? Ekologiczny orkisz właściwości odżywcze przekaże do powstającej z niego mąki. Dlatego tak jak bio orkisz mąka orkiszowa ekologiczna też musi być oznakowana zielonym listkiem. Warto czytać etykiety i nie dać się nabrać na podrabiane produkty. Dlatego trzeba mieć świadomość z czego mąka orkiszowa powstaje. Można wrzucić w wyszukiwarkę mąka orkiszowa wiki czy maka orkiszowa z czego. Mając wiedzę mąka orkiszowa z czego jest trudniej będzie nabrać się na etykiety produktów orkiszowych. Chleb z konwencjonalnej piekarni może nazywać się orkiszowy - taka orkiszowa etykieta - ale trzeba sprawdzić jaki procent stanowi w nim mąka orkiszowa.

Przepis na chleb orkiszowy

Najzdrowsze dla organizmu jest pieczywo wypiekane z mąki razowej, z certyfikowanych ekologicznych zbóż. Najwięcej błonnika pokarmowego ma mąka orkiszowa pełnoziarnista. Ekologiczna ciemna mąka orkiszowa zawiera wszystkie niezbędne składniki, łącznie z mikroelementami i witaminami, których nie zawiera biała mąka orkiszowa.

Składniki na chleb orkiszowy:

  • mąka orkiszowa – 400 g
  • letnia woda – 300 ml
  • drożdże żywe – ok. 12 g
  • oliwa/olej – 1 łyżka
  • sól – 1 łyżeczka
  • cukier – 2 łyżeczki (ewentualnie 1 łyżeczka miodu)
  • (opcjonalnie można dodać ulubione nasiona, np. słonecznika)


Na początek powinno się rozpuścić drożdże w wodzie. Później mąka orkiszowa powinna być dokładnie wymieszana z solą i cukrem, najlepiej w misce. Kolejnym krokiem jest wlanie wody z drożdżami w środek mieszaniny, trzeba także dodać oliwę i ewentualnie miód, jeżeli to z niego się korzysta. Ciasto powinno się wyrabiać przez kilka minut, by powstała jednolita masa. Jeżeli będzie zbyt mokre – dodać mąki, jeśli zbyt suche – dodać odrobinę wody. Później wszystko trzeba przenieść do foremki wyłożonej papierem do pieczenia, ewentualnie wysmarowanej masłem i wysypaną równomiernie mąką. Następnie należy zostawić ciasto do wyrośnięcia pod przykryciem przez około godzinę, a potem piec przez około 40 minut w 200 stopniach Celsjusza.

Produkty powiązane z artykułem