Kurkuma. Jakie są jej właściwości i jak można ją wykorzystać w kuchni?

Kurkuma. Jakie są jej właściwości i jak można ją wykorzystać w kuchni?

2
Kurkuma jest powszechnie stosowana w codziennej kuchni hinduskiej i azjatyckiej. Ekologiczny market oferuje kurkumę świeżą, sok z kurkumy oraz kurkumę jako składnik prozdrowotnych produktów. Odpowiedzi na zagadnienia: kurkuma właściwości, kurkuma działanie czy kurkuma skutki uboczne zawsze są powiązane z postacią, w której kurkuma jest spożywana.

Kurkuma właściwości

Naukowcy od dawna obserwują, że mieszkańcy Indii prawie dziesięciokrotnie rzadziej niż reszta świata chorują na różne rodzaje raka i chorobę Alzheimera. W trakcie badań nad przyczynami takiego stanu rzeczy udowodniono silne właściwości farmakologiczne substancji obecnych w kłączach kurkumy – powszechnie stosowanej tam przyprawy. W ostatnich latach opublikowano ponad 5 000 artykułów poświęconych kurkuminie, czyli barwnikowi, który nadaje kurkumie jej jasnożółty kolor. Kurkumina jest tylko jednym ze składników aktywnych kurkumy.

Kurkuma działanie - fenomen curry

W mieszankach curry oprócz kurkumy jest zawsze czarny pieprz. Jego głównym składnikiem jest piperyna, związek odpowiedzialny za ostry smak i zapach. Odgrywa on również rolę w przyswajalności kurkuminy przez nasz organizm - nawet najmniejsza szczypta pieprzu może znacząco ją poprawić. To, że curry w kuchni indyjskiej łączy się z tłuszczem też ma głęboki sens – dostępność kurkuminy dla organizmu zwiększa się w ten sposób aż ośmiokrotnie.

Wpływ kurkumy na zdrowie

Główny składnik kurkumy, czyli kurkumina, wykazuje właściwości przeciwzapalne. Lista wpływu kurkumy na zdrowie jest naprawdę imponująca: 1. Wzmacnia odporność – niszczy chorobotwórcze bakterie, wirusy i grzyby. 2. Wspomaga pracę wątroby. 3. Pomaga utrzymać serce i układ krążenia w dobrej kondycji m.in. wpływa na obniżenie poziomu cholesterolu i trójglicerydów, przeciwdziała zlepianiu się płytek krwi. 4. Jest skuteczna w przeciwdziałaniu schorzeniom o podłożu zapalnym – np. chorobie zwyrodnieniowej stawów, chorobom zapalnym jelit. 5. Sprzyja utracie masy ciała, zwiększa podstawową przemianę materii i blokuje tworzenie się komórek tłuszczowych. 6. Odgrywa ważną rola w przeciwdziałaniu wielu nowotworów. Zbadano wpływ kurkuminy na zdolność różnych onkogenów do uszkadzania DNA i stwierdzono, że skutecznie zapobiega mutacjom wywołanym przez kilka powszechnych substancji rakotwórczych.

Kurkuma skutki uboczne

Kurkuma może zapobiegać tworzeniu się kamieni żółciowych, ale jeśli ktoś ma już kamienie zatykające drogi żółciowe skurcz spowodowany przez kurkuminę może być bolesny. • Kurkuma jest bogata w rozpuszczalne szczawiany, więc osoby ze skłonnością do kamieni nerkowych szczawianowych powinny o tym pamiętać.

Ćwierć łyżeczki kurkumy każdego dnia

Ponieważ kurkuma wykazuje silne działanie, dopóki nie ma bezspornych danych, zaleca się spożywanie dziennie ilości nie większej niż kulinarne zastosowanie, czyli ¼ łyżeczki proszku. Ta ilość odpowiada ok. 6 mm świeżego korzenia. Świeża kurkuma skutki uboczne? To zdecydowanie barwienie skóry na złoty kolor! Świeża kurkuma ma subtelniejszy smak niż ta w proszku, charakterystyczny korzenny zapach i bardzo dobrze przechowuje się w lodówce.

Kurkuma jak pić?

Świeżą kurkumę można zaparzać pokrojoną na plasterki i stosować jako napój lub zetrzeć na tarce i wycisnąć sok. Market oferuje też gotowy sok z kurkumy. Stosuje się go jako przyprawę do gotowania pełnych ziaren zbóż, zup, sosów, mięsa. Szczególnie dobrze pasuje do potraw z brązowym ryżem, zupy z soczewicy i zapiekanego kalafiora. Gotowy sok z kurkumy można też dodawać do jogurtu czy koktajli.

Dietetyk radzi

Jedno z moich głównych żywieniowych zaleceń to, aby zawsze doliczyć się przynajmniej 5 barw na swoim talerzu, oczywiście tych pochodzących z natury. W bardzo wielu produktach kolory równa się przeciwutleniacze, które muszą być codziennie obecne w diecie, jeśli chcemy być zdrowi i czuć się młodo. Naturalnie intensywne kolory i smaki mogą być oznakami intensywnych korzyści. Wyrazistą barwą i smakiem może poszczycić się kurkuma (szafran indyjski), czyli przyprawa z kłączy ostryżu, rośliny z rodziny imbirowatych. Wygląda podobnie do imbiru i ma podobne zastosowanie w kuchni. Jej zasłużona obecnie popularność bierze się z silnych właściwości przeciwzapalnych i przeciwwirusowych.

Agnieszka Kaniewska

Ekspert ds zdrowego odżywiania Organic Market