


Marchew ekologiczna - pęczek 1szt. - BIO (I)
Marchew ekologiczna najwyższe wartości profilaktyczne i lecznicze ma marchew surowa; sok z marchwi spożywany w dużych ilościach powoduje obciążenie wątroby, a nawet zatrucie (wymioty, rozdrażnienie, żółte zabarwienie skóry zwłaszcza dłonie i spody stóp). Zalety marchwi to: dzięki dużej zawartości prowitaminy A poprawia wzrok i zapobiega tzw. kurzej ślepocie (podobnie jak tran, żółtko jaja, zielona pietruszka, pomidory); poprawia przemianę materii, reguluje trawienie; wzmacnia wątrobę , a także włosy i paznokcie; zawiera czynnik blokujący rakotwórcze działanie dymu tytoniowego; marchew najbardziej ze wszystkich korzeniowych gromadzi w sobie różne skażenia, pestycydy, toksyny! – bardzo ważne jest skąd pochodzi.
Kraj pochodzenia: Hiszpania
Przepis
SKŁADNIKI:
- 800g cebuli
- 2–3 marchewki
- 1 pietruszka
- 1 średni lub 1/2 dużego selera
- kilka grzybów suszonych lub pieczarek (niekoniecznie)
- dowolny tłuszcz do podduszenia cebuli (najlepiej nierafinowany) lub masło klarowane
- majeranek (dużo)
- pieprz ziołowy (u mnie mieszanka mielonej gorczycy, mielonego chrzanu, pieprzu czarnego i czerwonego, papryki ostrej, kolendry, kminku mielonego i czarnuszki mielonej)
- liść laurowy
- ziele angielskie
- sól
- łyżka miodu lub syropu klonowego
- cytryna lub ocet jabłkowy (do smaku)
- ZAGĘSZCZACZ I ZABIELACZ:
- białe, zmiksowane warzywa korzeniowe
- 1/2 szklanki ugotowanej kaszy jaglanej lub 2 jajka
PRZYGOTOWANIE:
Ugotuj obrane warzywa korzeniowe i grzyby w ok. 3,5 litra wody z dodatkiem liścia laurowego i ziela angielskiego. W międzyczasie obierz i pokrój cebulę w półkrążki, a następnie podduś ją na dowolnym tłuszczu (najlepiej na patel- ni). Cebula powinna się zeszklić, ale nie zrumienić. Tak przygotowaną cebulę dołóż do garnka i gotuj ok. 2 godzin (jeśli uznasz, że ilość wody jest niewystarczająca – dolej). Wyjmij z zupy białe warzywa i zmiksuj je na pastę z dodatkiem wywaru z zupy oraz kaszą (jeśli zamierzasz dodać jajka do miksowania, użyj zimnej wody zamiast wywaru) i wlej do zupy (jeśli używasz jaj – zagotuj mieszając). Dopraw zupę jak lubisz za pomocą ziół, soli, miodu (słodu) i cytryny bądź dobrego octu (delikatne zakwaszenie). Posyp zupę zieleniną (u mnie czosnek niedźwiedzi i szczypiorek “parapetowy”).