Zielenina moim najlepszym przyjacielem

Zielenina moim najlepszym przyjacielem

2

Rozmowa z Ullenką autorką książki „Zielony sekret zdrowia”, autorką bloga Ullenka. 

 

Zacznę od książki. Jest to naprawdę opasły tom pełen pysznie wyglądających na zdjęciach przepisów. Tak jesz razem z rodziną na co dzień?

Książka to ilustracja pewnego etapu w moim życiu. Taki swoisty dowód wielu prób i poszukiwań. To co dzieje się u mnie na bieżąco pokazuję na swoich social mediach. Książka jest pewnego rodzaju przewodnikiem dla osób, które, tak jak ja kiedyś, chcą wyjść z zaklętego kręgu błędów żywieniowych. Przepisy pokazane w książce nazywam bezśluzowymi – to termin zaczerpnięty z przekazów dietetycznych medycyny azjatyckiej o liczącej wiele tysięcy lat historii. Podstawą takiego holistycznego podejścia jest samoobserwacja i dążenie do zachowania równowagi w organizmie. W książce umieściłam przykłady dań i inspiracje, które mogą być w tym pomocne. Pokazuję jak zastąpić produkty, z których tak trudno nam zrezygnować w diecie, a które nam ewidentnie nie służą, a co pokazuje nam nasze ciało, jeżeli damy sobie przestrzeń, aby go posłuchać.

Jak wyglądała twoja droga do takiego sposobu żywienia?

Metoda, którą pokazuję w książce to efekt wielu lat różnych zmian w moim życiu, też prób i błędów. Wyzwalaczem działania był stan zdrowia moich dzieci. Całą drogę opisuję w książce. Teraz mogę powiedzieć, że nie polecam gwałtownych i desperackich zmian. Książka jest podpowiedzią jak stopniowo i powoli podchodzić do wprowadzania zmian w odżywianiu. Ważne, aby skupić się na dodawaniu nowego, a nie na tym co się zabiera z jadłospisu. Stopniowe wprowadzanie nowych dań sprawi, że w końcu nie będzie już miejsca na produkty, które twój organizm źle trawi. To co odczujemy jako lekkie i korzystne dla naszego układu pokarmowego, wkrótce na stałe wejdzie do naszego menu.

 

Jesz dużo owoców i warzyw. Czy zwracasz uwagę na ich pochodzenie, jakość?

Dzisiaj nikt już chyba nie ma wątpliwości, jak ważny jest sposób uprawy roślin. To gdzie rosną, czy są „napędzane” sztucznymi nawozami, pryskane pestycydami. Organizm, który jest dobrze odżywiony i oczyszczony dobrą dietą jest jednak w pewnym stopniu w stanie sobie poradzić z odtruwaniem z takich chemikaliów. Na pierwszym miejscu jest więc dbałość o własne ciało, a wraz z tym przyjdzie też świadomość, że nie chcemy, aby przyjmowany przez nas pokarm był w jakiś sposób nienaturalny. Skutki spożywania przetworzonego jedzenia są już widoczne w postaci chorób przewlekłych. Niska cena i odczuwana przyjemność stały się najważniejsze w masowej sprzedaży. Rządzi ilość, a nie jakość.

Skąd tytuł „Zielony sekret zdrowia”?

Moje hasło to - ZIELENINA JEST MOIM NAJLEPSZYM PRZYJACIELEM Szpinak, jarmuż, seler naciowy, rukola, roszponka, sałaty są bogate w chlorofil, który nazywam światłem słonecznym w jadalnej postaci. Zielone koktajle to najlepszy sposób na wzmacnianie, odbudowywanie i dokarmianie dobrej flory jelitowej. A te przyjazne nam mikroorganizmy to skarb stojący na straży naszego zdrowia. Dbanie o stan jelit to dostarczanie codziennie z pokarmem świeżych dobroczynnych bakterii i karmienie ich odpowiednim pokarmem. Dlatego zielony to mój ulubiony kolor!

Mówiłaś o stopniowym wprowadzaniu zmian. Na czym to polega?

Na początku trzeba sobie uświadomić, co nie działa, co chcę zmienić. Najważniejsze jest, aby zmiany wprowadzać stopniowo i dowiedzieć się na czym będą polegały. Na podstawie własnych obserwacji i doświadczeń mogę wyodrębnić następujące emocjonalne fazy podczas zmiany:

1. Ignorancja – nie zamierzamy niczego zmieniać.

2. Ciekawość – interesujemy się jakimś tematem, testujemy, sprawdzamy, doświadczamy.

3. Przebudzenie – coś się wydarza i zaczynamy szukać odpowiedzi w temacie, który z ciekawością zgłębialiśmy.

4. Fascynacja – całkowicie wchodzimy w proces zmiany.

5. Naprawianie świata – chcemy pomagać innym w zmienianiu się.

6. Wycofanie się – zmęczeni odrzucaniem przestajemy przekonywać innych, że mamy rację.

7. Akceptacja – zajmujemy się sobą i zostawiamy innych w spokoju. Skupiamy się na samoobserwacji.

8. Źródło – inni przychodzą do nas, żeby korzystać z naszej wiedzy i doświadczenia.

9. Wolność – akceptujemy wszystko i wszystkich takimi jacy są.

10. Miłość – mówimy do tych, którzy chcą nas słuchać i pomagamy tym, którzy o to proszą. To doskonałe podsumowanie Twojej drogi i tego wywiadu.

 

Dziękuję za ciekawą rozmowę, a po więcej odsyłamy do książki!

 

Rozmowę przeprowadziła Agnieszka Kaniewska

Podobne artykuły