Meal prep – sposób na efektywne zarządzanie czasem

Meal prep – sposób na efektywne zarządzanie czasem

2

Coraz częściej brakuje nam czasu na zdrowe posiłki. Zabiegani i zmęczeni całymi dniami gonimy realizując zadania. Wpadamy w ten sposób w błędne koło, bo przecież zdrowe odżywianie nie tylko dodaje nam siły i energii na co dzień, ale również znacząco wpływa na odporność. Jak w natłoku pracy znaleźć czas na zdrowe gotowanie? O praktycznych rozwiązaniach i planowaniu posiłków, czyli tzw. meal prep rozmawiam z Ewą Ługowską autorką książek, e-booków, warsztatów kulinarnych oraz bloga Misa Mocy.

Ewa Ługowska – blogerka kulinarna, autorka książek, e-booków i warsztatów. Specjalizuje się w diecie roślinnej, bez glutenu i bez cukru. Na jej blogu zdrowe przepisy znajdą nie tylko wegetarianie i weganie, ale też osoby z nietolerancjami pokarmowymi. W sieci znana jest jako Misa Mocy. Wierzy, że życie jest sztuką umiaru. Jako zagorzała fanka Matki Ziemi promuje gotowanie w stylu zero waste.

 

Skąd pomysł na meal prep-y?

To z rozmów z moją społecznością Misy Mocy wynikło, że największym problemem w przygotowywaniu zdrowych posiłków jest brak czasu! Przeprowadziłam też ankietę i potwierdziło się, że jest duże zapotrzebowanie na pomysły na zdrowe potrawy, ale – żeby były na szybko. Uwielbiam organizować czas w kuchni, więc poszłam za tym zapotrzebowaniem i postanowiłam przygotować pomysły na zestawy dań z jednych niewielkich zakupów. Tak, żeby każdego dnia można było zjeść coś innego, ale z łatwo dostępnych i prostych składników.

Czym więc są te tytułowe meal prep-y?

"PREP" to skrót z angielskiego preparation (przygotowanie). Oznacza etap, który obejmuje przygotowanie składników przed właściwym procesem gotowania. To kluczowy krok, który ułatwia samą pracę kulinarną i znacznie skraca czas przygotowania głównego posiłku. A w bardzo przyjemnym procesie wykonujemy wcześniej takie czynności jak:

- staranne oczyszczanie warzyw i owoców;

- krojenie i siekanie;

- mieszanie i przygotowanie sosów oraz marynat (czas sprawi, że składniki lepiej się połączą i rozwiną smak potrawy);

- namaczanie kasz, ryżu, strączków („samo się robi”, a sprawia, że gotowanie jest później szybsze).

 

Ile trwa przygotowanie takich półproduktów?

PREP-y przygotowuje się do 2 godzin. Czas przygotowania oczywiście zależy od tego, jak sprawnie idzie krojenie i jak zorganizowana jest kuchnia. Jeśli kroisz szybko i w szafkach kuchennych panuje porządek, to proces będzie znacznie krótszy. Ważne, żeby skupić się wyłącznie na jednej czynności naraz. Wyłącz telewizor, który będzie przyciągał wzrok, a w zamian włącz muzykę, która wprowadzi Cię w dobry nastrój, ciekawy podcast lub audiobook. W ten sposób znacznie produktywniej można wykorzystać czas.

Kilka już ładnych lat „pracujesz w kuchni”. To w niej powstają filmiki, z których można się nauczyć jak gotować, przyrządzać i piec różne potrawy. Jak organizujesz przechowywanie kulinarnych produktów w tym prep-ów?

Mam oczywiście kilka sprawdzonych sposobów na skuteczne przechowywanie żywności. Dla mnie ważne jest by zabezpieczyć ją przed szkodnikami, maksymalnie wydłużyć świeżość i termin przydatności do spożycia. Oto moje wskazówki:

SŁOIKI

Produkty sypkie, tj. kasze, strączki, mąki, przyprawy zaraz po zakupie przesypuj do szklanych słoików. Dzięki temu zabezpieczysz je przed szkodnikami. Jeśli w którymś produkcie znajdują się owady, słoik zminimalizuje ryzyko ich migracji. Wystarczy, że wyrzucisz naczynie z insektami. W przeciwnym razie – musisz wyrzucić wszystkie produkty z szafek kuchennych.

WORECZKI DO PRZECHOWYWANIA ŻYWNOŚCI

Jedzenie przechowuj w woreczkach przeznaczonych do przechowywania żywności. Podobnie w przypadku mrożenia. Sprawdź, czy naczynie lub woreczek jest przeznaczony do tego celu. Jest to bardzo ważne, gdyż są wykonane z materiałów, które są bezpieczne w kontakcie z żywnością. Minimalizuje to przeniesienie szkodliwych substancji do produktów spożywczych.

PUDEŁKA

Moimi ulubionymi pudełkami do przechowywania żywności w lodówce są szklane pojemniki z bambusowym wieczkiem.

WEKOWANIE

Najprostszą metodą przechowywania gorących potraw typu sosy i zupy jest wekowanie. Do czystego, wyparzonego słoika przełóż np. zupę i mocno zakręć słoik. Odczekaj, aż słoik wystygnie i wstaw go do lodówki. Przechowuj do 2 miesięcy.

 

Masz jakieś żelazne argumenty, żeby zachęcić do samodzielnego przygotowania posiłków w domu?

O tak - powodów jest wiele, a od ręki mogę wyliczyć 10!

1. Kontrola składników. Możesz świadomie wybierać składniki, eliminując sztuczne dodatki i nadmiar soli czy cukru.

2. Zdrowsze opcje. Gotowanie w domu umożliwia przygotowywanie posiłków o niższej kaloryczności i wybieranie zdrowszych alternatyw.

3. Oszczędność pieniędzy. Przygotowanie posiłków w domu jest zazwyczaj tańsze niż jedzenie na mieście czy zamawianie na wynos.

4. Personalizacja smaku. Masz pełną kontrolę nad smakiem i przyprawami, dostosowując dania do swoich preferencji.

5. Unikanie alergenów. Osoby z alergiami mogą unikać potencjalnych alergenów, kontrolując każdy składnik używany w domowej kuchni.

6. Wspólne rodzinne posiłki. Gotowanie w domu sprzyja jedzeniu wspólnie z rodziną, co może wzmacniać więzi rodzinne.

7. Kreatywność kulinarna. Możliwość eksperymentowania z nowymi przepisami i tworzenia własnych dań stymuluje kreatywność kulinarną.

8. Świadomość żywieniowa. Gotowanie w domu zachęca do większej świadomości dotyczącej żywienia i wpływa na dietę, która staje się bardziej zrównoważona.

9. Mniejsza ilość odpadów. Przygotowywanie posiłków w domu zazwyczaj generuje mniej opakowań i odpadów w porównaniu do jedzenia na wynos.

10. Radość z gotowania. Samodzielne przygotowywanie posiłków może przynosić radość i satysfakcję, dodając pozytywną energię do codziennego życia.

Dekalog nie do podważenia, mnie przekonałaś! Wiem, że wydajesz e-book z prep-ami, który jest doskonałym podsumowaniem naszej rozmowy dla tych, którzy chcieliby Cię naśladować. Co można tam znaleźć?

Ten mój e-book zawiera gotowe przepisy na różne dania, ale jest też poradnikiem jak krok po kroku można wdrożyć się do mojego stylu pracy w kuchni. Dlatego każdy zestaw składa się z:

- listy zakupów,

- instrukcji dotyczącej przygotowania składników,

- trzech czterodaniowych pakietów, które pomogą zwiększyć ilość warzyw, owoców i innych zdrowych produktów w codziennym menu.

Przepisy można dowolnie łączyć i miksować, tworząc autorskie pakiety. Aby wykonać każde z proponowanych przeze mnie dań wystarczy zrobić wcześniej zakupy i przygotować produkty według instrukcji. W zestawach zamieszczam też różnego rodzaju dodatki oraz podpowiedzi, co zrobić, by nic się nie zmarnowało. E-book pokazuje jak zaoszczędzić czas na zrobienie posiłków jeśli wstępnie przygotuje się składniki według instrukcji. Można też pominąć ten proces i od razu przystąpić do realizacji przepisu. E-book dostępny na mojej stronie Misa Mocy od 9 kwietnia 2024. 

 

Rozmawiała Agnieszka Kaniewska