Zdrowo, smacznie, bez kompromisów

Zdrowo, smacznie, bez kompromisów

2

Historia Macieja Kowalewskiego i tego jak powstał ekologiczny, bezglutenowy żur.

Nazywam się Maciej Kowalewski i opowiem Państwu historię, która przytrafiła się naszej rodzinie. Kilka lat temu zdiagnozowaliśmy w naszej rodzinie nietolerancję glutenu i podjęliśmy decyzję o usunięciu wszystkich zbóż glutenowych z naszego jadłospisu. O dziwo, z pieczywem, kluskami i ciastem wszyscy poradziliśmy sobie dość szybko. Głównym powodem, dla którego tak się stało, była szybka poprawa zdrowia i samopoczucia każdego z nas. A ponieważ jednocześnie pogłębialiśmy wiedzę na temat szkodliwego wpływu glutenu na zdrowie, nie trzeba było nas do tego szczególnie namawiać.

Mijały tygodnie, miesiące, lata, a my czuliśmy się coraz lepiej, jednak za jednym tęskniliśmy, był to tradycyjny wielkanocny żur. I tak podjęliśmy próby ukiszenia w warunkach domowych, w sposób naturalny, bezglutenowego żuru gryczanego. Jakie było nasze zdziwienie, gdy pierwsze próby nie powiodły się. Żurek gryczany zamiast naturalnie się ukisić, psuł się, pleśniał i miał przykry zapach. Podejmowaliśmy wiele prób i długo szukaliśmy przyczyny niepowodzeń. Okazało się, że problem tkwił w tym, że użyta przez nas mąka gryczana zawierała pozostałości różnych tak zwanych „środków ochrony roślin”. Biorę tę nazwę w cudzysłów, ponieważ tak naprawdę są to środki biobójcze i jak się okazuje ich działanie nie kończy się wraz z okresem ich karencji, ale trwa o wiele dłużej zaburzając równowagę biologiczną nawet w naszych jelitach. Szczególnie długotrwały i szkodliwy wpływ na pożyteczne mikroorganizmy, a przez to i na nasze zdrowie, ma jeden z najpopularniejszych na świecie herbicydów. To pozostałości właśnie tych środków biobójczych uniemożliwiały zachodzenie naturalnych procesów kiszenia w naszym żurze. Wszystko diametralnie się odmieniło po zastosowaniu do kiszenia mąki ekologicznej i dopiero wtedy w sposób absolutnie naturalny powstał nasz bezglutenowy żur gryczany. Jego wspaniały smak po prostu nas zachwycił. Postanowiliśmy podzielić się tym wyjątkowym smakiem ze wszystkimi. I tak powstał słynny już w całej Polsce ekologiczny bezglutenowy żurek gryczany w marce Kowalewski. Mąka gryczana, której używamy do produkcji żuru pochodzi z polskiej ekologicznej gryki, która jest mielona w całkowicie bezglutenowym młynie, a następnie badana pod kątem zawartości glutenu. Proces naturalnego kiszenia sprawia, że składniki zawarte w gryce stają się bardziej przyswajalne dla naszego organizmu, ponieważ mikroorganizmy dokonują częściowego ich strawienia zamieniając przy okazji część węglowodanów w kwas mlekowy. Tym, którzy jeszcze nie próbowali naszego żuru gryczanego z całego serca go polecam, a moja propozycja nie jest kierowana wyłącznie do osób stosujących dietę bezglutenową, ale do wszystkich, którym zależy na dobrym smaku i zdrowiu. Ja osobiście najbardziej polecam ekologiczny bezglutenowy żur gryczany razowy. W naszej ofercie znajdziecie Państwo również ekologiczny bezglutenowy żur jaglany i ekologiczny bezglutenowy barszcz biały jaglany.

Korzystając z tej okazji chciałbym Państwu polecić wydaną niedawno przez naszą serdeczną przyjaciółkę panią Żanetę Geltz książkę pt. „Co ci szepcze brzuch?”. Jest to fenomenalny zbiór najnowszej wiedzy na temat bezpośredniego wpływu tego, co jemy na nasze zdrowie i samopoczucie. Publikacja ta zawiera między innymi transkrypcję z czterech edycji Forum Alergii organizowanego przez redakcję serwisu HIPOALERGICZNI podczas łódzkich targów Natura FOOD & beECO, podczas których wybitni lekarze i naukowcy dzielili się z nami najnowszą wiedzą opartą na wynikach badań i swoim wieloletnim doświadczeniu w przywracaniu zdrowia. Książkę tę, ale i mnóstwo bardzo przydatnej, a przede wszystkim praktycznej wiedzy na temat wpływu pożywienia na zdrowie znajdziecie Państwo pod adresem: https://hipoalergiczni.pl/ksiazka-co-ci-szepcze-brzuch/

Życzę wszystkim Państwu dużo zdrowia, radości i miłości, czyli tego, co w naszym życiu jest najważniejsze.

Maciej Kowalewski