Cynamon cejloński - dlaczego go wybrać? Właściwości lecznicze i odchudzające

 

Od lat cynamon cejloński uważany jest za najlepszy gatunek tej przyprawy na świecie. Niestety wiele osób pada ofiarą delikatnego oszustwa, to jest idąc do sklepu kupuje chiński odpowiednik, który ma znacznie mniej właściwości prozdrowotnych oraz słabszy aromat i smak.

Cynamon cejloński, podobnie jak cynamon chiński występuje w postaci zwiniętych rurek lub proszku. Warto jednak zauważyć, że gatunek cejloński różni się od chińskiego na pierwszy rzut oka.  Przede wszystkim jest bardziej „pełny”, to znaczy, że nie jest pusty w środku, jak cynamon, który często można spotkać na półkach supermarketów. Co więcej, cynamon kasja (chiński) podczas suszenia zwija się zazwyczaj w pojedynczą laskę, gdzie odmiana cejlońska zawsze przypominać będzie „dwururkę”, a w przekroju – cygaro. Ponadto, cynamon cejloński po zmieleniu ma barwę żółtobrązową, natomiast chiński odpowiednik – ciemną, rdzawą.

Cynamon cejloński wytwarzany jest z kory cynamonowca cejlońskiego, który rośnie na terenach Indii, Sri Lanki, Indonezji, a także Birmy. Ma szerokie zastosowanie w kuchni już od kilku tysięcy lat, przez co można go spotkać nawet w najbardziej odległych zakątkach świata. Korę cynamonowca należy poddać krótkiemu procesowi fermentacji, aby nabrała odpowiedniego aromatu. Później należy ją pokroić w podłużne paski, a wystawiona na słońcu samoistnie zwija się w ruloniki. Mimo, że na świecie występuje ponad 200 gatunków cynamonu, to cejloński uważany jest za najlepszy dla zdrowia.

Podobnie jak cynamon kasja, cynamon cejloński idealnie nadaje się do różnego rodzaju wypieków i ciepłych potraw Mowa tutaj na przykład o szarlotce, strucli, serniku itd. Co więcej, przyprawa ta będzie genialnym dodatkiem do zimnych, jak i ciepłych napojów, takich jak kawa, herbata, kompot, i wiele innych.

 

Skład cynamonu

Ta popularna na całym świecie przyprawa jest ogromną skarbnicą wapnia, żelaza, magnezu, fosforu, potasu, a także błonnika! Dzięki obecności takich substancji, jak aldehyd cynamonowy możliwe jest zmniejszenie ryzyka wystąpienia różnych nowotworów. Co więcej, cynamon jest termogenikiem. Co to znaczy? Przyspiesza on proces odchudzania poprzez zwiększoną przemianę materii i spalanie tłuszczów.

 

Cynamon cejloński – właściwości

Mimo swoich walorów smakowych, nie można zapominać o licznych właściwościach prozdrowotnych cynamonu cejlońskiego. Jest to przyprawa, która świetnie sprawdzi się w przypadku osób będących na diecie redukcyjnej, ponieważ znacznie przyspiesza proces spalania się tkanki tłuszczowej. Co więcej, posiada on również właściwości redukujące poziom cukru we krwi, a co za tym idzie, zmniejsza odkładanie się zbędnych tłuszczów w organizmie. Mało tego, cynamon cejloński jest również substancją zmniejszającą poziom cholesterolu we krwi, co przekłada się na mniejsze ryzyko zachorowania na miażdżycę.

Poza właściwościami odchudzającymi, przyprawa ta niesamowicie wspomaga organizm podczas przeziębienia lub grypy. Oczyszcza układ oddechowy i zwiększa odporność, przez co wyleczenie się będzie o wiele łatwiejsze! Co więcej, cynamon świetnie się sprawdzi również w przypadku zaburzeń pracy jelit. Przyprawa ta wspiera pracę przewodu pokarmowego, dlatego warto się w nią zaopatrzyć w przypadku biegunki czy zatrucia pokarmowego. Dzięki cynamonowi wydzielane zostają soki żołądkowe, które wspierają pracę jelit. Przyprawa zapobiega także owrzodzeniu żołądka.

 

Gdzie kupić cynamon cejloński?

Trzeba wiedzieć, że cynamon cejloński jest droższy od chińskiego, jednak poprzez jego aromat i właściwości prozdrowotne, jest to zakup bardzo opłacalny. Ze względu na to, że jest to odmiana znacznie mniej popularna, niż kasja, ciężko będzie znaleźć go na półkach supermarketów czy innych, mniejszych sklepów spożywczych. W celu zakupu cynamonu cejlońskiego warto się wybrać do stacjonarnych sklepów ze zdrową żywnością lub sklepów zielarskich. Cena za 50g zmielonego produktu wynosi około 10 złotych. Oczywiście, można się także zaopatrzyć w cynamon cejloński pod postacią lasek/rurek. Dostępny jest również w sklepach internetowych.