Jak naturalnie rozgrzewać organizm - Odkryj moc rozgrzewających składników w Twojej kuchni

Jak naturalnie rozgrzewać organizm - Odkryj moc rozgrzewających składników w Twojej kuchni

2

Przyprawy rozgrzewające organizm są niezbędne w kuchni podczas chłodnych i zimnych dni w roku. W okresie jesienno – zimowym działanie rozgrzewające potraw i napojów jest kluczowe w obronie przed sezonowymi przeziębieniami i wychłodzeniem. Czym rozgrzać organizm naturalnie?

Przyprawy rozgrzewające organizm są niezbędne w kuchni podczas chłodnych i zimnych dni w roku. W okresie jesienno – zimowym działanie rozgrzewające potraw i napojów jest kluczowe w obronie przed sezonowymi przeziębieniami i wychłodzeniem. Czym rozgrzać organizm naturalnie?


Przyprawy rozgrzewające organizm

Przyprawy rozgrzewające organizm pochodzą z krajów o bardzo ciepłym, tropikalnym klimacie. Przyprawy mające działanie rozgrzewające należą do grupy przypraw aromatycznych o wyrazistym smaku. Przyprawy rozgrzewające organizm można kupić w Organic Market jako przyprawy ekologiczne. Bio przyprawy pochodzą z upraw ekologicznych i są oznakowane na opakowaniu znakiem liścia złożonego z gwiazdek. Jest to znak uznawany w całej Unii Europejskiej. Rozgrzewające przyprawy to między innymi: cynamon, anyż, imbir, kardamon, kurkuma i goździki.


Przyprawy rozgrzewające organizm – anyż

Anyż jako przyprawa występuje w postaci dwóch różnych gatunków botanicznych. Anyż biedrzeniec to nasiona o miłym, delikatnym aromacie i słodkim smaku. Taki anyż można zaparzać i stosować przy przeziębieniu czy kłopotach trawiennych. Zimowy napój rozgrzewający z jego dodatkiem zyska ciekawy smak. Anyż gwiazdkowaty znany też jako badian ma silniejszy korzenny smak i aromat. Obydwa rodzaje anyżu znane są jako przyprawy rozgrzewające organizm.


Co na rozgrzanie organizmu – cynamon

Zimowy napój rozgrzewający nie może obyć się bez cynamonu. Cynamon to kora z młodych pędów wiecznie zielonego drzewa cynamonowego. To przyprawa często używana w okresie jesienno – zimowym. Ma ostry, a zarazem słodkawy zapach, który potęguje się przy rozdrabnianiu kory. W sprzedaży znajduje się cynamon pod postacią rulonów kory lub proszku. Gdy myślimy - co na rozgrzanie organizmu? - cynamon jest zawsze dobrym pomysłem. To przyprawa często stosowana do pieczenia ciast, a zwłaszcza szarlotek i do ryżu. Można przyprawić nim serowy farsz do pierogów i naleśników, surówki, sałatki owocowe i marynaty do dziczyzny. Zimowy napój rozgrzewający taki jak kompot, grzane wino czy gotowana kawa przeważnie zawiera cynamon.


Jak rozgrzać organizm od środka – kardamon

Kardamon występuje w kilku odmianach różniących się kolorem i aromatem. Kardamon to korzenna przyprawa o cierpkim i pikantnym smaku. To dodatek niezbędny w potrawach kuchni indyjskiej i arabskiej. Wykorzystuje się go do produkcji likierów, dodaje do ciast i niektórych wędlin. Doskonale przyprawia potrawy z kury i królika. Jak rozgrzać organizm od środka? Można dodać szczyptę mielonego kardamonu do sosu pomidorowego do obiadowego dania lub wzbogacić nim zimowy napój rozgrzewający. Można też kardamon zastosować inaczej - rozgryzione ziarna odświeżają oddech i dezynfekują jamę ustną.


Zimowy napój rozgrzewający z kardamonem

Jakie przyprawy do herbaty zimowej? Na pewno warto do niej dodać kardamon. W Indiach popularna jest chai masala czyli mocna, intensywna w smaku i słodka herbata, w której króluje kardamon. Ziarenka kardamonu można dodać do ulubionej herbaty czarnej lub zielonej i tak powstanie zimowy napój rozgrzewający. W krajach arabskich kardamon i cynamon dodawany jest do kawy. W Polsce popularna staje się też gotowana kawa pięciu przemian, która zawiera dodatek przypraw rozgrzewających organizm takich jak kardamon i cynamon. Do kawy parzonej po turecku można dodać roztarte ziarna kardamonu tuż przed zalaniem wrzątkiem.


Czym rozgrzać organizm – imbir

Imbir ma doskonałe działanie rozgrzewające i jest niezastąpiony w okresie jesienno - zimowym. Chyba żadne inne przyprawy rozgrzewające organizm nie mają tak wszechstronnego zastosowania. Imbir w proszku dodany do ciepłej wody, w której moczy się nogi poprawia krążenie krwi i można w ten sposób szybko ogrzać cały organizm. To, że imbir poprawia krążenie wykorzystuje się również w masażu całego ciała, na przykład ręcznikiem zanurzonym wcześniej w wodzie, w której gotował się kawałek imbiru w kłączu.


Imbir w kuchni

Jak rozgrzać organizm od środka po przyjściu z zimnego środowiska? Warto zaparzyć wtedy kawałek imbiru i wypić taki zimowy napój rozgrzewający, najlepiej podczas moczenia zmarzniętych stóp w imbirowej wodzie. Imbir jako przyprawę otrzymuje się z bulwiastych korzeni rośliny botanicznie należącej do roślin trzcinowych. Przyprawy rozgrzewające to zarówno kawałki korzeni jak i proszek. Imbir charakteryzuje się silnym zapachem i ostrym, słodkawym smakiem. Nie trzeba używać go w dużych ilościach, a raczej stosuje się go z umiarem. To doskonała przyprawa do przyprawiania mięs, drobiu, jako dodatek do pierników, ponczu, sałatek owocowych, kompotów, marynowania gruszek i dyni.


Jak rozgrzać organizm od środka?

Przyprawy rozgrzewające organizm to doskonała odpowiedź na pytanie jak rozgrzać organizm od środka. Co na rozgrzanie organizmu? Na przykład zimowy napój rozgrzewający można przyrządzić ze świeżo startego imbiru miodu. Można dodać kilka kropel cytryny lub kilka plasterków świeżej kurkumy. Jak rozgrzać organizm od środka gdy jesteśmy wychłodzeni? Można wymieszać pół łyżeczki imbiru w proszku, tyle samo sproszkowanej kurkumy i dodać 1 łyżkę miodu. Powstanie pasta, którą warto przyjmować dwa razy dziennie. Powinna zadziałać silnie napotnie i pokazać czym rozgrzać organizm.


Przyprawy rozgrzewające organizm – kurkuma

Kurkuma nazywana jest też indyjskim szafranem. Dodaje się ją do różnych innych przypraw ze względu na barwę. W przetwórstwie zabarwia się nią sery, margarynę, dodaje do duszonych warzyw, gotowanego ryżu, wieprzowiny. W domowej kuchni warto ją dodawać w małych ilościach do warzyw, zup i przekąsek, uzyskując przyjemny, łagodny smak i zapach. Mielona kurkuma długo zachowuje swój kolor, ale jednak szybko traci zapach. Jest intensywnym barwnikiem zarówno ta świeża jak i suszona. W medycynie ajurwedyjskiej używana jest jako środek moczopędny i pobudzający trawienie.


Przyprawy rozgrzewające organizm - goździki

Goździki to ususzone pączki kwiatów drzewa goździkowego, które rośnie w tropiku. Mają dość ostry i silny aromat oraz gorzkawo – cierpki smak. Wykorzystuje się te właściwości w kuchni, w piekarnictwie, przemyśle spirytusowym i perfumeryjnym. Olejek z goździków ma mocny zapach i właściwości antyseptyczne. Goździki w całości lub zmielone są dodawane do dań orientalnych, słodkich i wytrawnych. Świetnie sprawdzają się w kompotach, wypiekach i deserach. Są składnikiem mieszanek znanych jako przyprawy rozgrzewające organizm, mieszanek korzennych. Wchodzą w skład curry. Uprażone i zmielone goździki są podstawowym składnikiem przyprawy garam masala.


Jakie przyprawy do herbaty zimowej?

Zimowy napój rozgrzewający może powstać na bazie ziół, owoców, kawy i herbaty plus przyprawy rozgrzewające. Przyprawy rozgrzewające organizm należą do przypraw aromatycznych, korzennych o bardzo intensywnym smaku i aromacie. W związku z tym przygotowując zimowy napój rozgrzewający trzeba pamiętać, aby dodawać takie przyprawy w małych ilościach. Ciepły napar powoduje, że smak i aromat przypraw się intensyfikuje. Zimowy napój rozgrzewający często zawiera dodatek plasterka pomarańczy.


Zimowy napój rozgrzewający - pomarańcze

Pomarańcze to popularne cytrusy używane, gdy przyrządza się zimowy napój rozgrzewający. Dodaje się do niego plasterki pomarańczy razem ze skórką, dlatego bardzo ważne jest, aby były to cytrusy z upraw ekologicznych. Pomarańcze z upraw konwencjonalnych zbierane są w bardzo wczesnej fazie dojrzewania, gdy skórka jest jeszcze niewybarwiona, a owoc zawiera małą zawartość cukru. Następujący potem proces sztucznego dojrzewania i konserwacji nie jest obojętny dla zdrowia. Pomarańcze ekologiczne pochodzą z upraw wolnych od szkodliwych środków chemicznych i ich skórka nadaje się do spożycia.


Jak rozgrzać organizm od środka naturalnie?

Gdy zastanawiamy się czym rozgrzać organizm, jakie przyprawy do herbaty zimowej, czy jak przygotować zimowy napój rozgrzewający, warto postawić na wysoką jakość składników. Ekologiczne przyprawy rozgrzewające organizm takie jak bio cynamon, bio anyż, bio kardamon, bio imbir, bio goździki czy bio kurkuma pochodzą z upraw bez dodatku nawozów sztucznych i chemicznych oprysków herbicydami. Ekologiczne pomarańcze dojrzewają naturalnie i można spokojnie przyrządzić zimowy napój rozgrzewający z dodatkiem pomarańczy ze skórką.


Jakie przyprawy do herbaty zimowej – miód

Zimowy napój rozgrzewający ma przeważnie miód jako jeden ze składników. O smaku i aromacie miodu decydują główne składniki olejków eterycznych pochodzących z nektaru. Miód jest wytwarzany przez pszczoły z nektaru kwiatowego lub spadzi. Do napoju rozgrzewającego pasuje każdy rodzaj miodu, jednak szczególnie miód malinowy, wielokwiatowy czy lipowy. Miód pszczeli jest stosowany z dobrym skutkiem w stanach przeziębieniowych.


Przyprawy rozgrzewające organizm – podsumowanie

Gdy myślimy jak rozgrzać organizm zawsze w pierwszym rzędzie przychodzą na myśl przyprawy rozgrzewające organizm. Rozgrzewające przyprawy są aromatyczne, mają silny smak i przeważnie należą do przypraw korzennych. Przyprawy ziołowe, warzywne oraz korzenne są znane i stosowane przez ludzi od bardzo dawna. Urozmaicają pożywienie, poprawiają smak i zapach potraw, mogą wzbogacić ich wartość odżywczą dzięki pewnej ilości witamin i składników mineralnych. Stosowane w odpowiednich dawkach przyprawy rozgrzewające organizm działają leczniczo: przeciwbakteryjnie, uspokajająco, obniżają poziom cholesterolu i poprawiają krążenie.