Inspirujące tofu

Inspirujące tofu

2

Wywiad z Konradem Budzykiem - blogerem kulinarnym i weganinem

Wywiad z KONRADEM BUDZYKIEM – blogerem kulinarnym, weganinem. Jego pierwsza książka, „Hummusy i pasty”, od razu stała się bestsellerem. Do gotowania podchodzi z dużym luzem, miesza style i techniki, a przy tym świetnie się bawi.

 

Gratuluję ciekawej książki o tofu! Moje zainteresowanie dietetyką rozpoczęłam od makrobiotyki i w przepisach ten serek sojowy, jak wtedy mówiono, zajmował jedną z głównych pozycji. Jednak umiejętność obchodzenia się z nim zajęła mi trochę czasu. Proszę o opowieść jakie było Pana pierwsze spotkanie z tym produktem? Czy od początku zachwycił?

Ponad 10 lat temu wybrałem weganizm jako sposób odżywiania, ale też jako życiową filozofię. Ta decyzja była ściśle związana z uświadomieniem sobie jaki wpływ na środowisko ma jedzenie mięsa. Przemawiają do mnie liczby, a z niepodważalnych danych wynikało jasno, że hodowle zwierząt do uboju generują większe zanieczyszczenia, niż obciążenia wynikające z motoryzacji! Przeszedłem na weganizm dosłownie z dnia na dzień i właśnie tofu pojawiło się jako świetne źródło białka. Mieszkam w Nowym Targu, a taki produkt nie jest popularny w każdym sklepie. Powiedzmy szczerze - nie mogłem go kupić w sklepie za rogiem i ratowały mnie sklepy internetowe czy wizyty w Krakowie w sklepach z żywnością ekologiczną ( w tym Organic w Galerii Krakowskiej:). Gotowe tofu wędzone i marynowane było wtedy produktem, które od razu można było użyć w daniu, czy na kanapkę. Tofu naturalne wymaga przyprawienia i czasu, żeby smakowało tak jak chcę.

Dlaczego soja i produkty sojowe takie jak miso, tofu, tempeh czy sos sojowy są ważne w kuchni roślinnej?

W diecie wegańskiej istotne jest, aby posiłki były odżywcze i zbilansowane. Soja dostarcza dużych ilości białka i produkty sojowe są kluczowe w diecie osób nie jedzących mięsa, ale też polecane dla osób tylko ograniczających produkty zwierzęce w diecie. Tofu od wieków zapewniało sycący, pełnowartościowy posiłek. Zawiera niewielką ilość tłuszczów i w tym cenne kwasy omega- 3. Dostarcza wiele witamin i składników mineralnych. Tofu zawiera roślinne estrogeny - izoflawony - cenne dla kobiet, ale też nie wpływające negatywnie na gospodarkę hormonalną mężczyzn jak często się słyszy. Oczywiście jeden składnik, nawet tak cenny, nie zapewni, że dieta będzie całościowa - trzeba dbać o jej urozmaicenie i zrównoważenie.

Co brać pod uwagę przy zakupie tofu?

Jeśli tylko mogę wybieram tofu z napisem, że jest wolne od GMO. Gdy jest ekologiczne mam pewność, że do uprawy soi nie użyto tony środków ochrony roślin czy nawozów sztucznych. W kuchni najbardziej lubię twarde naturalne tofu. Jest dla mnie najbardziej uniwersalne, wspaniale chłonie smaki i pozwala tworzyć autorskie, niepowtarzalne dania. Tofu silk o jedwabistej konsystencji sprawdza mi się w deserach i koktajlach. Gdy ktoś zaczyna przygodę z tofu czy chce mieć szybko gotowy posiłek to polecam wędzone, które można od razu położyć na kanapkę czy dodać do dania jako białkowy dodatek.

Z jakimi produktami tofu „lubi się” najbardziej?

Przyprawianie naturalnego tofu jest bardzo indywidualne, zależy od ulubionych smaków. Dzięki marynowaniu w różnych dodatkach można osiągnąć różne efekty. Bardzo lubię twarożek - odpowiednik mlecznego, który robię dodając do naturalnego tofu sok z cytryny, sos sojowy, świeży czosnek, wędzoną paprykę i do posłodzenia syrop klonowy czy z agawy. Świetnie smakuje też tofuryba, który powstaje przez dodanie do tofu cytryny, koperku, nori i oleju lnianego. Pycha! Często robię tofu kung pao, w którym pieczone tofu z dodatkiem chrupiących warzyw i nerkowców polane jest sosem, z którym to danie tworzy idealny duet. Dla lubiących słodycze - niezrównana jest drożdżówka z wegańskim twarożkem z tofu. Zachęcam do inspiracji moimi przepisami na dania, w których tofu to nie jest po prostu zamiennik mięsa.

Jakie plany na przyszłość? Czy szykuje się następna książka? 

Tak, nie zdradzę jeszcze tytułu, ale pomysł już jest i zielone światło do realizacji też. Widzę, że taka forma mojego dzielenia się doświadczeniem w kuchni wegańskiej się sprawdza. Książki "Humusy i pasty' i "Totalnie tofu" sprzedają się bardzo dobrze co potwierdza zapotrzebowanie na takie przepisy. Wegańskie gotowanie to powinno być uzupełnienie codziennej diety dla każdego. To szansa na urozmaicenie posiłków, włączenie do diety większej ilości warzyw i roślin strączkowych. Mam nadzieję, że zainspiruję moją pasją jak najwięcej osób. Chciałbym też mieć pod ręką więcej produktów do roślinnych dań, więc, kto wie, może otworzę własny sklepik z żywnością dla zdrowia?

Życzę spełnienia marzeń! Dziękuję za rozmowę Agnieszka Kaniewska

Podobne artykuły