Szansa na długowieczność? Zawsze!

Szansa na długowieczność? Zawsze!

2

Najważniejsze czynniki warunkujące zdrowie i dobre samopoczucie to dokonywane każdego dnia wybory dotyczące stylu życia. Ważne jest zarówno to co jemy, aktywność fizyczna o umiarkowanej intensywności jak i właściwe zarzadzanie stresem i pielęgnowanie więzi rodzinnych i społecznych.

Za wcześnie czy za późno?

Nasze ciała w sposób naturalny „zużywają się” z wiekiem. O dbaniu o zdrowie rzadko myśli się w czasach wczesnej młodości, gdy ciało wybacza wiele i szybko się regeneruje. Nie trzeba czekać na wyraźne sygnały organizmu czy wręcz na poważne choroby, żeby zrobić coś dla siebie. Wiele badań potwierdza, że tradycyjne, proste i tanie sposoby na zmianę czy korektę stylu życia przynoszą wymierne efekty.

Nauka potwierdza

Amerykańskie badania pokazały, że odpowiednia dieta i styl życia mogą spowodować odwrócenie procesu starzenia na poziomie komórkowym. Dzieje się to przez wydłużanie telomerów czyli końcowych części chromosomów regulujących proces zużywania się komórek w trakcie trwania życia ludzkiego. Im większa konsekwencja w trzymaniu się dobrych zaleceń tym dłuższe są telomery, a więc w ten sposób wydłuża się też życie.

Niebieskie Strefy

Jeśli zmiana stylu życia przekłada się na zmianę pracy genów to nie ma już wymówek, że to geny, siła wyższa, w obliczu której jest się bezradnym. Zawsze, w każdym wieku jest możliwość poprawy. Dan Buettner autor książki „Niebieskie Strefy w praktyce” pokazuje wyniki wieloletnich badań ognisk długowieczności na całym świecie. Można się z niej dowiedzieć co sprzyjającego długowieczności robią mieszkający tam ludzie. Jako najzdrowsi ludzie świata zostali wytypowani mieszkańcy greckiej Ikariii, japońskiej Okinawy, włoskiej Sardynii, kostarykańskiego półwyspu Nicoya oraz amerykańskiej Loma Linda i Kaliforni.

Co wspólnego mają potencjalni stulatkowie?

Badane społeczności geograficznie mieszkają w różnych częściach świata, jednak określono cechy wspólne dotyczące ich stylu życia. Są to: - naturalny ruch - gdy tylko to możliwe chodzenie wszędzie piechotą, bycie w naturze; - życiowa pasja – coś co cieszy i daje powód do codziennej radości; - codzienne chwilowe i intencjonalne zatrzymanie się w biegu – relaks, modlitwa, medytacja; - zasada 80 % czyli koncentracja podczas posiłku i określenie momentu, gdy żołądek nie jest jeszcze zupełnie pełny. Gdy jest wypełniony, tak na mniej więcej 80 %, wtedy kończy się posiłek; - rośliny w diecie stanowią zdecydowaną większość; mięso spożywane jest do kilku razy w miesiącu. - spożywanie posiłków w dobrej atmosferze i miłym towarzystwie, często z lampką wina; - dbanie o więzi społeczne, bycie we wspólnocie ludzi podobnie myślących i ścisłe relacje z własna rodziną.

Produkty sprzyjające długowieczności w Europie

Produkty sprzyjające długowieczności w diecie śródziemnomorskiej to na przykład oliwa z oliwek najlepszej jakości czyli extra virgin, warzywne zielone liście, rośliny strączkowe, fermentowany nabiał (zwłaszcza owczy i kozi), warzywa regionalne i napary z ziół rosnących w bliskiej odległości od miejsca zamieszkania.

Szansa na długowieczność - podsumowanie

Dobre jedzenie, ruch, więzi społeczne i cel, pasja – to najkrótsza recepta na długowieczność. Życie 100 lat jest możliwe jak pokazują przykłady na całym świecie. Warto w każdym wieku zastanowić się co dzisiaj, teraz, już mogę zrobić dla siebie, aby poprawić komfort życia. Recepta nie jest skomplikowana, a wręcz przeciwnie – kluczem jest prostota i naturalność zarówno w wyborach dotyczących więzi społecznych jak i tego co jemy na co dzień.

 

Agnieszka Kaniewska

Podobne artykuły