Dobrostan na co dzień

Dobrostan na co dzień

2

Rozmowa z autorkami książki „Wy_dobrze_jecie” Dorotą Łapą i Natalią Chromińską, które poprzez 150 przepisów kuchni naturalnej pokazują sposoby na dobre odżywanie, które ma wpływ na cały organizm.

Jaki odbiorca jest adresatem książki „Wy_dobrze_jecie”?

To książka dla każdego, kto tylko zechce wspierać swoje zdrowie jedzeniem, a przy okazji lubi smacznie i prosto gotować! Przepisy są przystępnie opisane, a produkty użyte w recepturach – ogólnie dostępne. Gotują z niej nasze dzieci, młodsze i starsze, a także pokolenie naszych rodziców. Przepiękne fotografie, o które w tej edycji szczególnie zadbałyśmy sprawiają, że aż chce się wejść do kuchni i tworzyć.

Książka ma dwie autorki – jak wyglądała współpraca?

Natalia Chromińska: Jesteśmy przyjaciółkami już od ponad 30 lat. Zatem nasze drogi w sposób naturalny się często przeplatają. Tak było i tym razem. Dorota od kilkunastu lat prowadzi Centrum Naturalnego Odżywiania i Terapii Orkiszowe Pola w Poznaniu - miejsce, które wspiera, motywuje i edukuje w zakresie odżywiania oraz zdrowego stylu życia. Na co dzień rozwiązuje problemy zdrowotne swoich pacjentów przy pomocy odżywiania, ziół i naturalnych zabiegów. Zajmuje się również aktywną promocją zdrowia i zdrowego stylu życia. Jej misją (w zakresie odżywiania) jest odżywiać, czyli „czynić żywym” każdego, kto prosi o pomoc oraz wykorzystanie pożywienia jako leku. Krótkim epizodem było prowadzenie Orkiszowe Pola Café. Na potrzeby tego miejsca zebrano wiele zdrowych przepisów, zatem szkoda było je tak po prostu zamknąć w szufladzie.

Dorota Łapa: Natalia wpadła na pomysł książki, która zgromadziłaby przepisy z całego mojego dotychczasowego doświadczenia, a także współpracujących ze mną osób. To bogactwo inspiracji z serii warsztatów i wykładów, a także prozdrowotnego gotowania w domu. Natalia też od lat poszukiwała sposobu na zdrowe żywienie swojej rodziny i praktykowała naturalne nurty odżywiania. Ukończyła dietetykę. Jest założycielką Fundacji „Dobrostan”, wspierającej integralny rozwój człowieka oraz organizatorką wielu wydarzeń społecznych, naukowych i kulturalnych. Poprzez działania fundacji propaguje zdrowy styl życia i równowagę pomiędzy pracą, a regularną regeneracją. Gotowanie i zdrową dietę postrzega zarówno jako istotny element kultury i wzmacniania międzyludzkich więzi, jak i składową budowania zdrowia i odporności na co dzień. To bardzo ważna cegiełka w naszym dobrostanie. W procesie wydawniczym Natalia, na co dzień zafascynowana również kulturą żywego słowa, zadbała o zebranie przepisów i całej wiedzy o odżywianiu, zredagowała je, zadbała o zdjęcia i piękne wydanie książki. A ja czuwałam nad zawartością merytoryczną.

Czym są dla Pań naturalne nurty odżywiania?

Przygotowywanie jedzenia we własnym domu to pełna świadomość tego co mamy na talerzu i pożywienie pełne życia. Nasze receptury skomponowane zostały w oparciu o wiedzę zaczerpniętą z naturalnych nurtów odżywiania, przede wszystkim kuchni pięciu przemian pochodzącej z Tradycyjnej Medycyny Chińskiej (TMC), ale także ajurwedy, makrobiotyki, ziołolecznictwa czy klasztornej kuchni św. Hildegardy z Bingen. Człowiek jest częścią natury i podlega jej prawom i naturalnym rytmom, zatem warto z nimi współgrać również w kwestii odżywiania. Dlatego nasz sposób odżywiania jest przede wszystkim sezonowy. Jemy jak najwięcej tego, co jest dostępne na świeżo. Niezwykle istotna jest jakość składników, które używamy w kuchni, a znajomość termiki pokarmów (czyli ich właściwości ogrzewających i ochładzających) pozwala na odżywianie zgodne z porami roku, prowadzące do utrzymania energii i równowagi w naszych organizmach. Według dietetyki naturalnej i energetycznej bardzo ważny udział w codziennej diecie stanowią warzywa i owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe, kasze i rośliny strączkowe. Te grupy produktów należą do najbardziej zrównoważonych i neutralnych termicznie pokarmów i dlatego na nich opiera się większość przepisów w tej książce.

Jakie znaczenie mają produkty ekologiczne w diecie?

Dorota Łapa: Produkty ekologiczne, to w zamyśle naturalnego odżywiania, żywność będąca naturalnie bogata w składniki pokarmowe. Jest ona uzyskiwana na drodze wzrostu i dojrzewania zgodnego z naturą, naturalnie odporna i przekazująca siłę natury. Ważne w odżywianiu są produkty naturalne, a nie wysokoprzetworzone. Te bowiem w tzw. "odżywianiu dla zdrowia" tym bardziej dla uzdrawiania, w ogóle nie są brane pod uwagę. Pragniemy, aby droga takiej żywności z "pola na stół" była jak najkrótsza, a jedzenie było jak najmniej przetworzone.
W medycynie chińskiej, która stanowi podstawę części wiedzy przekazywanej w książce, mówi się, że zdrowie związane jest z pełnią energii QI czyli energii, której swobodne krążenie w ciele i w przyrodzie stanowi o zdrowiu. Dlatego produkty ekologiczne w tym rozumieniu będą stanowiły absolutnie najlepsze i najbogatsze źródło Qi, czyli sił witalnych. To zasoby, które w medycynie św. Hildegardy nazywane są też siłą życiową Viriditas - siłą "zielonego". Pożywienie zbyt długo przechowywane, stymulowane do wzrostu, utrwalane metodami niszczącymi składniki pożywienia wytraca te właściwości. W zależności od potrzeb organizmu można gotować, dusić, a niektóre potrawy poddawać wielogodzinnym obróbkom termicznym, aby wzmocnić te siły witalne pożywienia - zasoby Qi pożywienia. W innych przypadkach zastosowana będzie krótka obróbka termiczna, aby zachować jak najwięcej substancji odżywczych - witamin i składników mineralnych wzmacniających bardziej substancję  Zatem wartość produktów ekologicznych w tym podejściu ma duże znaczenie dla smaku i jakości potrawy jedzonej w celu budowania lub odzyskania zdrowia, inaczej mówiąc - odżywienia i zharmonizowania zasobów Qi w organizmie człowieka.

 

Proszę o przybliżenie idei fundacji na rzecz wspierania integralnego rozwoju człowieka „Dobrostan”.

Natalia Chromińska: Fundacja na rzecz wspierania integralnego rozwoju człowieka „Dobrostan” powstała na zgliszczach mojego poważnego życiowego kryzysu, zarówno w obszarze ducha i ciała, a moje życiowe zmiany zaczęły się m.in. od świadomego odżywiania. Gotowanie, kiedyś uciążliwe, monotonne i nużące, stało się procesem twórczym, sprzyjającym medytacji i uważności, czynnością, w której tkwi głęboka mądrość związana z przyrodą i jej zmiennymi rytmami. A świadome odżywianie stało się podstawą zarówno zdrowego ciała, ale też umysłu i ducha! Fundacja powstała po to, by pomagać ludziom w zachowaniu zdrowia i życiowej równowagi. Pragniemy by dzięki jej działaniom człowiek w kryzysie szybciej odnalazł drogę do siebie w całej swojej cudownej złożoności. Aby ją odkrywał, wsłuchując się w swój wewnętrzny głos. By dał sobie uwagę, czas i troskę, zadbał o ciało, o dobre jedzenie, właściwą regenerację i ruch fizyczny, o porządek w myślach. Podejmujemy zatem szereg inicjatyw, poprawiających komfort i jakość życia. Są to programy edukacyjne, terapeutyczne, krótsze warsztaty, seminaria i konferencje, a także wydarzenia kulturotwórcze.

 

Rozmawiała Agnieszka Kaniewska