Szczypta podkreślająca smak

Szczypta podkreślająca smak

2

Sól to podstawowa przyprawa, której jednak nie powinno się nadużywać. Ważna jest ilość, ale też jakość. Każdy rodzaj soli pochodzi z morza o czym świadczy zawartość jodu. Jednak sól soli nierówna.

Sól w ziemi od zawsze

Profil mineralny każdej soli różni się w zależności od geologii środowiska, z którego jest otrzymywana. Starożytne, suche pokłady soli wskazują, gdzie kiedyś były oceany. W soli kamiennej zazwyczaj nie ma niektórych minerałów, które znajdują się w soli morskiej, ponieważ przez tysiąclecia były wypłukiwana przez deszcze. Naturalna, nieoczyszczona sól morska jest pełnowartościowa - taka sama jak stosowana od tysiącleci.

A jaka to różnica co wybiorę?

Obecnie używana powszechnie tzw. sól kuchenna to często wysoko oczyszczony rodzaj soli. Składa się w 99,5% (lub więcej) z chlorku sodu z dodatkiem substancji przeciwzbrylających, jodku potasu i cukru (dekstrozy), służącego do stabilizacji jodu. Sól służy do podkreślenia smaku, nie powinno się jej nadużywać, wiec warto mieć w solniczce nieoczyszczoną, bez dodatków sól morską, sól kamienną czy sól himalajską.

Sól himalajska – paleta barw: od bieli przez róż do czerwieni

Sól himalajska pochodzi z pasma Karakorum Himalajów w Pakistanie. Ze względu na szczególne geologiczne pochodzenie, czyli wpływ ogromnego ciśnienie przez miliony lat – sól ta charakteryzuje się doskonałą krystaliczną strukturą. W soli krystalicznej, pierwiastki ( w ilości 84) dostępne są w tak drobnych cząsteczkach, że mogą być łatwo wchłaniane przez komórki organizmu ludzkiego.

Czarna sól

Sól czarna Kala Namak pochodzi z Nepalu. Jest znana również pod nazwą sól indyjska. Oprócz słonego smaku, ma charakterystyczny ostry zapach wynikający z jej składu. Kala Namak oprócz chlorku sodu składa się ze śladowych ilości siarczanu sodu, siarczku żelaza i siarkowodoru. Z powodu obecności tych związków siarki, Kala Namak przybiera barwy: od brązowo-różowej do ciemno-fioletowej.

 

Nieoczywiste wiadomości o soli

• Czarna sól jest w medycynie ajurwedyjskiej stosowana jako środek na wzdęcia i zgagę, a w kuchni indyjskiej jako pikantna przyprawa o „jajecznym” zapachu.

• Dodanie soli himalajskiej do wody sprawi, że będzie jak woda mineralna.

• 1% roztwór soli ma skład taki jak łzy, ale też jak woda w oceanie.

O czym warto pamiętać

Niezależnie od rodzaju zastosowanej soli, ważne jest zachowanie w organizmie równowagi sodowo – potasowej. Przekłada się to zachowanie umiaru w soleniu i zapewnienie w diecie produktów bogatych w potas takich jak: zielone liściaste warzywa, rośliny strączkowe, zboża, owoce i zioła. Sól powinna wzbogacać, a nie dominować smak potrawy. Odczucie przy jedzeniu dania, że jest słone, zawsze oznacza, że dodano za dużo soli!