Sok z brzozy - na co pomaga

Sok z brzozy - na co pomaga

2

Sok z brzozy właściwości ma przeczyszczające i działanie profilaktyczne na kamicę moczową. Brzoza omszona, z której otrzymuje się sok, rośnie w miejscach wilgotnych i podmokłych.  

Sok z brzozy właściwości ma przeczyszczające i działanie profilaktyczne na kamicę moczową. Brzoza omszona, z której otrzymuje się sok, rośnie w miejscach wilgotnych i podmokłych.  

 

Jak pobrać sok z brzozy w naturze?

Sok z brzozy pobiera się wczesną wiosną gdy listki drzewa nie są jeszcze rozwinięte. Najlepsza do tego celu jest brzoza 5 - 20 letnia. W pniu brzozy robi się otwór za pomocą świderka ręcznego. Do powstałego otworu wkłada się rurkę, która ściśle przylega do otworu i zbiera skapujący sok  brzozowy. Po ściągnięciu soku bardzo ważne jest zamknięcie otworu. Później trzeba zabezpieczyć to miejsce, aby sok się już nie wydostawał na zewnątrz. Zebrany sok należy przechowywać w lodówce. 

 

Kiedy zbierać sok brzozowy?

Sok brzozowy pozyskiwany jest w zależności od pogody przeważnie pod koniec lutego i w marcu. W tym czasie soki drzewa ruszają, a liście pozostają w stanie dojrzewających pączków. Bez żadnej szkody dla drzewa, z jednej brzozy,  w ciągu kilku dni, można pozyskać do 6 litrów soku brzozowego.  Drzewo zawsze wytwarza nadmiar soku ponad swoje potrzeby lub na „wszelki wypadek”. Taką potrzebą jest na przykład sytuacja gdy wiatr łamie gałązki i kora zostaje mechanicznie uszkodzona. Do tego miejsca kierowany jest sok.

 

Techniczne wskazówki jak naturalnie pobrać sok

W celu pozyskania soku od południowej strony na wysokości półtora metra od ziemi wierci się w korze otwór, zakłada sączek, podwiązuje dwulitrową butelkę. Po trzykrotnym napełnieniu butelki, usuwa się sączek. Powstały otwór najlepiej posmarować wilgotną ziemią, (takim błotem) i zatkać drewnianym kołeczkiem. Jeśli otwór nie będzie zatkany, drzewu zajmuje około dwóch tygodni, aby samodzielnie zasklepić otwór. Skapujący w tym czasie sok cieszy wszędobylskie mrówki. Leśnicy nie zabraniają pobierania soku brzozowego z natury, zalecają jedynie, aby zatkać powstały otwór drewnianym korkiem.

 

Sok z brzozy właściwości odkryte w dawnych czasach

To jakie sok z brzozy właściwości wykazuje jest zaprojektowane przez naturę. Już starożytni Słowianie wiedzieli jakie właściwości ma sok z brzozy. Ze względu na to, że sok z brzozy właściwości lecznicze wykazywał, Słowianie i ludy zamieszkujące północne kraje uważali brzozę za drzewo święte. Już te dawne ludy miały głęboką wiedzę na temat tego, co zawiera sok z brzozy i w związku  z tym na co pomaga sok z brzozy.

 

Sok z brzozy właściwości badane obecnie

Obecnie ze względu na zawartość składników odżywczych, właściwości soku z brzozy są  badane przez wielu naukowców. Na temat jakie sok z brzozy właściwości wykazuje jest obszerna literatura badaczy niemieckich, szwedzkich, rosyjskich i amerykańskich. Po zbadaniu sok z brzozy na co pomaga, toczą się też badania innych preparatów z brzozy pod kątem składników leczniczych, działających odżywczo, a także odtruwających. Dlaczego od tak dawna są one obecne w sposobach leczniczych tak wielu ludów? Co zawiera sok z brzozy? Czy sok z brzozy może zaszkodzić? Sok z brzozy na co? Sok z brzozy jak pić?

 

Sok z brzozy właściwości chemiczne

Analiza co zawiera sok z brzozy czyli sok z brzozy właściwości chemiczne, przynosi w odpowiedzi co najmniej połowę tablicy Mendelejewa! Sok z brzozy właściwości swoje zawdzięcza dobrze przyswajalnej krzemionce, cukrom i składnikom pobudzającym odporność. Dzięki zawartości kwasu betulinowego i betuliny, enzymów i przeciwutleniaczy, sok z brzozy właściwości cenne wykazuje.

 

Cenna betulina

Sok z brzozy właściwości swoje unikalne zawdzięcza między innymi obecności w nim betuliny. Jest ona przeciwutleniaczem tak cennym dla naszego organizmu ze względu na to, że wiele chorób jest wywoływanych przez nadmierną, niezrównoważoną ilość krążących w nim wolnych rodników. Wiele badań odbywa się nad betuliną wyizolowaną z brzozy i odkryto między innymi, że wykazuje działanie przeciwmiażdżycowe ze względu na hamowanie biosyntezy cholesterolu i kwasów tłuszczowych.   

 

Sok z brzozy jak pić?

Jeśli obserwuje się pilnie naturę można wysnuć wniosek, że jeżeli soki w drzewach ruszają w czasie przedwiośnia zapowiadając zieloną porę roku, w której wszystko się odradza, to i człowiek powinien wtedy skorzystać z picia soku. Sok z brzozy jak pić? Ile można pić soku z brzozy? Można zrobić sobie kurację oczyszczającą i w tym celu pić 3 razy dziennie porcję ok. 3 – 4 łyżek stołowych soku przez 3 tygodnie. Specjaliści od poprawiania urody mówią o piciu ok. szklanki dziennie soku przez 6 tygodni, aby zmniejszyć widoczność na skórze zmian związanych z cellulitem.  

  

Kto nie powinien pić soku z brzozy?

Czy sok z brzozy może zaszkodzić?  Ponieważ sok z brzozy właściwości nawet lecznicze wykazuje, więc naturalne jest, że są przeciwwskazania żeby pić sok brzozowy. Oczywiście jak zawsze należy mieć pewność, że pity przez nas sok brzozowy jest czysty mikrobiologicznie. Ze względu na to jakie właściwości ma sok z brzozy, gdy przyjmuje się jakieś leki, warto skonsultować to z lekarzem. Dzięki zawartości składników czynnych biologicznie sok z brzozy może powodować jednak niepożądane interakcje. Piję sok z brzozy na co zwrócić uwagę?

 

Jakie przeciwwskazania do picia soku z brzozy?

Zawsze gdy jest się na kuracji lekami chemicznymi, warto swoją dietę konsultować z lekarzem prowadzącym. On rozstrzyga czy sok brzozowy jest przeciwwskazany w przypadku schorzeń serca i nerek i współistniejących obrzęków. Wszelkie schorzenia dróg moczowych, niedrożności wymagają odgórnej decyzji jakie napoje są w ich przypadku wskazane, a jakie nie zalecane. Przy alergiach na pyłki brzozy sok z brzozy także może dawać niepożądane skutki. Sok z brzozy jest napojem naturalnym, jednak zawsze gdy są wątpliwości czy sok z brzozy może zaszkodzić, trzeba to omówić z lekarzem lub żywieniowcem.

 

Jak wygląda i smakuje sok z brzozy?

Sok z brzozy naturalnie wypływający z drzewa jest klarowny i wygląda jak woda. W smaku sok brzozowy jest lekko słodki ale jest to delikatne odczucie. Sok z brzozy można pozyskać indywidualnie, ale powszechnie jest dostępny w handlu. Produkowanie gotowego produktu wymaga wykorzystania sposobów przetwarzania i zapewnienia, że produkt jest bezpieczny do spożycia nawet po dłuższym czasie. Do tego celu służy pasteryzacja taka, że sok z brzozy właściwości swoje zachowuje.  Aby sok z brzozy właściwości smakowe nabył, do produktu dodawane są soki takie jak na przykład sok uzyskany z dzikiej róży, który nadaje delikatnego koloru i smaku.  

 

Gdzie kupić sok z brzozy?

Wiosną na lokalnych rynkach czy straganach można kupić świeżo zebrany sok z brzozy. Należy upewnić się czy nie jest zanieczyszczony i bezpieczny do spożycia. W krajach, w których brzoza jest popularnym i powszechnie występującym drzewem, jak Polska, Rosja czy Finlandia, sok z brzozy świeżo zebrany to częsta oferta regionalna. W sklepach z żywnością ekologiczną jak Organic Market czy organic 24 sok brzozowy zabezpieczony przed szybkim zepsuciem, jest oferowany przez cały rok.

 

Sok z brzozy zastosowanie

Sok z brzozy właściwości ma prozdrowotne i można go stosować w kuracjach terapeutycznych, jednak jest też po prostu orzeźwiającym napojem. Sok z brzozy można dodawać do napojów schładzających pitych latem takich jak woda z dodatkiem plasterków cytryny, pomarańczy i gałązek świeżej mięty. Ponieważ sok z brzozy właściwości ma oczyszczające to warto traktować go jako dodatek do napojów bardziej, niż jako samodzielny napój pity w dużych ilościach.

 

Sok z brzozy właściwości odżywcze

Sok z brzozy właściwości odżywcze zawdzięcza bogatemu składowi. Zawiera witaminę C, składniki mineralne takie jak magnez, potas i wapń. Sok z brzozy właściwości przeciwutleniające zawdzięcza zawartości antyoksydantów. Należy do nich także witamina C. Sok z brzozy właściwości wykazujące przeciwbakteryjne działanie zawdzięcza obecności fitoncydów czyli naturalnych roślinnych składników przeciwdrobnoustrojowych.

     

Sok z brzozy przechowywanie

Świeży sok z brzozy ma niską trwałość i najlepiej wypić go w krótkim czasie po uzyskaniu. Może być przechowywany w lodówce, ale tak samo jak w przypadku innych świeżych, nie konserwowanych produktów żywnościowych, ten czas nie powinien przekraczać 3 dni. Gdy sok brzozowy jest przechowywany poza lodówką, oznaką nieświeżości staje się brak klarowności i zmieniający się zapach. Domowym sposobem na przedłużenie trwałości do spożycia jest zakwaszenie i posłodzenie. Na przedłużenie trwałości soku z brzozy pomaga dodanie soku z cytryny i miodu. W handlu sok z brzozy ma długą datę przydatności dzięki technicznym sposobom przedłużania trwałości . Taki sok brzozowy po otwarciu trzeba przechowywać w lodówce.