VITAPOL Chrzan tarty (160g)
Masa netto: 160 g
Składniki: chrzan tarty 80%, cukier, sól, regulator kwasowości - kwas mlekowy
Wartości odżywcze:
Wartość energetyczna 424 kJ / 101 kcal
Tłuszcze 0.5g
- w tym tłuszcze nasycone 0.03g
Węglowodany 20.4g
- w tym cukry 5g
Białko 3.8g
Sól 1g
Bez jaj: TAK
Ostry, ale idealny do różnorodnych dań, a nawet na kanapki. Znamy go od wielu pokoleń - uprawia się go już od czasów średniowiecza. O kim mowa? O przepysznym chrzanie, który w tartej formie oferujemy wszystkim, którzy nie mogą obejść bez tego smakołyku w swojej kuchni.
Chrzan tarty jak dawniej
Nasze poszukiwania prawdziwych polskich smaków nie mogły obyć się bez chrzanu. Opracowaliśmy prostą recepturę, w której nie ma dodatkowej chemii czy środków konserwujących. Dlaczego? Ponieważ uważamy, że natura już nam dała wszystko to, co najlepsze i nie trzeba jej poprawiać. W składzie naszego chrzanu na próżno szukać też polepszaczy smaku. Jest za to pełen wartościowych minerałów i witamin, jego spożywanie jest wskazane w przypadku pomniejszych infekcji górnych dróg oddechowych.
Gdzie można wykorzystać tarty chrzan?
Aromatyczny, ostry tarty chrzan ma mnóstwo zastosowań w naszej kuchni. Przede wszystkim nadaje się jako dodatek do sosów, którym chcemy nadać nieco więcej wyrazistości. Z chrzanem tartym na pewno nie będą mdłe! To jednak nie wszystko. Chrzan tarty w słoiczku bardzo często stosujemy do jajek na zimno. To zdecydowanie zdrowsza alternatywa w miejsce majonezu - chrzan tarty wspomaga trawienie i pozytywnie wpływa na pracę m.in. wątroby i nerek. Nic dziwnego, że amatorzy chrzanu lubią go mieć na kanapkach czy w ramach fantazyjnych przystawek. Nadaje się również do mięsa drobiowego, ryb, kiełbasy, jednym słowem wszędzie tam, gdzie chcemy, aby nadać potrawom nieco ostrzejszego charakteru bez potrzeby używania kupnych sosów.
Przepis
Składniki:
- 1,5 l wywaru
- 400 g białej kiełbasy
- 400 g wędzonych żeberek lub boczku
- 2-4 suszone grzyby
- 500 ml zakwasu z kiszonej kapusty
- 2 ząbki czosnku
- śmietana
- ziele angielskie, liście laurowe, pieprz, majeranek
- chrzan
- opcjonalnie: mąka do zagęszczenia zupy
Przygotowanie:
Zagotowujemy wywar z dodatkiem suszonych grzybów, żeberek lub boczku. Dodajemy kilka ziaren ziela angielskiego i pieprzu oraz 3 liście laurowe. Po 20 minutach dodajemy surową białą kiełbasę i gotujemy kolejnych 20 minut. Po tym czasie dodajemy stopniowo zakwas i czosnek. Pozostawiamy na wolnym ogniu przez ok. 10 minut. Pod koniec gotowania zabielamy żurek śmietaną, opcjonalnie zagęszczamy odrobiną mąki i doprawiamy do smaku, dodajemy też chrzan. Ważne, aby majeranek dodać pod koniec gotowania - w przeciwnym razie żurek będzie miał gorzki posmak.
Przepis pochodzi od naszego dostawcy: Bio Food