BIO

ISOLA Napój ryżowy Light BEZGL. BIO 1 l

Dodaj recenzję
Kod: 8023678162506

Napój ryżowy Light jest częścią linii napojów ekologicznych Isola BIO opracowanej w celu dostarczenia smaku i doskonałej jakości przy jednoczesnym dopasowaniu do nowoczesnych przepisow kontrolujacych kalorie z zachowaniem delikatnego smaku. Zawiera minimum 30% mniej tłuszczu niż zwykły napój ryżowy Isola BIO! SKŁADNIKI: woda, ryż* 12%, olej słonecznikowy tłoczony na zimno*, sól morska. *składniki pochodzące z kontrolowanych upraw ekologicznych.

Certyfikat BIO: Tak
Bezglutenowy (certyfikat): Tak
Bez laktozy: Nie
Wegetariański: Tak
Wegański: Nie
Bez glutenu w składnikach: Tak
Bez dodatku cukru: Nie

Przepis

Kruche ciasto z rabarbarem bez glutenu
Kruche ciasto z rabarbarem bez glutenu

Przepis pochodzi od blogerki Ewy Ługowskiej misamocy.pl

Kruche ciasto to rodzaj wypieku charakteryzujący się delikatną teksturą. Do uzyskania odczuwalnej kruchości przyczynia się tłuszcz dodany do wyrabianego ciasta. Warto wykorzystywać do pieczenia tego deseru sezonowe rośliny, czego przykładem jest kruche ciasto z rabarbarem.


Jak powstaje kruche ciasto?

Kruche ciasto powstaje na bazie mąki pszennej, jednak można również upiec kruche ciasto bezglutenowe. Zarówno ciasto tradycyjne jak i ciasto bez glutenu wymaga dodania dużej ilości tłuszczu, który nadaje kruchość i smak. Często stosowane jest masło oddające do ciasta swój maślany smak. Sposób przygotowania ciasta kruchego różni się jednak od wykonania ciasta francuskiego. Często ciasto kruche jest łączone z owocami mającymi kwaskowy smak. Przykładem jest kruche ciasto z rabarbarem.


Czy rabarbar to owoc?

Rabarbar to roślina należąca do warzyw, jednak jest często wykorzystywana w deserach czy dżemach tak jak owoce. W przepisach na ciasta i przetwory stosuje się ogonki rabarbarowe. Przykładem takiego wykorzystania jest rabarbar na kruchym cieście, szarlotka z rabarbarem ciasto razowe z rabarbarem czy ciasto z rabarbarem bez cukru. Kwaskowaty smak rabarbaru doskonale balansuje słodki smak wypieków. Świeży rabarbar jest dostępny w sezonie wiosenno-letnim, więc jest to doskonały czas na przygotowanie różnorodnych potraw z tą pyszną rośliną.


Inne zastosowania rabarbaru

Rabarbar jest często używany do przygotowania różnych ciast jak kruche z rabarbarem, kruche ciasto z rabarbarem i kisielem, kruche ciasto z rabarbarem i galaretką czy ciasto z rabarbarem bezglutenowe. Rabarbar można również wykorzystać do przygotowania konfitur, dżemów i sosów. Bardzo często łączony jest z truskawkami, aby przygotować pyszny kompot doskonale gaszący pragnienie podczas lata. Smaczne kompoty powstają też na bazie samego rabarbaru i można je podawać także na ciepło, nie tylko jako schładzające napoje. Na śniadanie smaczna propozycja to płatki ryżowe z rabarbarem.


Zalety rabarbaru

Jedząc kruche ciasto z rabarbarem warto pamiętać, że rabarbar jest bogaty w błonnik, niskokaloryczny i zawiera przeciwutleniacze w tym witaminę C i selen. Ogonki rabarbaru dostarczają również witamin z grupy B. Błonnik doskonale stymuluje leniwe jelita do pracy, a w zestawieniu z cukrem, które zawiera kruche ciasto z rabarbarem sprawia, że wypłaszcza się krzywa cukrowa. Kwaskowaty smak rabarbaru idealnie komponuje się ze słodkimii smakami wypieków. Przepis na ciasto z rabarbarem kruche warto mieć pod ręką.


Do czego stosować kruche ciasto?

Jednym z popularnych zastosowań kruchego ciasta jest przygotowanie tarty, która stanowi spód, na którym umieszcza się nadzienie przed upieczeniem. Kruche ciasto daje wypiekom delikatność i doskonale komponuje się z różnymi smakami. Dlatego kruche ciasto jest stosowane w różnych przepisach na ciasta, ciasteczka, tarty i inne wypieki. Gdy wyrobione już ciasto ochłodzi się w lodówce, można je potem zetrzeć na owoce podpieczone wcześniej w piekarniku. Taki sposób postępowania z ciastem przewiduje zamieszczony przepis na kruche ciasto z rabarbarem.


Słodycze i desery na diecie bezglutenowej

Gdy ktoś z powodów zdrowotnych musi przestrzegać diety bezglutenowej to przy okazji spotkań rodzinnych czy towarzyskich chciałby na równi celebrować spotkanie jedząc pyszne desery. Przygotowanie smacznych bezglutenowych deserów może być wyzwaniem. Bazowe bezglutenowe ciasto kruche można zestawić z różnymi dodatkami, aby powstały różne rodzaje pysznych słodyczy takie jak ciasto bezglutenowe z rabarbarem. Kruche ciasto z rabarbarem przepis umożliwia jego precyzyjne wykonanie.


Kruche ciasto z rabarbarem na diecie bezglutenowej

Pyszne kruche ciasto z rabarbarem powstaje również na bazie mąki bezglutenowej. Bezglutenowy placek z rabarbarem to częsty gość na letnim stole osób stosujących dietę bez glutenu. Wystarczy dobrze dobrać składniki i ich proporcje, aby ciasto kruche bez glutenu cieszyło podniebienia wszystkich bez wyjątku. Przepis kruche ciasto z rabarbarem można znaleźć pod adresem ciasto z rabarbarem blog i dowiedzieć się jak zrobić kruche ciasto z rabarbarem.


Kruche ciasto bezglutenowe przepis

Ciasto kruche z mąki bezglutenowej można użyć jako bazę do różnych wypieków. Ciasto kruche bezglutenowe można zrobić z mieszanki mąk bezglutenowych. Można eksperymentować z różnymi bezglutenowymi mąkami, aby dopasować smak i konsystencję ciasta do swoich preferencji. Aby powstało kruche ciasto z rabarbarem, bezglutenowe kruche ciasto wymaga wielu prób, nim powstanie idealne domowe kruche ciasto bezglutenowe.


Kruche ciasto bezglutenowe przepis

Kruche ciasto bez glutenu proponowane przez blog Misa Mocy to bezglutenowe ciasto z rabarbarem. Blogerka proponuje jako kruche ciasto z rabarbarem kruche ciasto z mąki ryżowej. Ciasto ryżowe bezglutenowe jest uzupełnione bezglutenową mąką owsianą. Proponowane ciasto rabarbarowe bezglutenowe jest słodzone ksylitolem. Aby to ciasto kruche bezglutenowe miało wymaganą kruchą teksturę, napój roślinny, który stanowi jeden ze składników, powinien być dodawany stopniowo. Bezglutenowe kruche ciasto z rabarbarem doskonale smakuje posypane cukrem pudrem z ksylitolu.

 

Przepis pochodzi od blogerki Ewy Ługowskiej misamocy.pl

SKŁADNIKI

150 g mąki ryżowej

150 g mąki owsianej bezglutenowej

75 g skrobi ziemniaczanej

140 g oleju kokosowego

50 g mąki kukurydzianej lub ryżowej do rabarbaru

150 ml napoju roślinnego (należy dodawać stopniowo, im mniej napoju, tym ciasto bardziej kruche)

szczypta soli

3 łyżki ksylitolu do ciasta + 3 – 5 łyżek do rabarbaru

10 łodyg rabarbaru

puder z ksylitolu do posypania


PRZYGOTOWANIE

Aby powstało kruche ciasto z rabarbarem mieszamy suche składniki, dodajemy olej i wyrabiamy ciasto (może być lejące). Napój dodajemy stopniowo, aż ciasto się sklei i nie będzie bardzo twarde. Odkrawamy pół ciasta i wkładamy do lodówki. Drugą połowę wykładamy na blaszkę (średnica ok. 23 cm) i dokładnie oblepiamy nim dno, nakłuwamy gęsto widelcem. Pieczemy około 30 minut w piekarniku rozgrzanym do 180° Rabarbar myjemy, kroimy na kawałki grubości ok. 1-1,5 cm, mieszamy z ksylitolem oraz mąką kukurydzianą i układamy na podpieczonym spodzie. Resztę ciasta wyjmujemy z lodówki i rozkruszamy na rabarbar . Ponownie wkładamy do piekarnika na 40 minut. Wystudzone kruche ciasto z rabarbarem posypujemy pudrem z ksylitolu.