Porady ekspertów

Mleko roślinne czy napój roślinny?

13-01-2022

Przepisy kulinarne często zawierają w swoich składnikach mleko ryżowe, mleko sojowe, mleko owsiane – ogólnie – mleko roślinne. Już w samej tej nazwie jest jednak sprzeczność, ponieważ mleko może być tylko pochodzenia zwierzęcego.

Czy można wydoić rośliny?

Tak samo jak absurdalnie brzmi to pytanie, tak traktowane jest też przez prawo używanie nazwy mleko roślinne. Zgodnie z prawem Unii Europejskiej nazwa mleko jest zastrzeżona dla produktów odzwierzęcych. Natomiast alternatywa mleka krowiego, koziego czy owczego otrzymywana z roślin, to napój roślinny. Jest to zastępstwo w przepisach, natomiast napoje roślinne to nie równoważnik jeden do jednego w diecie wartości odżywczych mleka.

Dla kogo napoje roślinne?

Napoje roślinne są bardzo dobrą alternatywą mleka dla wegan, a także w dietach eliminacyjnych. Mleko zwierzęce powinno być wykluczone z diety ze względów zdrowotnych takich jak nietolerancje i alergie pokarmowe. Również w przypadku nietolerancji laktozy, która w Polsce stwierdza się u rosnącego odsetka osób dorosłych, napoje roślinne, które w naturalny sposób nie zawierają cukru mlecznego, są dobrym zamiennikiem.

Duży wybór wśród napojów roślinnych

Mleko i jego przetwory mają w diecie unikalne wartości odżywcze. Jeśli jadłospis nie jest dobrze zbilansowany, długotrwałe wykluczenie nabiału może powodować niedobory pokarmowe. Producenci zdają sobie z tego sprawę i napoje roślinne są często wzbogacane w wapń oraz witaminy D i K. Oferta napojów roślinnych na rynku jest bardzo bogata. Można wybrać wersję słodzoną lub niesłodzoną. Napoje roślinne są wytwarzane z ziaren, ze zbóż: owsiane, orkiszowe, ryżowe; z orzechów: laskowych, kokosowych, nerkowców, migdałów, a także napoje z nasion konopi siewnych. Jednak kluczowa kwestią jest wybór napoju roślinnego wytworzonego ze składników z certyfikatem ekologicznym.

Ekologiczne napoje roślinne

Napoje roślinne obecne na rynku często zawierają różne dodatki do żywności: substancje słodzące, rafinowane oleje, barwniki, stabilizatory, sztuczne konserwanty, wzmacniacze smaku i zapachu. Dlatego chcąc kupić napój roślinny wysokiej jakości, warto wybierać ten z zielonym eko liściem na opakowaniu. Ekologiczne napoje roślinne powstają ze składników, w uprawie których nie wolno stosować nawozów sztucznych ani pestycydów. W technologii, w której powstają napoje roślinne, wyklucza się napromieniowanie produktów promieniami jonizującymi, chemiczną obróbkę i stosowanie organizmów zmodyfikowanych genetycznie (GMO) i ich pochodnych.

Korzyści dla zdrowia i urody

Ekologiczne napoje roślinne mogą wzbogacić dietę w różne składniki odżywcze:

• napój sojowy jest dobrym zamiennikiem mleka pod względem zawartości białka. Soja jest bogatym źródłem witamin z grupy B i składników mineralnych; dostarcza też fitoestrogenów szczególnie ważnych przy dolegliwościach około menopauzalnych;

• napoje na bazie soi, migdałów i owsa mogą być w diecie źródłem steroli roślinnych, czyli związków zapobiegającym zmianom miażdżycowym w naczyniach krwionośnych;

• napoje z migdałów charakteryzują się wysoką wartością odżywczą i działaniem alkalizującym. Migdały i powstały z nich napój migdałowy zawierają L-argininę i kwercetynę, które mają działanie regulujące zużycie glikogenu oraz wykorzystanie tlenu, co czyni napój migdałowy dobrą propozycją dla osób aktywnych fizycznie. Także osoby dbające o linię mogą wprowadzić napój migdałowy do diety, ponieważ zawiera on nienasycone kwasy tłuszczowe, które wpływając na termogenezę, zwiększają zużycie przez organizm energii.

Napoje roślinne w kuchni

Ogromny wybór napojów roślinnych ze zbóż, orzechów i nasion daje duże możliwości kulinarne. Te zamienniki mleka można gotować i stosować w przepisach w takiej samej ilości jak mleko. Napój sojowy ze swoim jasnobrązowym kolorem i lekko sojowym smakiem jest doskonałym dodatkiem do potraw o wyrazistym smaku i do ciemnych ciast. Napoje orzechowe są najlepsze do deserów, łagodzą też smak ostrzejszych potraw. Ciekawym urozmaiceniem w kuchni są także napoje roślinne z wapniem. Wzbogacono je glonami, czyli naturalnym źródłem wapnia i żelaza. Ten dodatek nie wpływa na smak potrawy.

 

 

Podobne artykuły