Wywiady

Zielony napój z etycznych upraw

07-04-2022

Rozmowa z Christopherem Dawsonem, dyrektorem generalnym w firmie Clearspring, specjalizującej się w japońskiej i organicznej żywności, która oferuje najwyższej jakości asortyment pysznych, autentycznych i organicznych herbat japońskich, w tym herbatę Matcha.

W ciągu ostatnich kilku lat matcha, czyli drobno zmielona zielona herbata w proszku pochodząca z Japonii, szybko zyskuje popularność. Docenia ją coraz większa liczba osób dbających o zdrowie, a także smakoszy azjatyckich dań i napojów. Mówiąc najprościej, czym jest matcha?

Matcha jest wytwarzana z liści zielonej herbaty z krzewu Camellia sinensis, z którego produkowana jest każda herbata. Różnica między odmianami herbaty, takimi jak czarna, niebieska czy zielona, polega na sposobie uprawy i przetwarzania liści. W przypadku matchy, na kilka tygodni przed zbiorami, liście są zacienione od słońca. Ten brak światła na etapie przed zbiorem sprawia, że liście są pełne chlorofilu. Dzięki temu matcha uzyskuje charakterystyczny żywy zielony kolor, niepowtarzalny smak i lepsze właściwości zdrowotne. Liście zielonej herbaty po zebraniu są krótko parzone, suszone i mielone na bardzo drobny proszek. W przeciwieństwie do tradycyjnych torebek herbaty lub nawet herbaty sypanej, w przypadku herbaty matcha spożywa się cały liść herbaty. Dzięki temu można cieszyć się pełnym smakiem i korzyściami odżywczymi zielonej herbaty.

Co jest unikalnego i specjalnego w organicznej japońskiej Matcha Clearspring w porównaniu do innych dostępnych na rynku?

Wszystkie herbaty matcha, jak również cała nasza oferta herbat, są organiczne, produkowane z zachowaniem najwyższych standardów jakości i uprawiane w sposób zrównoważony. Na rynku dostępne są różne jakości i gatunki matchy. W Clearspring oferujemy tylko dwa gatunki: Ceremonial i Premium. Są one uprawiane wysoko na wzgórzach w Uji, w Kioto, obszarze znanym z najlepszych jakościowo japońskich herbat. Nasza organiczna matcha składa się z najlepszych, najmniejszych, cieniowanych listków z samego czubka krzewu herbacianego, co nadaje jej żywy zielony kolor i lekko słodki, łagodny smak. Matcha klasy premium jest idealna zarówno do picia, jak i do domowych wypieków, nadając przepisom niepowtarzalny smak i niesamowity kolor.

Na czym polega ekologiczny standard upraw zielonej herbaty?

Na wzgórzach wokół Kioto rodzina Nagata, trzecie pokolenie producentów, którzy wytwarzają organiczną herbatę Clearspring's Organic Matcha, stosuje specjalną metodę rolnictwa ekologicznego, znaną jako Nature Farming. To odwieczne podejście do rolnictwa stosowane przez tę rodzinę, które buduje witalność gleby poprzez utrzymywanie półdzikiego środowiska. Rośliny odżywiają się dzięki wielokrotnemu stosowaniu kompostu ze ścinków herbaty i suszonych liści, co w połączeniu z regularnym ściółkowaniem pomaga kontrolować wzrost chwastów i utrzymywać wilgotność gleby. Ponadto nachylenie terenu, na którym uprawia się krzewy herbaciane, ułatwia odpływ wody i zapewnia lepszą wentylację, co zwiększa odporność na choroby. Ogrody herbaciane Nagata są odizolowane od innych farm herbacianych, co radykalnie zmniejsza ryzyko wzajemnego zanieczyszczenia agrochemikaliami, takimi jak pestycydy. Z dumą możemy powiedzieć, że metody uprawy stosowane przez rodzinę Nagata wspierają bioróżnorodność i naturalnych "sprzymierzeńców". Takie stworzenia jak pająki, jaszczurki, manty i biedronki, pomagają utrzymać szkodliwe owady z dala od roślin, które są dzięki temu naturalnie chronione.

Matchę spożywamy w całości, więc wybieranie ekologicznej wersji ma tym większe znaczenie.

Podczas gdy większość plantatorów herbaty spryskuje swoje rośliny pestycydami i herbicydami 15-20 razy w roku, krzewy herbaciane naszego producenta mają wigor, który pozwala im rozwijać się bez stosowania środków chemicznych. Plony rodziny Nagata mogą być niższe od przeciętnych, ale rośliny są o wiele mniej podatne na pleśń i  zarazę. Krzewy zachowują produktywność nawet przez 40 lat, czyli dwa razy dłużej niż krzewy poddawane działaniu środków chemicznych. Wybieranie organicznej herbaty wysokiej jakości ma ogromne znaczenie. W przypadku matcha spożywamy cały liść  i chcemy uniknąć bardzo realnego ryzyka pozostałości pestycydów. Nasi dostawcy oprócz ekologicznej uprawy herbaty, umiejętnie przetwarzają jej liście tak, aby zapewnić jej maksymalną świeżość i pełnię smaku.

Jakie są zalety matchy w porównaniu do np. kawy?

Po pierwsze, jest to wyjątkowy, pyszny smak. Po drugie, jak wspomniano wcześniej, kiedy spożywasz matchę, zjadasz cały liść herbaty, dzięki czemu możesz cieszyć się całym jej smakiem i właściwościami odżywczymi. Kofeina przenika do mózgu i może podnosić ciśnienie krwi, ponieważ stymuluje uwalnianie hormonów stresu. W konsekwencji zaburza to równowagę poziomu cukru we krwi. Zarówno matcha, jak i kawa zawierają duże ilości kofeiny, jednak matcha uwalnia ją powoli przez kilka godzin, a nie daje tak dużego zastrzyku kofeiny, jak kawa. Jest to jeden z powodów, dla których matcha została spopularyzowana przez japońskich mnichów, którzy pili ją przed długimi godzinami medytacji.

Jak należy używać matcha?

Nasza organiczna Matcha jest niezwykle uniwersalna. Dzięki temu, że jest w formie drobno zmielonego proszku, może być używana do picia i jako składnik potraw. Tradycyjnie matcha jest spożywana po prostu przez dodanie jej do gorącej (lub zimnej) wody i ubijanie, aż do uzyskania gładkiego napoju. Nasza klasa premium jest idealna zarówno do picia, jak i do pieczenia. Używamy jej do wszystkiego, od ciast i ciasteczek po desery i lody. Na naszej stronie internetowej można znaleźć wiele pysznych przepisów, w tym instrukcje, jak zrobić matcha latte, koktajl matcha, matcha brownies i matcha panna cotta.

 

Rozmawiała Agnieszka Kaniewska ekspert ds zdrowego odżywiania