Artykuły

Kongres BIOEXPO 2021 30.09.-2.10., Ptak Warsaw Expo

08-09-2021

Trzy dni, dwie konferencje branżowe, pięć paneli tematycznych i blisko pięćdziesięciu ekspertów – Kongres BIOEXPO to niepowtarzalna okazja rozpoczęcia swojej drogi z produktami ekologicznymi. Goście opowiedzą m.in. o żywności ekologicznej i jej produkcji oraz przybliżą ekoprodukty do pielęgnacji ciała i domu. W Kongresie mogą wziąć udział przedstawiciele branży, rolnicy, producenci z branży BIO i ci, którzy myślą o konwersji na bio, dietetycy oraz konsumenci czy osoby zainteresowane tematem ekologicznego stylu życia w Polsce. Kongres rozpocznie się 30 września i potrwa do 2 października w Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie k. Warszawy. Go Organic! jest patronem medialnym wydarzenia.

Zmiany w branży ekologicznej

Europejski Plan Działania dla Rolnictwa Ekologicznego z 25 marca 2021 zwiastuje nową erę transformacji Wspólnej Polityki Rolnej oraz łańcucha żywnościowego w Unii Europejskiej. Głównym celem Planu (w oparciu o założenia strategii „od pola do stołu”) jest podniesienie powierzchni gruntów rolnych pod produkcję ekologiczną do 25%. W przypadku Polski to ogromne wyzwanie, gdyż obecnie w naszym kraju tylko 3,5% użytków rolnych uprawiana jest ekologicznymi metodami.1

Projekt Europejskiego Zielonego Ładu wystartował i niewątpliwie będzie miał pozytywny wpływ na branżę bio w Polsce. To już pewne, że na promocję żywności ekologicznej Polska otrzyma dodatkowe fundusze, a w szkołach i przedszkolach sugerowane jest zastosowanie ekologicznych produktów do przygotowywania posiłków. Wsparciem zostaną też objęte innowacyjne projekty badawcze w obszarach rolnictwa, leśnictwa i rozwoju obszarów wiejskich w sektorze ekologicznym.2 Druga fundamentalna zmiana, która nastąpiła w 2021 roku, to wprowadzenie w życie dyrektywy Parlamentu Europejskiego w sprawie ograniczenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko. Jest to milowy krok w ograniczeniu stosowania plastiku. Wejście w życie dyrektywy plastikowej oznacza przeorganizowanie modelu biznesowego właściwie wszystkich firm produkujących żywność, kosmetyki czy środki czystości. Zarówno tematyka zielonego ładu, jak i dyrektywy będą szeroko omawiane podczas Kongresu BIOEXPO.

Kongres BIOEXPO 2021

Tegoroczny Kongres będzie podzielony na 3 części: Polskie Forum Żywności Ekologicznej, Organic Food Conference oraz panel Eko dla ciała, domu i planety. Pierwsza część Kongresu BIOEXPO, czyli Tworzymy rynek eko, rozpocznie się 30 września o godz. 11:00. Uczestnicy i uczestniczki będą mogli zapoznać się z raportem „Żywność ekologiczna w Polsce. Raport 2021”, wyzwaniami dla rynku eko okiem prawnika czy obowiązkami, jakie zostaną nałożone na przedsiębiorców w związku z ustawą opakowaniową. Tego samego dnia o godz. 15:00 zacznie się panel W zdrowym ciele zdrowy duch. Żywność ekologiczna a zdrowie konsumenta, żywność funkcjonalna oraz fakty o diecie wegańskiej to tylko niektóre tematy, które zostaną podjęte przez prelegentów i prelegentki. Kolejnego dnia, 1 października w godz. 14:00-16:00 odbędzie się panel Eko dla ciała, domu i planety. W programie m.in. prelekcje o biotworzywach, nutrikosmetykach czy ekologicznych opakowaniach. Ostatniego dnia natomiast na uczestników i uczestniczki czeka panel Chcę być na rynku eko, skierowany przede wszystkim do rolników. To właśnie na tym panelu będą mogli dowiedzieć się, jak wygląda rozwój rolnictwa ekologicznego w Polsce, jak prawidłowo przeprowadzić konwersję oraz poznać panujące na rynku ekotrendy. Udział we wszystkich panelach Kongresu jest bezpłatny. Oprócz tego od 30 września do 1 października odbywać się będzie organizowana wspólnie z IFOAM Organics Europe międzynarodowa konferencja o żywności ekologicznej – Organic Food Conference. Podczas wydarzenia przyjrzymy się najnowszym, światowym trendom w branży EKO, poznamy aktualne badania i prognozy na przyszłość oraz wysłuchamy prelekcji międzynarodowych autorytetów. Polskie Forum Żywności Ekologicznej jest finansowane przez Fundusz Promocji Owoców i Warzyw oraz Fundusz Promocji Ziaren Zbóż i Przetworów Zbożowych. Aby otrzymać bezpłatny bilet na Kongres, wystarczy jedynie wypełnić formularz na stronie www.bioexpo.pl jako odwiedzający. Uczestnictwo w Oranic Food Conference jest płatne, a bilety można kupić na stronie www.bioexpo.pl. Organizatorami Kongresu są Polska Izba Żywności Ekologicznej oraz PTAK Warsaw EXPO.

Kongres BIOEXPO 2021 30 września – 2 października 2021

PTAK WARSAW EXPO Aleja Katowicka 62, Nadarzyn

1Dane pochodzą z: www.ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/pl/IP_21_1275

2Dane pochodzą z: Projekt Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej