Bogactwo aromatów na Twoim świątecznym stole - poznaj najlepsze dodatki do potraw

Bogactwo aromatów na Twoim świątecznym stole - poznaj najlepsze dodatki do potraw

2

Boże Narodzenie jest w Polsce celebrowane szczególnie uroczyście. Charakteryzuje się wyjątkową oprawą wizualną i kulinarną. Przepisy na dania świąteczne na Boże Narodzenie przekazywane są w rodzinach od pokoleń.

Boże Narodzenie jest w Polsce celebrowane szczególnie uroczyście. Charakteryzuje się wyjątkową oprawą wizualną i kulinarną. Przepisy na dania świąteczne na Boże Narodzenie przekazywane są w rodzinach od pokoleń.


Jakie są potrawy świąteczne?

Dania świąteczne na Boże Narodzenie różnią się trochę w zależności od regionu naszego kraju. Jakie są potrawy świąteczne powtarzające się w całej Polsce? Wszędzie królują wtedy ryby we wszelkiej postaci. Ryby są gotowane, smażone, pieczone, w oleju, occie czy w galarecie. Potrawy z makiem na święta też należą do głównego kanonu. Mak króluje w kluskach z makiem i w kutii. Jako potrawy z makiem na święta można też zaliczyć różne ciasta z makiem i bakaliami. Do kanonu należą też pierogi czy uszka z grzybami, kapusta wigilijna, a z ciast są to aromatyczne pierniczki.


Uniwersalne przepisy nie tylko na święta

Są dania świąteczne na Boże Narodzenie, które są charakterystyczne dla kolacji wigilijnej takie jak: kutia, kompot wigilijny czy wigilijne kluski z makiem. Jednak jest także bardzo dużo przepisów uniwersalnych, ponieważ dania świąteczne na Boże Narodzenie mogą być wykorzystywane także przez cały rok. Na co dzień przecież można przygotować czerwony barszcz i robić do niego kunsztownie lepione uszka czy pierogi nadziewane postnym farszem z kapusty i grzybów. Jednak każdy chyba przyzna, że niektóre dania smakują wyjątkowo tylko podczas świąt Bożego Narodzenia.


Przyprawy na święta

Przyprawy na święta to kluczowy składnik decydujący o tym jakie są potrawy świąteczne. Świąteczne przyprawy zapewniają niepowtarzalny klimat w kuchni i całym domu, w którym przygotowuje się dania świąteczne na Boże Narodzenie. Typowe przyprawy świąteczne na pewno należą do przypraw aromatycznych. Aromatyczne przyprawy na święta to cynamon, wanilia, anyż, goździki, kardamon, ziele angielskie, gałka muszkatołowa i imbir. To tymi przyprawami pachnie cały dom, mieszając się z zapachem choinki i cytrusów.


Pachnące przyprawy na święta

Aromatyczne przyprawy na święta pochodzą z egzotycznych części świata. Przyprawy na święta zapewniają smak, zapach i ogrzanie. Gotowanie i pieczenie sprawia, że przyprawa świąteczna rozwija pełen aromat przypraw korzennych. Przyprawy na święta, aby nie straciły swojego aromatu, najlepiej przechowywać w szczelnych, szklanych pojemnikach i w ciemnym, chłodnym miejscu.


Przyprawa świąteczna – cynamon

Cynamon to popularna przyprawa świąteczna. Potrawy z makiem na święta lubią dodatek cynamonu. Laskę cynamonu warto dodać podczas przygotowania grzanego wina. Cynamon cejloński w porównaniu z cynamonem chińskim jest łagodniejszy w smaku i jest bardziej aromatyczny. Ta charakterystyczna przyprawa świąteczna ma słodki zapach i lekko pikantny smak. Aromat tej przyprawy na święta w pełni rozwija się pod wpływem działania ciepła i wilgotnego środowiska. Dlatego warto dodawać cynamon odpowiednio wcześniej do przyrządzanej potrawy czy napoju np. grzanego wina.


Przyprawy na święta – dodatki do ciasta

Przyprawy na święta to też dodatki do ciasta. Na pytanie jakie są potrawy świąteczne, w odpowiedzi zawsze znajdują się ciasta. Do świątecznych ciast potrzebne są zwykle orzechy, cukier waniliowy, olejki aromatyczne, owoce suszone i aromatyczne przyprawy. W wypiekach bardzo ważne jest umiejętne zbalansowanie aromatów i smaków. Warto zadbać o to, aby każda przyprawa świąteczna miała certyfikat ekologiczny. Organic Market oferuje eko olejki pomarańczowe i cytrynowe, ekstrakt i cukier waniliowy, wodę różaną i inne przyprawy na święta bez sztucznych aromatów i szkodliwych dodatków z listy E.


Potrawy z makiem na święta

Dania świąteczne na Boże Narodzenie nie mogą obyć się bez maku. Jakie są potrawy świąteczne z makiem? Potrawy z makiem na święta to makowce różnego rodzaju, kutia, kluski z makiem i różnego rodzaju ciasta i ciasteczka. Mak, tak jak wiele innych składników potraw jedzonych podczas świąt Bożego Narodzenia, jest pokarmem mającym wysoką wartość odżywczą. Zawiera między innymi dużą ilość wapnia.


Odżywcze dania świąteczne na Boże Narodzenie

Dodatki do potraw na święta należą do listy pożądanych składników zdrowej diety. To mak, orzechy, owoce suszone, kiszonki, ryby, aromatyczne przyprawy na święta i olej lniany. Olej lniany na święta to niezbędny dodatek do tradycyjnie przyrządzanych śledzi na kolację wigilijną. Również do postnej kapusty wigilijnej jest dodawany specjalny olej lniany na święta. Wigilijna kapusta na bazie kiszonki i grzybów i z dodatkiem oleju lnianego to bardzo zdrowa potrawa, która warto przyrządzać również przez cały rok.


Przyprawy na święta – olej lniany

Olej lniany na święta to bardzo ważny produkt do zakupienia przed świętami. Świąteczne potrawy ze śledzi z solanki, sałatki czy postna kapusta wigilijna z grzybami powinny zawierać przeznaczony do tego olej lniany na święta. Taki olej lniany nie jest rafinowany, oczyszczony i dlatego jest bogaty w kwasy tłuszczowe omega 3. Taki tłoczony na zimno, nieoczyszczony olej jakim jest olej lniany na święta, powinien być przechowywany w lodówce i użyty możliwie szybko.  Jego termin przydatności do spożycia to maksymalnie 2 – 3 miesiące.


Dania świąteczne na Boże Narodzenie w różnych częściach Polski

Dania świąteczne na Boże Narodzenie mogą się różnić w zależności od regionu kraju. Największe różnice dotyczą potraw wigilijnych. Przeważnie Wigilia kojarzy się z dniem pełnym skupienia z jednej strony, a krzątaniem się w kuchni przy przygotowaniu dań na uroczystą kolację, z drugiej. Oczywiście każda rodzina ma własne sposoby i rytuały na spędzenie tego dnia. Na pewno jednak wszędzie, gdzie przygotowuje się kolację wigilijną w domu, unosi się charakterystyczny zapach świątecznych przypraw, cytrusów, pierników, pieczonych ciast i mięs na święta Bożego Narodzenia.