Wywiady

Wymyślanie czekolady na nowo

10-05-2022

Jaka jest historia powstania firmy Bio Benjamin?

Firma Bio Benjamin została założona jako klasyczny start-up w 2014 roku przez braci o nazwisku Benjamin. Od początku głównym założeniem była produkcja czekolad alternatywnych do tych, które zalewały rynek. Chcieliśmy zrównoważonej i uczciwej produkcji zarówno pod względem jakości składników jak i sposobu wytwarzania tego tak często stosowanego w codziennym życiu produktu. Nie chcieliśmy kopiować receptur od innych producentów. Firmowaliśmy produkt własnym nazwiskiem, więc miał być absolutnie nasz - odzwierciedlenie naszego smaku i pasji. Nazywamy to wymyśleniem czekolady na nowo ;)

Kiedy na rynku pojawił się Wasz pierwszy produkt?

Pierwsza organiczna wegańska czekolada pod własną marką Benjamissimo została wprowadzona na rynek na początku 2017 roku. Postawiliśmy na wysoką jakość wszystkich składników. Zostały bardzo starannie dobrane, tak, aby spełniały wysokie standardy jakości, zrównoważonego rozwoju i uczciwości. Jednocześnie było dla nas bardzo ważne to, aby czekolady smakowały jak zwykłe czekolady, a jednak miały to coś, dla czego klienci będą chcieli sięgnąć po więcej. Jako główny powód zakupu powinien być właśnie smak. Z połączenia tych marzeń i wymogów powstało wiele bardzo innowacyjnych i unikalnych receptur.

Jakie produkty firma oferuje obecnie?

Od początku działalności do chwili obecnej firma wprowadziła na rynek około 30 smaków pod marką Benjamissimo i ponad 40 smaków pod innymi markami własnymi. Nasze czekolady docierają do ponad 30 rynków na czterech kontynentach, a firma stale się rozwija. Obecnie Bio Benjamin pracuje nad zupełnie nowymi produktami, które zostaną zaprezentowane w Niemczech na międzynarodowych targach BioFach w Norymberdze w lipcu tego roku.

Jakie są cechy wyróżniające produkty Bio Benjamin?

Wszystkie produkty Bio Benjamin są w 100% organiczne, powstają wyłącznie ze składników z certyfikatem ekologicznym. Są 100% wegańskie, co spełnia wymogi wielu klientów poszukujących słodyczy nie zawierających żadnych śladów pochodzenia zwierzęcego. Dodatkowo nasze czekolady sa bezglutenowe i bez dodatku soi. Wiemy, że zapotrzebowania na produkty odpowiednie w różnych dietach eliminacyjnych przy nietolerancjach pokarmowych stale się zwiększa i my mamy na to odpowiedź.

Wszystkie produkty Bio Benjamin mają certyfikat ekologiczny. Jak jeszcze firma wspiera środowisko?

Tak, ekologiczna jakość składników to gwarancja etyczności ich pozyskiwania i nieobciążania środowiska naturalnego pozostałościami agrochemii. Do końca tego roku planujemy przystąpienie do programu, którego celem jest osiągnięcie neutralności pod względem emisji CO2. Natomiast w lutym tego roku rozpoczęliśmy przestawianie na biodegradowalną, nieplastikową folię do pakowania wewnętrznego.