Miód Manuka a miód tradycyjny – poznaj główną różnicę

Miód Manuka a miód tradycyjny – poznaj główną różnicę

2

Aby dostarczyć organizmowi tyle methylglyoxalu (MGO), ile zawiera 1 łyżeczka Miodu Manuka, trzeba zjeść aż 50 łyżeczek tradycyjnego miodu! To więc odmiana jedyna w swoim rodzaju – najbogatsza na świecie w MGO.

Jak to możliwe? Kluczem do wyjątkowości Miodu Manuka jest jego unikalne, rdzenne pochodzenie. Domem tego złotego nektaru są dzikie i trudno dostępne tereny Nowej Zelandii. Sprawdź, czym wyróżnia się Miód Manuka i dlaczego jest tak chętnie wybierany także w Polsce!

Methylglyoxal w różnych produktach – gdzie go znajdziesz?

Methylglyoxal (MGO) to naturalny związek chemiczny – bioaktywna substancja. W małych ilościach występuje w ludzkim ciele. Znajdziesz go też w różnych rodzajach jedzenia i napojów. Oprócz miodów są to m.in. pieczywo, kawa, oliwa z oliwek czy sos sojowy.

Miód Manuka to jednak niepowtarzalna kompozycja natury, szczególnie pod kątem zawartości tego związku. Okazuje się, że ilość methylglyoxalu jest znacznie wyższa i bardziej skondensowana niż w jakimkolwiek innym produkcie.

W 3 niezależnych badaniach polscy badacze (prof. Bogdan Kędzia i mgr Elżbieta Hołderna-Kędzia), dowiedli, że Miód Manuka zawiera aż 84 razy więcej MGO niż inne badane odmiany.

Co ciekawe, zawartość MGO wzrasta, gdy Miód Manuka dojrzewa – po czasie rzeczywiste stężenie jest jeszcze wyższe niż to, które deklaruje producent.

Wyniki badań: 1 łyżeczka Miodu Manuka = 50 łyżeczek tradycyjnego miodu

W najnowszych badaniach nad zawartością MGO wzięto pod uwagę Miód Manuka oraz 4 tradycyjne odmiany (lipową, nawłociową, gryczaną oraz nektarowo-spadziową) – po 3 próbki z różnych pasiek. Dzięki temu uzyskano miarodajne wyniki dotyczące zawartości MGO w popularnych polskich odmianach.

Potwierdzono, że Miód Manuka wyróżnia się nieprzeciętnie wysokim stężeniem methylglyoxalu. Oto zawartość MGO dla badanych miodów (na 5 g – 1 łyżeczkę):

Miód Manuka: 2,6 mg,

• miód lipowy: 0,04 mg,

• miód nawłociowy: 0,03 mg,

• miód gryczany: 0,06 mg,

• miód nektarowo-spadziowy: 0,06 mg

Co to oznacza w praktyce? Aby dostarczyć tyle MGO, ile zawiera 1 łyżeczka Miodu Manuka, trzeba zjeść aż 50 łyżeczek tradycyjnego polskiego miodu! To nie tylko bardzo trudne, ale również kaloryczne. Tymczasem uzupełnienie diety o 5 g Miodu Manuka jest banalnie proste.

Dlaczego Miód Manuka jest tak wyjątkowy?

Zawarty naturalnie w Miodzie Manuka methylglyoxal jest efektem przemian, które zachodzą w nektarze krzewu Manuka (Leptospermum scoparium). To dość niewielka roślina o uroczych kwiatach – porastająca dzikie tereny Nowej Zelandii.

Krzew kwitnie jedynie 4 tygodnie w roku, a jedna pszczoła podczas cyklu życia produkuje mniej niż 1 łyżeczkę tego miodu. Dodatkowo Miód Manuka zbiera się w trudnodostępnych miejscach, więc ule muszą być transportowane helikopterami, co jest bardzo kosztowne. Nic dziwnego, że to nowozelandzkie płynne złoto jest uważane za tak niepowtarzalne!

Produkty na bazie krzewów Manuka – znacznie więcej niż sam miód

Listę produktów powstałych dzięki roślinie Manuka otwierają oczywiście słoiki z Miodem Manuka – o różnej wielkości i różnej zawartości MGO (nawet do 954,1 mg methylglyoxalu na kg). Z hojności tego złotego nektaru czerpią też m.in. suplementy diety (cukierki, syrop, spray) oraz kosmetyki (pasty do zębów, pomadka do ust, żel punktowy na niedoskonałości skóry, regenerująco-ochronny balsam oraz łagodzący krem oraz olejki).

Dużą popularnością cieszy się także Olejek Manuka, który – podobnie jak miód – jest pozyskiwany z krzewów Manuka (gałązek lub liści). To w 100% naturalny olejek eteryczny, przeznaczony do masażu oraz aromaterapii. Idealny dla osób ceniących naturalną pielęgnację i moc olejków eterycznych.

Poznaj symbol Nowej Zelandii i doceń każdą łyżeczkę tego wyjątkowego miodu

Krzew Manuka to endemiczny krzew Nowej Zelandii – gdzie jest często nazywany drzewem życia. Na szczęście dziś produkty na jego bazie są dostępne nie tylko w tym dalekim zakątku świata, ale również w Polsce – dzięki czemu również Ty możesz czerpać z nich na co dzień!

Źródła:

https://miodymanuka.pl/miody-manuka-a-tradycyjne-miody

https://miodymanuka.pl/manuka-drzewo-zycia-symbol-nowej-zelandii

https://miodymanuka.pl/olejek-manuka-do-skory

Autorka:

mgr inżynier technologii żywności Agnieszka Marchewka

Specjalista ds. Projektów i Produktu