SUPER żywność

SUPER żywność

2

W dzisiejszych czasach coraz większą uwagę przykłada się do zdrowego stylu życia, sposobu odżywiania i aktywności fizycznej. Wzrost świadomości żywieniowej i chęć dbania o siebie sprawia, że poszukujemy wyjątkowych pokarmów, bogatych w cenne składniki odżywcze lub posiadających niezwykłe właściwości zdrowotne. Niewątpliwie do takich należą wszystkie produkty spożywcze, które zyskały miano super żywności.

Superfoods najczęściej określane są jako nieprzetworzone produkty spożywcze, które dostarczają do organizmu znaczne ilości witamin, minerałów, substancji bioaktywnych, enzymów lub aminokwasów. Przypisuje się im działanie antyoksydacyjne, chroniące organizm przed wieloma chorobami, oraz posiadające właściwości lecznicze w przypadku wielu dolegliwości, chorób serca, osteoporozy czy miażdżycy, a także wpływające na długość życia. Słownik Oxford English opisuje super jedzenie jako “żywność bogatą w składniki odżywcze, które są szczególnie korzystne dla zdrowia i dobrego samopoczucia”.

Na liście super żywności znajdziemy zarówno egzotyczne owoce, bulwy i kłącza z Dalekiego Wschodu, tropikalne rośliny, jak i nasze rodzime warzywa i jagody. Do superfood zaliczymy kasze, nasiona, cebulę i czosnek, ale również baobab, kurkumę i zwaną “czy indyjskim żeń-szeniem” ashwagandę. Ważne jest, aby w naszej diecie znalazły się te produkty, które uzupełnią nasz jadłospis w brakujące składniki odżywcze, poprawią kondycję i wydolność organizmu.

Wiele “super produktów”, szczególnie importowanych, o które trudno u nas w świeżej postaci, możemy kupić w tabletkach lub sproszkowane. Poleca się dodawać je do wody, soków, koktajli, owsianki lub sałatki. Zależnie od potrzeb naszego organizmu możemy wybierać spośród szerokiej oferty super żywności. Oto niektóre z nich:

Spirulina, to alga bogata w białko, beta-karoten – źródło witaminy A, witaminy z grupy B i żelazo. Działa przeciwzapalnie oraz wykazuje działanie antyoksydacyjne. Dodatkowo wspomaga kontrolę wagi, wzmacnia włosy, skórę i paznokcie.

Chlorella – słodkowodna, jednokomórkowa alga o zielonej barwie. Zawiera znaczne ilości chlorofilu oraz białka o dużej wartości biologicznej. Stanowi źródło beta-karotenu, cynku oraz innych witamin i minerałów. Działa detoksykująco oraz wzmacnia układ immunologiczny, pobudzając aktywność limfocytów T i makrofagów.

Acerola sławę zyskała dzięki bardzo wysokiej zawartości witaminy C. Polecana zwłaszcza w okresach przeziębienia, ale również jako codzienne uzupełnienie witaminy C, szczególnie u dzieci, które stronią od warzyw i owoców.

Acai to owoc niezwykle bogaty w antyoksydanty, które zapobiegają przedwczesnemu starzeniu się organizmu. Owoce acai to również źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, które przeciwdziałają miażdżycy oraz innym chorobom układu krążenia, poprawiają też wygląd skóry.

Maca doskonale wzmacnia odporność, dodaje energii i zmniejsza stres. Ponadto maca podwyższa libido i korzystnie wpływa na płodność. Szczególnie popularna wśród kobiet, stosowana w celu wyrównania poziomu hormonów, uregulowania cykli miesiączkowych i zmniejszenia objawów zespołu przedmiesiączkowego.

Moringa zawiera większość niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu aminokwasów. Dostarcza znacznych ilości witamin, głównie witaminę E, A oraz witaminę C. Jest źródłem wielu składników mineralnych, takich jak żelazo, wapń, potas, oraz rzadziej występujących w produktach roślinnych: manganu (ważnego dla zdrowia kości i stawów), chromu (przyspieszającego przemianę materii) oraz boru (mającego duży wpływ na gospodarkę wapniowo-magnezową i na pracę naszego mózgu). Liście moringi są bogate w przeciwutleniacze, które pomagają zwalczać wolne rodniki, a tym samym redukują stan zapalny i spowalniają proces starzenia.

Aronia uznawana za polski superfoods, stanowi bogactwo polifenoli. Jej owoce są bogate w witaminy: C, E i witaminy z grupy B oraz składniki mineralne: miedź, kobalt, mangan, molibden. Aronia zmniejsza ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego, ponieważ obniża stężenie cholesterolu całkowitego oraz frakcji LDL, podnosząc jednocześnie stężenie frakcji HDL cholesterolu, obniża ciśnienie tętnicze krwi. Aronia działa przeciwzapalne i przeciwwrzodowo.

Jarmuż zawiera glukozynolany, które odgrywają ważną rolę w profilaktyce chorób nowotworowych. Jest źródłem karotenów, czyli barwników, takich jak: ważna dla wzroku luteina, zeaksantyna czy beta-karoten, a także chlorofilu charakteryzującego się równie silnymi właściwościami antyoksydacyjnymi. To skarbnica ważnej dla krzepliwości krwi witaminy K oraz witaminy C, witamin z grupy B, wapnia, potasu, magnezu i cynku.

Wybierając produkty superfoods, podobnie jak każdą żywność, warto zwrócić uwagę na ich jakość i posiadany certyfikat. Popyt na super jedzenie sprawia, że często jest ona produkowana przemysłowo, na szeroką skalę z użyciem środków ochrony roślin, grzybobójczych czy konserwujących, przez co nie tylko może tracić swoje właściwości, ale nawet być szkodliwa dla zdrowia.