Kiełkowanie czas zacząć!

Kiełkowanie czas zacząć!

2

Kiełki to symbol wiosny. Są zielone, szybko rosną i zawierają wszystkie składniki niezbędne do tego, żeby z małego ziarna powstała cała roślina. Te pełne witalności dodatki do diety można łatwo uzyskać z własnej hodowli na parapecie kuchennym lub kupić gotowe w jakości ekologicznej.

Przednówek – czas na kiełki

Słowo przednówek straciło obecnie na znaczeniu, ponieważ w sklepach praktycznie cały rok są dostępne świeże warzywa i owoce. Jednak zgodnie z naturalnym kalendarzem przełom między zimą a wiosną to czas, gdy dostępność krajowych warzyw znacznie maleje. To czas, gdy oczekuje się już na pierwsze gruntowe rośliny. I właśnie kiełki są teraz idealnym dodatkiem do diety, która jest dzięki nim wzbogacana o silną energię wzrostu, odnowy i skoncentrowana ilość składników odżywczych. Kolor zielony nie bez przyczyny jest uważany za kolor nadziei.

Wartości odżywcze

Rośliny w fazie kiełkowania mają znacznie wyższą wartość odżywczą niż te dojrzałe. W nasionach jest zawarte wszystko, aby mogło powstać następne pokolenie. Układ pokarmowy człowieka musi się trochę napracować, żeby skorzystać z tych wszystkich składników odżywczych. W procesie kiełkowania roślinne enzymy rozkładają zmagazynowane dobra na składniki proste i łatwo przyswajalne. Ogólnie, mniej więcej tydzień po wykiełkowaniu, biodostępność składników odżywczych w roślinie jest największa. Kiełki to prawdziwa skarbnica witamin, składników mineralnych i organicznych.

 

Uprawa kiełków

W Organic Market dostępne są gotowe kiełki w jakości ekologicznej. Można je rozpoznać po symbolu eko liścia na opakowaniu świadczącym o tym, że zostały otrzymane z ekologicznych nasion i nie mają dodanych substancji przedłużających ich przydatność do spożycia. Bardzo łatwo jest też wyhodować własne kiełki w specjalnie do tego przeznaczonych kiełkownicach lub po prostu w słoiku przykrytym gazą. W hodowli własnych kiełków ważne jest uprzednie namoczenie ziarna i następnie dbanie, aby nasiona były zawsze wilgotne. Jednak pierwszą i kluczową zasadą otrzymania zdrowych kiełków jest wysiewanie ziaren z certyfikatem ekologicznym.

Klucz do sukcesu - różnorodność

Warto jeść różne rodzaje kiełków, ponieważ każda roślina ma swoje unikalne wartości odżywcze. Ogólnie odżywcze właściwości kiełków biorą się z zawartości w nich: białka, błonnika pokarmowego, witamin – K, C, A i z grupy B takich jak kwas foliowy, niacyna, tiamina, kwas pantotenowy i ryboflawina. Szczególnie wyróżniają się:

• kiełki lucerny – źródło żelaza i łatwo dostępnego białka;

• kiełki rzodkiewki – duża ilość cennej dla odporności witaminy C oraz związków siarki;

kiełki słonecznika – tak jak ziarno dostarczają żelazo i cynk, ale w dobrze przyswajalnej formie;

• kiełki soczewicy – kwas foliowy ważny w procesach krwiotwórczych;

• kiełki brokuła – tak jak dorosła roślina – zawierają mnóstwo dobroczynnych składników w skoncentrowanej formie, a zwłaszcza sulforan o działaniu przeciwnowotworowym.

Cenne kiełki brokułów

W rankingu wpływu warzyw na zdrowie brokuły zajmują czołowe miejsce. Zawierają imponujący skład odżywczy: białko, błonnik, witaminy i minerały – zwłaszcza wapń i potas. Surowe brokuły zawierają sulforan - wyjątkowy składnik, w który obfitują też inne warzywa kapustne jak: kalarepa, brukselka, kalafior i różne kapusty. Jednak brokuły na surowo nie są jedzone, a podczas gotowania zawartość tego składnika znacznie spada. Natomiast według badań kiełki brokułów, które przecież jemy na surowo, zawierają od 20 do 50 razy więcej sulforanów niż inne warzywa. Biorąc pod uwagę, że sulforan ma udowodnione działanie w profilaktyce nowotworów, chorób układu krążenia i innych chorób zapalnych, kiełki brokułów powinny często zagościć w diecie.

Agnieszka Kaniewska Ekspert ds zdrowego odżywiania