WEGETARIAŃSKI

MANUKA HEALTH Miód Manuka MGO® 400+ (250g)

 • (1 Opinii) Dodaj recenzję
 • Kod: 9421023628971
  Producent: MANUKA HEALTH
 • Miody Manuka na tle innych miodów europejskich i tropikalnych charakteryzuje przede wszystkim rdzenne pochodzenie. Powstają one jedynie w nielicznych rejonach Nowej Zelandii będących naturalną ostoją rzadkich krzewów manuka z rodzaju Leptospermum scoparium. Miód z tego krzewu posiada aktywny składnik - methylglyoxal, który jest odpowiedzialny za antybakteryjne właściwości miodu. Krzew manuka rośnie w Nowej Zelandii. Miód z tego krzewu posiada aktywny składnik - methylglyoxal,  który jest odpowiedzialny za antybakteryjne właściwości miodu. Składnik ten jest obecny we wszystkich miodach, jednak występuje na ogół w ilości 0-10mg/kg. W  miodach Manuka osiąga natężenie od 100 do 1000mg/kg!

  Miód Manuka o zawartości metyloglyoxalu min. 400mg/kg (wysoka)

  MIÓD NEKTAROWY MANUKA MGO® 400+ - miód o zawartości metyloglyoxalu min. 400mg/kg
  Miód zawiera methylglyoxal w ilości powyżej 400 mg/kg (naturalny składnik występujący w znacznych ilościach tylko w niektórych miodach Manuka).

  Składnik ten jest obecny we wszystkich miodach, jednak występuje na ogół w ilości 0-10mg/kg. W miodach Manuka osiąga natężenie od 100 do 1000mg/kg!

   

  Produkt -> Methylglyoxal (mg/kg):

  Miód Manuka  -> 30-800+

  Inne miody  -> 0-10

  Inne produkty żywnościowe -> 0-50

  Czym jest Miód Manuka?

  W 2013 r. przy udziale rządu Nowej Zelandii powołano grupę roboczą ds. zdefiniowania kryteriów służących kwalifikacji produktów pszczelich określanych mianem miodów Manuka. Według opracowania z lipca 2014 r. miody Manuka to miody jednorodne, które zostały wytworzone z nektaru roślin rosnących wyłącznie na terytorium Nowej Zelandii, w czasie, który pokrywa się z okresem kwitnienia krzewów Manuka z gatunku Leptospermum scoparium. Miody te charakteryzują się takimi cechami jak:

  odpowiedni zakres przewodności właściwej, wyjątkowy smak określany jako mineralny, lekko gorzki; silnie aromatyczny zapach z wyczuwalnymi nutami wilgotnej ziemi i wrzosu; obecnością pyłku charaktery-stycznego dla krzewów Manuka oraz składników, w tym: methylglyoxalu (MGO®) (Science and characteristing Manuka honey – Current and future science to support a definition. Ministry for Primary Industries, New Zealand Government. July 2014).

  Czym jest MGO®?

  MGO® to skrót od Methylglyoxal – naturalnej substancji uznanej przez naukowców za charakterystyczny składnik miodów Manuka, które ze względu na jego wysoką zawartość odróżniają się od innych miodów dostępnych na rynku. Badania nad składem miodów Manuka i methylglyoxalem prowadził prof. Thomas Henle z Politechniki Drezdeńskiej - jeden spośród czołowych badaczy żywności na świecie. Wnioski prof. Henle zostały poparte przez naukowców nowozelandzkich m.in.: prof. Molana, wcześniejszego prekursora badań miodów Manuka. W ten sposób powstała metoda mierzenia  i oznaczania jakości miodów Manuka - MGO®, która jest obiektywna i powtarzalna.
  Firma Manuka Health New Zealand jest prekursorem i liderem naukowym metody MGO® oraz wiodącym eksporterem wysokiej jakości miodów Manuka. Jako pierwsza wprowadziła oznaczenie jakości handlowej miodów Manuka metodą mierzenia methylglyoxalu - MGO® (od 2007r.) i wywarła wyraźny wpływ na prace naukowe i urzędnicze związane z jakością miodów Manuka w Nowej Zelandii i na Świecie (www.manukahealth.co.nz). 

  Manuka Health na podstawie zawartości methylglyoxalu stworzyła zatem pionierski system certyfikacji miodów i dziś dzięki oznaczeniu MGO™ dokładnie wiemy jaki jest poziom najważniejszego dla nas związku – methylglyoxalu w słoiczku miodu.

  Miody Manuka Health oznaczone są symbolem MGO™ i liczbą określającą zawartość tego związku np. 100+, 550+.

  Jednak nie jest to jedyny czynnik badany podczas testowania miodów. Miody Manuka MGO™ MHNZ są przebadane pod względem aż sześciu czynników określających jakość Miodu Manuka:

  • MGO™ (methylglyoxal) - najważniejsza naturalna substancja w Miodach Manuka
  • pyłek kwiatowy Leptosperin - gwarantuje oryginalność i jednorodność Miodów Manuka MGO™
  • DHA (dihydroxyacetone) - substancja charakterystyczna tylko dla Miodów Manuka. Dzięki niej powstaje methylglyoxal
  • HMF (hydroksymethylfurfural) - jego odpowiedni poziom gwarantuje, że proces produkcji był odpowiedni, miód nie został przegrzany oraz została zachowana wysoka jakość
  • liczba diastazowa - parametr jakościowy, który wskazuję liczbę aktywnych enzymów występujących w miodzie.
  • badania mikrobiologiczne - zapewniają bezpieczeństwo i potwierdzają, że w miodzie nie występują patogeny żywnościowe oraz pleśnie

  Certyfikat MGO™ podaje gwarantowaną ilość methylglyoxalu, rzeczywista zawartość może być wyższa, czego dowodzą wyniki badań.

  W październiku 2018 roku firma Propharma po raz kolejny na własną rękę zleciła badania zawartości methylglyoxalu (MGO) w swoich miodach. W niezależnym laboratorium, podobnie jak w 2016 roku, potwierdzono, że ilość methylglyoxalu w słoiczku jest znacznie wyższa, niż podaje producent na opakowaniu. Różnice między deklarowaną, a faktyczną zawartością MGO przedstawia poniższa tabelka.

   

  Poniżej wyniki badań zawartości methylglyoxalu przeprowadzonych w 2016 roku:

  Gwarantowana zawart. MGO™ 100+ → Rzeczywista zawart. MGO™ 151 mg/kg

  Gwarantowana zawart. MGO™ 250+ → Rzeczywista zawart. MGO™ 334 mg/kg

  Gwarantowana zawart. MGO™ 400+ → Rzeczywista zawart. MGO™ 449 mg/kg

  Gwarantowana zawart. MGO™ 550+ → Rzeczywista zawart. MGO™ 648 mg/kg

   

  Masa netto: 250g

  Producent: Manuka Health, Nowa Zelandia.

  Kraj pochodzenia miodu: Nowa Zelandia

  Weterynaryjny numer identyfikacyjny: 14656022

  Składniki: 100% miód naturalny z krzewu Manuka

   

  Wartość odżywcza w 100g:

  Wartość energetyczna (kJ/kcal):1400/334

  Białko (g): 0,3

  Węglowodany (g): 82,1

   - w tym cukry (g): 82,1

  Tłuszcz (g): 0 

   - w tym kwasy tłuszczowe nasycone (g) : 0

  Błonnik (g): 0

  Sól (g): 0,04

  Methylglyoxal (mg) : > 10

   

  *15 g (3 łyżeczki)= porcja dzienna. W słoiku znajduje się ok. 17 porcji.

  Opakowanie 250g przy spożywaniu dziennej porcji trzech łyżeczek dziennie wystarcza na około dwa tygodnie.

  Sposób zażywania miodów Manuka MGO® 400+: miód Manuka spożywa się jak każdy miód, najlepiej jednak spożywać rano na czczo w ilości 2-3 łyżeczek lub po 1 łyżeczce 2-3 razy dziennie pół godziny przed posiłkiem, albo jako słodzik do napojów lub dodatek do potraw i wypieków.

  Warunki przechowywania: 
  Przechowywać w temperaturze pokojowej.